1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  bebeğimin refleksi var sakıncalımıdır

  Konu, 'Bebeğimiz Ve Gelişimi' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  bebeklerde gerinme gebelikte gerinmek yeni doğan bebeklerde gerinme hamilelikte gerinmek bebek gerinmesi Refleksler her canlıda bulunan koruyucu mekanizmalardır. Gözünüze birşey kaçtığında gözlerin kırpılması, eliniz ateşe değdiğinde elinizi hızla çekmeniz sizi dış dünyadan korumaya yönelik reflekslerdir.

  İnsanlar yeni doğduklarında sonradan ortadan kalkacak olan birçok reflekse sahiptirler. Bu doğaldır, zira yeni doğmuş ve kendini diliyle ifade edemeyen ve tüm sistemleri henüz gelişme aşamasında olan bir canlının erişkin birine göre daha çok koruyucu reflekse ihtiyacı vardır.

  Dikkat: Aşağıdaki bilgiler miadında doğmuş bebekler için geçerlidir.

  İşte bebeklerin bu nedenle doğduklarında çok sayıda refleksleri vardır. Bebeğiniz büyüdükçe ve kendi kendine başetmeyi öğrendikçe bu erken dönem refleksleri de zayıflayarak ortadan kalkar. Yerine çok daha karmaşık motor beceriler (motor=)hareket)gelişir ve böylece bebeğiniz kendini dış dünyadaki zararlı olması muhtemel etkenlerden daha iyi koruyabilir hale gelir.Yenidoğan muayenesinde bu refleksler doktor tarafından değerlendirilerek bebeğin nörolojik durumu hakkında bilgi edinilir.


  Uykuda ya da uyanık durumda bebeğiniz esner, sıçrar, hıçkırır, gerinir ve bunları çoğu zaman "nedensiz" yapar. Bu davranışların çoğu refleks tepkilerdir. Bebeğinizin solunum yoluna, örnek olarak emme esnasında süt kaçtığında bebeğiniz refleks olarak öksürür ve bu yolla solunum sistemini yabancı maddelerden korur.

  Yeni doğmuş bir bebek parlak bir ışık tutulmasına ya da burnuna dokunulmasına hapşırarak cevap verir.
  Göz kapaklarına dokunulduğunda gözlerini kırpar.
  Topuğuna kan almak amacıyla iğne batırılması gibi ağrılı bir uyarana bu uyarandan kaçarak cevap verir.
  Karnı üstünde yatarken nefessiz kalmamak için başını kaldırarak bir yana çevirir.
  Bebeğinizin burnunun ya da ağzının üzerine bir nesne koyduğunuzda elleriyle ya da başını hızlıca sallayarak o nesneyi uzaklaştırmaya çalışır.
  Kısacası yenidoğanlar o kadar da çaresiz değildirler.

  Bazı reflekslere özel isimler verilmiştir:

  Moro ya da "sıçrama" refleksi: Bebeğinizin olağandışı ve aniden gelişen durumlarda verdiği bir tepkidir. Örnek olarak bebeğiniz yatmaktayken yattığı yatağa elle sertçe vurulduğunda bebek "sıçrar". Birden kollar, bacaklar ve vücut gergin bir duruma getirilir ve kısa süre sonra eski haline döner.

  Yakalama refleksi: Parmağınızı bebeğinizin avuç içine koyduğunuzda ortaya çıkar. Bebeğiniz bu uyarana parmağınızı avuç içinde sıkarak cevap verir.

  Yürüme refleksi: Bebeğiniz ayak tabanlarında bir basınç hissettiğinde ortaya çıkar. Bebeğinizi üstten desteklerseniz ve düz bir zemine ayaklarını değdirirseniz bebeğiniz sanki yürüyormuş gibi ayaklarını hareket ettirmeye başlayacaktır.

  Bebeğinizin emme ve yutma refleksleri de oldukça gelişmiştir: Bu refleksler beslenme açısından çok önemlidir. Bebeğiniz kendisine uygun bir şekilde verilen memeyi oldukça iştahlı bir şekilde emer ve gelen sütü de çok güzel bir şekilde yutarak midesine indirir. Sakinliğe ihtiyacı olduğunda ise bebeğiniz kendi parmağını ya da sizin parmağınızı emerek bu refleksi uygulamayı sürdürür. Bebeğinizin alt ve üst dudak birleşim yerine parmaklarınızla dokunun. Bebeğiniz ağzını açıp parmağınızın bulunduğu yöne doğru dönecek ve aramaya başlayacaktır. Dudaklarına dokunun ve bebeğinizin ağzını açtığını göreceksiniz.

  Bu yukarıda sayılan refleksler bebeğinizin dünyaya geldikten sonra yaşamını idame ettirmesi ve uygun bir şekilde büyüyüp gelişmesi için gerekli olan reflekslerden en önemlileridir.   
bebeğimin refleksi var sakıncalımıdır konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kulak enfeksiyonu geçiren bebeklerin emzik kullanması sakıncalı

  Kulak enfeksiyonu geçiren bebeklerin emzik kullanması sakıncalı

  Hollanda'da yapılan bir araştırma, bebeklerde kulak enfeksiyonu ile emzik kullanımı arasında bağlantı bulunduğunu ortaya koydu. 4 yaşın altında yaklaşık 500 çocuk üzerinde yapılan araştırma sonucunda, ebeveynlerin, kulak enfeksiyonu geçirmiş bebeklerde emzik kullanmaktan sakınmaları gerektiği belirtildi. Araştırmacılar, bu yeni çalışmalarında emzik verilen bebeklerde kulak enfeksiyonlarının...
 2. doğumuma yakın bebek zarının erken yırtılması sakıncalımıdır

  doğumuma yakın bebek zarının erken yırtılması sakıncalımıdır

  rahim yırtılması tedavisi hamilelikte karın yırtılması Bebeğin normal fonksiyonları, büyüme ve gelişimi ve rahat hareket etmesini sağlamak için amniyon sıvısı gereklidir. Bu sıvı, amniyon ve koryon adı verilen zarlarla çevrilidir ve gebelikte oldukça önemli işlevleri olan dinamik bir sıvıdır. Amniyon sıvısı;...
 3. Bebekleri kundaklamak niçin sakıncalı ( kaynanam için soruyorumm )

  Bebekleri kundaklamak niçin sakıncalı ( kaynanam için soruyorumm )

  Arkadaşlarım selamlar benim 1 aylık bir kızım var malum çocuk doğduğundan dolayı tüm aile bizde diyebiliriz. Eşimin ailesininde ilk torunu. Şimdi ben bu işlerde tecrübesit birisi olduğum için size sormak istedim. Çok iyi biliyorum ki bebekleri kundaklamak sakıncalı. E kaynanamda şu anda kundaklıyor sakıncalı olduğunu biliyorum ama neden sakıncalı şimdi ta hatırlayamadım. Şimdi kaynanama bebeği...
 4. Bebeğe tuz vermek sakıncalımıdır?

  Bebeğe tuz vermek sakıncalımıdır?

  bebeklere tuz verilirmi,bebeklere tuz vermenin zararları,bebeklerin yemeğine tuz koyulurmu,bebek beslenmesi,bebek beslenmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar Metabolizma 5 yaşına kadar kendini obeziteden koruyabilecek bir özelliğe sahip. Yani bir çocuk endokrin problemleri yoksa asla kendi başına obezite problemi yaşayamaz. Üzülerek belirtiyorum ki, çocuklarımızı ellerimizle kilolu...
 5. Diyabetim var gebelikte tatlandırıcı kullanmam sakıncalımı?

  Diyabetim var gebelikte tatlandırıcı kullanmam sakıncalımı?

  hamilelikte tatlandırıcı kullanılırmı,hamilelikte tatlandırıcı kullanmak sakınalımı,hamilelikte tatlandırıcı kullanmak zararlımı,hamilelikte tatlandırıcı kullanmak hakkında bilgiler Gebelikte tatlandırıcı kullanılabilir mi diye bir sorunun aslında yanıtı sağlık açısı amacı ile hayır olacaktır. Normal bir kişi için dahi tatlandırıcı önerilmekte ve ilerleyen zaman dilimlerinde hastalıklara yol...

Sayfayı Paylaş