Bebeğin İlk Hareketleri Ne Zaman Hissedilir? Değişik Tasvirlerle Burada

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Bebeğin İlk Hareketleri Ne Zaman Hissedilir? Değişik Tasvirlerle Burada
Bebeğin İlk Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?- Hamile kalmak başlı başına bir tecrübe harika bir deneyimdir kadınlar için. Mutlaka her kadının yaşamında bir kez de olsa yaşaması bu duyguyu tatması hamileliğin ne kadar önemli bir tecrübe olduğunu bilmesi çok önemli. Kadın hamile kaldığında yaşadığı bu önemli tecrübe ile anne oluyor ve anne olmanın ne kadar kutsal bir duygu olduğunu da iyi anlıyor. Bu konuyla alakalı 3 yıl öncesinde de yazım var ama emin olun şuan anneyim ve bunun bilincinde olarak daha anlayarak sizlere aktarıyorum ve aktaracağım. Anne olmak çok başka bir şey. Bunu bebeğiniz olduğunda onu kucağınuza aldığınızda ve kokusunu içine çektiğinizde daha iyi anlıyor olacaksınız. Benim şuan 21 aylık ikizlerim var inanın ikisi de birbirinden farklı kokuyor ve onların kokuları için dünyalar verilir. Biz konumuza dönecek olursak hamile arkadaşlarımızı fazla yormadan bu konuyla ilgili birkaç bir şeyler çizittiriverelim.

bebegin hareketleri ilk ne zaman hissedilir.jpg


Anne adaylarının en merak ettikleri konudur belki de ilk hareketler ilk tekmeler. Hele ki tecrübesiz bir anne adayı iseniz bunun heyecanı bambaşkadır. Hatta bağırsak hareketlerini bebek hareketleri sayanlar heyecana kapılanlar bile vardır benim gibi mesela :) Daha önceki yazılarımda da paylaştığım gibi hafta hafta gebelik gelişmelerini anlatırken bebeğin ne zaman ilk hareketlenmeleri başladığı bunu anne adayının ne zaman hissedebildiğini de sizlerle paylaşmıştım. Bu aslında kişiden kişiye değişkenlik gösterebiliyor. Bu dediğim gibi tecrübeyle de alakalı arkadaşlar. Çünkü ilk kez anne olacak bir bayan bunu daha geç hissedebilir. Ama daha önce hamilelik yaşamış tecrübeli bir anne adayı bunu daha erken hissedebilir.

Özellikle ilk anne adayı iseniz içeride olup biten olayları da bebeğim hareket ediyor diye yorumlayabilirsiniz. Ama bu ilk zamanlar bağırsak hareketlerinden başka bir şey değildir. Bebekler normalde 9-10. haftalarda hareketlerine başlarlar ama anne adayı bunu hissedemez. Bebeğiniz henüz çok küçüktür benzetmek gerekirse karnınızdaki o minicik mucize bu haftalarda kuru bir erik tanesi kadardır. Ne kemikleri ne de kasları gelişmiştir bu haftalarda. Bunun için daha çok yeyip büyümesi gerekecek. Onun için henüz bu haftalarda hareket etmeye başlasa dahi siz bunu hissedebilmeniz olanaksız. Bunun için en erken 18. haftayı beklemeniz gerekecek. Normal bir gebelikte 16-22 haftaları arasında bebeğin hareketlerini hissedebileceğiniz düzeye gelmiş küçük kıpırtı dahi olsa hissedebilirsiniz bunu. Bu dediğim haftalarda yine bebeğinizin cinsiyetini de öğrenebilirsiniz. Ama bu haftalarda da hissedemiyorsanız endişeye kapılmayın. İlk zamanlar hem daha az hem düzensiz hareket halinde olur bebekler.

ilk tekmeler.jpg


Anne adayları bu hareketleri 16-22 haftaları arasında değişik zamanlarda hissettiklerini söylerler tasvirler ise çok ilginç ve hoştur aslında. Kimisi bir kelebek kıpırtısı gibi kimisi bir kuş kanat çırpışı gibi tasvir ederler bunu. Yine bir seyirme ya da küçük baloncuklar.. Bunların hepsi anne adaylarının hissetikleri şeyler ilk hareketlenmelerde. Daha sonraki haftalarda zaten bu ufak kıpırdamalar kas ve kemiklerin iyice gelişmesi ile daha belirgin tekmeler haline gelecektir. Özellikle 28. haftadan sonra bu hareketler artık daha düzenli hale gelir bunu artık bu haftadan sonra düzenli saymaya başlayabilirsiniz. Bebeğin hareketlerini sayma konumuzu inceleyebilirsiniz. Özellikle bebeğiniz siz tatlı bir şeyler yeyip içtiğinizde hareketleri artacaktır. Siz daha çok dinlenirken bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz. Siz hareket halinde iken bebeğinizin hareketlerini hissedemiyor olabilirsiniz. Anne karnındaki bebekte yeni doğan bir bebek gibi sallanmayı sever siz hareket halindeyken de uyuyor olabilir bunun için de onun hareketlerini hissedemeyebilirsiniz.
 
Üst