1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.288
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Bebeğin Eşinin Önde Olmasi Plasenta Previa

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bebeğin eşinin önde olmasının nedenleri,bebeğimin eşi önde,bebeğinin eşi önde olanlar,plasenta previa nedir,plasenta previa hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>


  Hamilelik süresince hem anne adayı hem de bebek için ciddi riskler oluşturabilecek rahatsızlıklardan biri plasentanın önde olmasıdır (rahim ağzını kapatması).
  Özellikle ileri yaşlarda hamile kalan kadınlar, çoğu hamilelikler ve daha önce sezaryen olmuş kadınlar için risk taşıyan plasenta previa hızla tedavi edilmeli.
  Plasenta previa nedir?
  Plasentanın önde olması ya da bir diğer deyişle plasenta previa plasentanın bebeğin doğum yolu üzerine yerleştiği anlamına gelir. Plasenta previa anne ve bebek açısından ciddi riskler oluşturabileceğinden tüm kanamalı durumlarda olduğu gibi hemen doktora başvurmak gerekir.
  Plasenta previa risk faktörleri:
  • İleri yaş hamileliği (annenin 35 yaş üzerinde olması)
  • Önceden çok sayıda düşük veya kürtaj geçirmiş olmak
  • Çoğul gebelik
  • Daha önce sezaryen geçirmiş olmak
  • Rahim ameliyatı geçirmiş olmak
  • Plasenta previanın daha önce yaşanmış olması
  Plasenta previa belirtileri
  Ortaya çıkan ilk belirti lekelenme tarzında açık kırmızı vajinal kanamadır. Bazı durumlarda kanamanın şiddetli olduğu da görülebilir. Kanamaya rahimde kasılmasının ağrının eşlik etmemesi plasentanın önde olduğu durumlarda için normaldir. Buna karşın bazı vakalarda kanama ile birlikte doğum sancısı benzeri ağrılar da meydana gelebilir. Plasenta previa aynı zamanda plasentanın erken ayrılmasına da neden olabilir.
  Plasenta previa tedavisi
  Bebek tam olarak gelişmeden plasentanın previa olması nedeniyle kanama başlarsa ve kanama miktarı çok değilse bebeğin anne rahminde gelişmesi beklenir. Bazen anne adayının fiziksel aktivitelerde bulunması plasentada kanamaya neden olabilir. Böyle durumlarda hamilelinin fiziksel aktivitesi kısıtlanarak dinlenmesi sağlanır. Plasenta previada kanamaya neden olabilen faktörlerden biri de cinsel ilişkidir. Bu nedenle anne adayında plasentanın önde olduğu teşhisi konulursa cinsel ilişki yasaklanır. Yapılan kontrollerde bebeğin gelişimini tamamladığı ya da ciddi kanamalar tespit edilirse doğuma karar verilir. Şayet hamilede kanamalar anne veya bebeğin hayatını tehlikeye sokacak durumdaysa acil sezaryen kaçınılmazdır. Doğumun hemen gerçekleştirildiği bir diğer kriter ise hamilelik sürecinin tamamlanmış olmasıdır. Plasenta previalı hamilelerde genelde sezaryen doğum gerçekleştirilir. Ancak plasentanın rahim ağzını fazla kapatmadığı ve kanamanın az olduğu durumlarda normal doğum yapılabilir.
  Vaza previa
  Plasentanın önde olduğu hamilelerde ortaya çıkabilen bir başka durum da Vasa previadır. Normal şartlarda plasentadan bebeğe uzanan kordon damarları amnios sıvısının içinden geçerler. Ancak Vasa previa durumunda damarlar amnios zarı üzerinde dallanma gösterirler. Söz konusu dallanma çoğunlukla rahim ağzı (serviks) hizasında olur. Kese açıldığında üzerlerinde koruyucu Wharton jeli tabakası olmayan bu damarlar kolayca yırtılıp kanamaya neden olabilirler. Bu çok tehlikeli bir durumdur. Çünkü kaybedilen kan fetusun kanıdır ve fetal distrese (fetüsün stres altında olduğu ve kendi kendine durumu giderme çabalarının yetersiz olduğu durum) ayrıca kısa bir sürede bebeğin ölmesine neden olabilir. Bazı vakalarda kanama görülmez. Ancak damarlar basıya duyarlı olduklarından genellikle fetal distres gelişir. Hamilede kanama ya da bebekte fetal distres olduğunda acilen sezaryenle doğum gerçekleştirilir.
   
Bebeğin Eşinin Önde Olmasi Plasenta Previa konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelikte plasentanın önde olması plasenta previa

  Gebelikte plasentanın önde olması plasenta previa

  bebeğin eşinin önde olması plasentanın önde olması gebelikte eşin bebeğin eşinin görüntüsü hamilelikte eşin Plasenta bebek ile anne arasındaki besin ve oksijen transferini sağlayan gebeliğin devamı açısından hayati bir organdır. Plasentanın bebeğin doğum yolu üzerine yerleşmesine plasenta previa denir. Gebeliğin henüz başında gebelik ürününü oluşturan hücre topluluğundan plasentayı oluşturmak...
 2. Plasenta previa

  Plasenta previa

  Herkese merhaba şu anda hamile olup plasenta previa yani plasentanın aşağıda olduğu durumu yaşayanlar var mı varsa paylaşalım lütfen...
 3. plasenta previa nedir ?

  plasenta previa nedir ?

  Plasenta previa nedir bilgi ricia ediyorum.
 4. plasentanin ön duvarda olmasi

  plasentanin ön duvarda olmasi

  20 haftalik hamileyim doktorum plasenta ön duvarda dedi bu ne demek ne olur yardım edin çok korkuyorum
 5. Bebeğin Eşinin Erken Ayrilmasi Dekolman Plasenta

  Bebeğin Eşinin Erken Ayrilmasi Dekolman Plasenta

  dekolman plasenta nedir,dekolman plasentanın nedenleri,bebeğin eşinin erken ayrılması nedir,bebeğin eşinin erken ayrılmasının sebepleri,bebeğin eşinin erken ayrılmasının nedenleri,dekolman plasenta hakkında bilgiler Plasentanın bebeğin doğumundan önce rahim duvarından ayrılmasıdır. Diğer kanama durumları gibi acilen doktora başvurmayı gerektirir çünkü hem anne hem bebek için ciddi riskler...

Sayfayı Paylaş