Bebeğin anne karnındaki hareketlerini bilmek istiyorum diyenler

sılam_nisa

Hamiş Melek
Bebeğin anne karnındaki hareketlerini bilmek istiyorum diyenler
Bebeğin anne karnındaki hareketleri

bebek ne zaman baş aşağı döner bebek anne karnında nezaman hareket eder

Anne olacağınız kesinleştikten sonraki haftalardan itibaren anne adayları bebeğinin hareketlerini hissetmek için büyük bir heyecan duymaya başlarlar. Daha önce hamilelik yaşayan kişiler ikinci gebelikte bebeğinin hareketlerini daha erken hissetmeye başlarken, bu durum ilk kez anne olacaklar içinse biraz daha geçtir.

Anne karnında bebeğin hareketleri hakkında merak ettiğiniz bilgileri sizler için Melekler Mekanı.com olarak bilginize sunuyoruz.
gebelik.jpg

Bebeğin izin hareketlerini hissetmek, gebeliğinizde yaşayacağınız en hoşunuza gidecek şeydir. Sizi en çok üzecek şey de doğal olarak, hareketlerin kaybolmasıdır. İçinizde yeni bir yaşamın filizlenip boy attığını, pozitif bir gebelik testi veya karnın ızın büyümesinden, bebek kalp atımlarından bile daha fazla gösteren en önemli şey bebeğin izin hareketleridir. Bebeğin hareketlerinin yedinci haftada başlamasına karşın, bu anne tarafından fark edilmez. Hareketlerini veya "canlandığını" 14. ile 26. haftalar arası herhangi bir dönemde, genel olarak de 18. ile 22. haftalar arasında hissedebilirsiniz. Daha önce bebek sahibi olmuş bir kadın, genelde bebeğin hareketlerini daha önce fark eder; çünkü nasıl bir hareket bekleyeceğini biliyordur. Doğal ki, zayıf bir kadın da şişman bir kadına göre bebeğin hareketlerini daha erken fark eder. Bazen son tahmini doğum tarihi yanlış hesaplandığından, bebek hareketleri geç hissedilmiş olabilir. Hiç kimse ilk kez anne olduğunu bilmenin nasıl bir şey hissettirdiğini tam olarak söyleyemez, yüz gebe kadın ilk bebek hareketlerini yüz farkı şekilde betimleyebilir. En çok tanımlanan tanımlar "karında bir kanat çırpınma hareketi" ve "kanımda bir kelebek gibi" şeklindedir. Daha erken bebek hareketleri de "çarpma veya dirsek atma", "seğirme", "guruldama", "birisinin karna vurması", "kabarcık patlaması", "kıvranma" , "çok güzel bir parka tepe taklak yürümeye başlamak gibi" diye de tanımlanır. İlk bebek hareketi genel olarak yanlış bir şekilde açlık ve gaz ağrısı zannedilir. Ha tta bir kadın, "Bluzumda bir böcek geziniyor zannettim, fakat sonradan bunun bebeğimin hareketi olduğunu fark ettim" diye anlamıştır. Yirminci haftaya kadar bebek hareketlerinin hissedilmemesi beklenen bir durum olmadığından, hekimin izin ultrason ile değerlendirmesi gerekir. Eğer bebeğin izin kalp atımı güçlü ve her şey yolunda gidiyor gibi görünüyorsa, hekiminiz test yaptırmaya gerek duymayacaktır. İlk bebek hareketleriyle ilgili kaygılar, daha sonra yerini hareketlerin yeterince sık olmaması ya da bir süre fark edilmemesinden kaynaklanan kaygılara bırakır. Bununla beraber gebeliğin bu sürecinde bu kaygılar gereksizdir. Fark edilebilir hareketlerin sıklığı büyük değişkenlik gösterir. Hareketlerin özelliği değişken olmasıdır. Bebek sürekli hareketli olduğu halde bunların yalnızca bir bölümü duyulabilir ölçüde kuvvetlidir. Öteki hareketler bebeğin rahim içindeki duruşundan (örneğin dışa değil iç kısma dönük tekmelemesinden) dolayı, ya da s izin faaliyetinize bağlı bir şekilde duyulmayabilir (siz yürürken çocuğunuz uyuyabilir ya da uyanık olabilir, veya çok meşgulseniz küçük hareketleri fark etmeyebilirsiniz). Ayrıca siz tam da bebeğin izin en hareketli olduğu dönemde uyuyor olabilirisiniz. (Birçok bebeğin en hareketli olduğu zaman gece yarısıdır) Gün boyu hiç bebek hareketi duymamışsanız, durumu aydınlatmanın en iyi yolu akşamleyin tercihen bir bardak süt ya da iki saat uzanmanızdır. S izin hareketsizliğiniz ve içtiğiniz şeyin vereceği enerji bebeğinizi harekete geçirecektir. Yine olmazsa bu kez birkaç saat uzanın, ama bu kez de olmamışsa kaygılanmayın. Birçok anne, 20. hafta dan evvel bir dönem bir ya da iki gün, ha tta bazen üç-dört gün boyunca hiç bir hareket hissetmeyebilirler. 20. haftadan sonra telaşa kapılacak bir durum olmasa da (kuşkusuz tahmin edersiniz ki bebeğin izin hareketleri başlamışsa), 24 saat boyunca bebek hareketi duymazsınız dokturunuzu aramanız iyi bir düşüncedir. 28. haftadan sonra bebek hareketleri daha düzenli ve kararlı olmaya başlar. Artık yeri iyice daraldığı için hareketleri de sınırlanır. Daralmış yuvasında fakat dönebilir ve kıpırdanabilir. Başı leğene yerleştiğinde artık daha da az hareket edebilir. Araştırmalar, annelerin her gün bebeklerinin hareketlerini kontrol etme alışkanlığını edinmelerinin iyi bir uygulamaya olduğunu göstermiştir. Bu evrede, her gün hareket hissetmeniz koşuluyla, hareketin ne olduğu önemsizdir. Eğer hiç hareket hissetmiyorsanız veya ani panik benzeri bir hareket olursa doktorunuza danışın.

Moderatör tarafında düzenlendi:
merhaba. 7 haftalık hamileyim 2 gün önce koyu kahverengi lekem geldi dr u aradım normaldir dedi bebeğimin ölmesinden çok korkuyorum. göğüs ağrılarım geçti ama 2 gündür çok kötü mide bulantım başladı. bebeğin ölmesinden kaynaklanabilirmiş bu bulantılar. bebeğim inşallah sağlıklıdır ama hiçbişey hissetmiyorum mide bulantısından başka..

paylaşm için saol tatlm.Bİzde yaşarz inşallah bu duyguyu
Allah evlat duygusunu bütun istiyen ANNE adaylarina nasip etsin insalh
merhaba. 7 haftalık hamileyim 2 gün önce koyu kahverengi lekem geldi dr u aradım normaldir dedi bebeğimin ölmesinden çok korkuyorum. göğüs ağrılarım geçti ama 2 gündür çok kötü mide bulantım başladı. bebeğin ölmesinden kaynaklanabilirmiş bu bulantılar. bebeğim inşallah sağlıklıdır ama hiçbişey hissetmiyorum mide bulantısından başka..
ALLAH bebegini sağ salim kucagina almayi nasip etsin insalh

Geri