Bebeğimin saçları ve gözleri ne renk olur?

  • Konbuyu başlatan HemşireniZ
  • Başlangıç tarihi
HemşireniZ

HemşireniZ

Aktif Üye
Üye
Bebeğimin saçları ve gözleri ne renk olur?
Bir bebeğin genetik kodunda, bebeğin saçındaki melanin üretimine katkıda bulunan protein vardır. Genlerin özellikleri bebeğin saç rengini tahmin etmeye yardımcı olsa da, bir kişinin yaşlandığında saç renginin neden değiştiğini açıklamazlar.

Ömelanin ve feomelanin, saç rengini etkileyen iki melanin türüdür. Pheomelanin saçlara turuncu ve sarı renk verirken, ömelanin renkleri saç kahverengi ve siyah renktedir. Bu iki melanin türünün bir karışımı, kişinin saç rengini belirler. Bu nedenle, bir çocukta daha düşük ömelanin konsantrasyonu varsa, muhtemelen daha açık renkli olur ve tam tersi olur. Ayrıca, vücudun ürettiği melanin türünü düzenleyen MC1R genleri olduğu da belirtilmiştir. Gen mutasyonu sadece pheomelanin üretimine neden olduğunda, bebeğin saçları kırmızı olur.


bebeğin saçları ve gözleri.jpg

Sperm yumurta birleştiğinde ve bir zigota dönüşürse, tipik olarak 46 kromozom kazanır. Hem anneden hem de babadan 23'ü. Bebeğinizin genetik özelliklerinin hepsi - saç rengi, göz rengi, cinsi, vs - zaten bu erken evrede kilitlenmiştir.Daha da enteresan olan şey, anababanın çocuklarına geçtiği her kromozom setinin tamamen benzersiz olmasıdır. Bazı çocuklar annelerine daha çok benzeyebilirken, bazıları babalarına daha çok benziyor olabilir. Diğerleri, farklı kromozom kombinasyonlarından bir karışım gibi görünecektir.


Pigmentasyon

Kişinin saçında ne miktarda pigment vardır ve nasıl dağıldığı genel gölgeyi oluşturmaya yardımcı olur.Daha da ilginci, bir kişinin saçındaki pigment miktarı, yoğunluğu ve dağılımı zaman içinde değişebilir ve gelişebilir.

İnsan saçağındaki iki pigment vardır:

Eumelanin kahverengi / siyah tonlardan sorumludur.
Kırmızı tonlardan pheomelanin sorumludur.


Peki, bebeğiniz hangi renkte saçlara sahip olacak?

Bu sorunun cevabı o kadar basit değildir. Tüm fiziksel özelliklerde olduğu gibi, bebeğinizin saç rengi zaten DNA'da belirlenir ve kodlanır.Bir bebeğin her iki ebeveynden miras aldığı benzersiz genetik kod, melaninin saçında üretilmesini sağlayan protein içerir. Melanin miktarı, çocuğun açık veya koyu saçlı olup olmadığını belirler ve renk genellikle ebeveynlerinin saçlarının renk aralığında kalır.

Koyu saç çoğu insanın baskın genidir. Aynı saç tonu veya farklı tonları olan ebeveynler, aynı renge sahip ancak farklı bir renkte saçlı bebeğe sahip olabilirler. Bununla birlikte, diğer ebeveynlerin de sarışın bir geni varsa, sarışın resesif bir geni olan koyu renkli saçlı bir ebeveynin sarışın bir bebeği olması da mümkündür.

Bebeğimin gözleri ne renk olucak ?


Bebeğin gözlerinin doğmadan önce tam olarak rengini belirlemek için bir yol yoktur, ancak anne ve babanın genetiğine bakarak belirli bir göz renginin oluşma ihtimalini tahmin etmek mümkündür. Yine de, her ebeveyn yalnızca bir geni geçmekte ve hakim ve kalıcı özelliklerden dolayı, bir takım farklı olası sonuçlara varmaktadır

Genellikle kahverengi gözler için genin baskın olduğu ve mavi göz geninin resesif olduğu bilinirken, yeşil ikisi arasındadır. Bu, bir çocuğun mavi göze sahip olması için, her iki ebeveynin de çocuğa mavi göz geni göndermesi gerektiği anlamına gelir. Bununla birlikte, her iki genden birine sahip oldukları ve çocuğa mavi göz genini geçirmesi koşuluyla, her iki ebeveynin de kahverengi gözleri olmasına rağmen mavi gözler geçebilir.
 
Üst