Etiketler:
 1. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0

  Bebeğin emzirmeden kesilmesi

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında Young bride tarafından paylaşıldı.

  memeden kesme duası memeden kesmek için dua sütten keserken okunacak dua Çok değerli anne sütü ve emzirmenin kesilmesi için aslında doğru bir zaman yoktur. emzirmeyi bırakmaEn önemlisi, bebeğin emzirmeden kesilmeye hazır olması ve sizin de anne sütünü kesebileceğinizi hissettiğiniz zaman doğru zamandır. Genellikle bebekler 9-12. aydan önce anne sütünü bırakmaya direnir.... Zaten önerilende; en az 1 yıl bebeklerin anne sütü almalarıdır. Emzirme, 2 yaşına kadar da sürdürülebilir. Emzirmeyi kesme döneminde aile üyelerinin sabırlı olması çok önemlidir. Emzirmenin kesilmesi aşamasında annelerin kendini üzgün, yalnız, suçlu veya depresif hissetmesi çok doğaldır. Bu dönemde bebeği daha fazla kucağa almak gerekir. Annelerin kendilerini suçlu hissetmemeleri için emzirmenin kesilmeşinin, büyümenin bir basamağı olduğunu hatırlamaları gerekir.
  Emzirme ani olarak değil, mutlaka yavaşça ve alıştıra alıştıra kesilmelidir. Aniden emzirmeyi kesmek, bebek için duygusal açıdan travmatik olabilir. Eğer memeden kesme işlemi çok ani yapılırsa, bu, anne için de problem yaratır. Örneğin; sızıntı, memelerde şişme, süt kanallarında tıkanma ve enfeksiyon görülebilir.
  Ayrıca emzirmeden kesilmenin düşünüldüğü dönemde, eğer çocuğun hayatında önemli bir değişiklik olacaksa (taşınmak, annenin işe başlaması, yeni bir bakıcı gibi) veya diş çıkarma ya da hastalık dönemi ise bu işi bir süre ertelemek gerekir.
  Emzirmeyi bırakırken bazı metodlar uygulanabilir

  Günde bir kez emzirmeyi atlayarak işe başlanmalıdır. En iyi azaltma stratejisi her seferinde emzirme sayısını bir öğün azaltmaktır. Örneğin; emzirme sayısını bir öğün azaltıp bir hafta bekleyin. Hem göğüslerinize hem bebeğinize bu yeni sisteme alışması için zaman tanıyın. Kademeli olarak bir öğün şeklinde azaltırken, bebeğiniz bu duruma zamanla alışacaktır.
  Memeden emmeye devam eden bir bebeğe birden sütü bıraktırıp, bardak ya da biberona alışmasını beklememelisiniz. Dolayısıyla tamamen sütten kesmeyi planladığınız dönem için, çalışmalara çok önce başlamalısınız. Eğer önceden bebeği bardak ya da biberon ile tanıştırmadıysanız, memeden kestiğiniz dönemde bu tür gereçleri kabullenmesi ve dolayısıyla memeyi bırakması çok daha zor ve yavaş olabilir.

  Gece öğünlerinin kesilmesi her zaman daha zordur. Bu nedenle gece emzirmeyi kesme işini en sona bırakmanız daha doğrudur. Sıra buna geldiğinde ise bebeğiniz gece uyandığında, esiniz veya bir yakınınız onu kucağına almalı ve sakinleştirmeye çalışmalıdır.
  Babalar da yardımcı olmalı


  Çocuğa besin maddesi olarak varsa sağılmış anne sütü, formül süt veya 1 yaştan büyük ise inek sütü verilebilir. Emzirme süresi kısaltılmalı ve emzirme sonrası yaşına uygun ek besin verilmelidir. Çocuğun ilgisi başka tarafa çekilerek emzirme ertelenmelidir. Eğer çocuğunuz 1 yaşından büyükse bebeğinize nerede ve ne zaman emzireceğinize dair kısıtlamalar koyabilirsiniz: Örneğin; "Sadece bu koltukta ve uykudan önce emebilirsin." veya "Sadece hava karardıktan sonra emebilirsin." gibi. Bu dönemde babalara da büyük iş düşer. Babalar eşleri etrafta değilken bebeği besleyebilirler veya bebek emmek istediğinde babası onu oyuncaklarla oyalayabilir. "Uygun zamanı bekleyin"
  Bebekleri emzirmeden kesmek için verdiğimiz önerileri uygulamadan önce, dikkat etmeniz gereken çok önemli bir şey var. Bu sürece girmeye karar verdiğinizde öncelikle, bebeğiniz buna gerçekten hazır mı, emin olmalısınız.. Çünkü, genellikle emzirmeyi kesmeyi deneyen ve hiçbir şekilde başarılı olamayanlar, bebeği emzirmeden kesmek için uygun bir zaman seçmemişler demektir. Bu şekilde olduğunda, bir süre sonra tekrar denemek faydalı olabilir.
  < Konu Resmi..>
   
Bebeğin emzirmeden kesilmesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeğinizi emzirmeye başlamadan önce...

  Bebeğinizi emzirmeye başlamadan önce...

  Emzirme döneminin verimli olmasını sağlayan en önemli şey hamilelik döneminde hazırlanmaya başlamaktır. Emzirme doğal bir şeydir ancak iç güdüsel değildir. Sertifikalı uzmanların ders verdiği emzirme sınıflarına katılarak gerekli bilgileri edinebilirsiniz. * Yardım alın. Doğum yapacağınız doğum merkezinde yada hastanede emzirme uzmanının olup olmadığını araştırın. * Odada kalın. Bebeğinizi...
 2. Bebek emzirme yöntemleri

  Bebek emzirme yöntemleri

  bebeği yatarak emzirmek yatarak emzirme emzirmek bebek emzirme yöntemleri afişleri Memenizi baş parmak tepede ve dört parmak aşağıda J şeklinde tutarak destekleyin. Parmaklarınız areolanın gerisinde olmalıdır...İlk günlerde yada göğüsler çok büyük ise tüm emzirme boyunca desteklemek gerekebilir. Meme ucunuza bir damla süt çıkarın ve meme ucunu kullanarak bebeğin dudaklarına, ağız kenarına...
 3. Bebek Emzirme Pozisyonları

  Bebek Emzirme Pozisyonları

  bebek emzirme oyunları çocuk emzirme oyunları bebek oyunu meme EMZİRMEYE NE ZAMAN BAŞLAMALISINIZ? Emzirmeye doğumda hemen sonra kendinize gelir gelmez başlamanız gerekir. Doğumdan sonra ilk birkaç gün içerisinde gelen koyu süt bebeğe mutlaka verilmelidir. Ağız sütü bebeğin büyümesine ve hastalıklara karşı koruyucu madde almasına yardımcı olur. Doğumdan sonra 1-2 gün süt...
 4. Bebeğinizi emzirme pozisyonları

  Bebeğinizi emzirme pozisyonları

  emzirme pozisyonları emziren anneler emzirme pozisyonlari tekniklerindeki tutuş pozisyonları emziren anne Özellikle ilk doğum yapanlar biraz acemi olur özelliklede yanında ona bazı şeyleri gösterecek öğretecek yardımcı olacak bir büyüğü yoksa eğer bu durum bazen yeni anne olan kadın için gerçekten zor bir durum alır. Hala bebeğini nasıl emzireceğini bilemeyen yeni doğum yapan anneler var...
 5. Bebek emzirme

  Bebek emzirme

  Bunun ne anlama geldiğini açıklar mısınız :/ Bikaç gündür böyle bebek emzirdiğimi görüyorum mavi gözlü çokta bakımlı bi bebek filan ne anlama geldiğini açıklarsanız çok sevinirim :)

Sayfayı Paylaş