Bebeğimin cinsiyetinde yanılma olurmu?

Uzman SühaN

Administrator
Bebeğimin cinsiyetinde yanılma olurmu?
Anne ve babalar çocuk bekledikleri zaman, sağlıklı olmasını dilerler. Ancak bununla birlikte herkes cinsiyetini de merak eder ve bir an önce öğrenmek ister. Bebeğin cinsiyetinde yanılma yaşanabilen durumlar arasındadır. Bu durumu garantiye almak için bebeğin doğumunu bekleyen ebeveynler de vardır. Bebeğin cinsiyeti bazı durumlardan dolayı karıştırılabilir

cinsel organ başka bir bölümüne denk gelebilir. Kız bebeklerde de benzer durumlar yaşanabilir. Genel olarak 16 hafta olduktan sonra bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir ancak daha doğru bir sonuç için beklenmesi doğru olacaktır. Bebeğin cinsiyetinde yanılma sebebi ile anne ve babalar iki farklı heyecan yaşayabilirler.
6.jpg

Çoğu zaman %99 oranında doğru olduğu söylenen cinsiyetlerde bile yanılma payı vardır ve unutulmamalıdır. Birden fazla ultrasonda bulunulması ile daha net sonuçlar elde edilecektir. Bazı bebekler bacaklarını kapatarak durmakta ve bu pozisyonunu kolay kolay değiştirmemektedir. Bu nedenle yapılan yanlış teknikler nedeni ile de yanılma yaşanabilir. Kız bebeklerin genital bölgelerinin iyi anlaşılması ve ultrasona çok dikkat edilmesi gerekir.


Erkek ve kız bebekler için farklı uygulamalar ile cinsiyetine bakılabilir. Anne ve babalar kesinlikle emin olabilmek adına 5. ayı ve bitimini beklerse daha doğru sonuca ulaşacaklardır. Bebeğin hareketsiz kaldığı zamanlarda cinsiyetinin anlaşılması ve sonucunda bebeğin cinsiyetinde yanılma meydana gelebilir.Döllenmenin gerçekleştiği anda aslında belli olan cinsiyet ancak 11. hafta civarında penisin gelişmesi ile dışarıdan bakıldığında anlaşılabilecek hale gelir. Buna paralel olarak doğacak olan bebeğin cinsiyeti kullanılan ultrason cihazının kalitesine ve çözünürlüğüne bağlı olarak bu haftadan itibaren teorik olarak görülebilir. Ancak pratikte bu her zaman mümkün olmamaktadır. Cinsiyet tespiti için en uygun dönem 16-20 haftalar civarıdır.

Bununla birlikte yapılan bir araştırmada gebeliklerinin 11-14 haftalarında olan 148 hastada bebeğin cinsiyeti görülmeye çalışılmış ve bunların 132 tanesinde bir tahminde bulunulabilmiştir. Ancak daha sonra yapılan takiplerde yapılan tahminlerin 106 hastada doğru olduğu geri kalanlarında ise yanılma söz konusu olduğu saptanmıştır. Bir başka deyişle cinsiyeti tahmin edilen bebeklerde yanılma oranı bu haftalar için %19.7'dir.

İlk trimesterda üç boyutlu ultrason ile incelenen 200 kadının bebeklerinde ise cinsiyet %85.3 oranında doğru olarak tahmin edilmiştir.

Bebeğin duruşunun uygun olmadığı zamanlarda gebeliğin sonuna kadar cinsiyet görülemeyebilir. Zaman zaman cinsiyet tayininde hatalar olabilmektedir. Kız denen bebeklerin doğduğunda aslında erkek olduğu ya da tam tersi durumlar söz konusu olabilmekte bu durum da bazı ailelerde yersiz endişeler yaratabilmektedir. Ultrason ile cinsiyet tayininin %100 olmadığı bilinmeli ve hata olabileceği her zaman hatırda tutulmalıdır.
 
Geri
Üst