Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  bebeğin ilk muayenesinin faydaları

  Konu, 'Bebeğimiz Ve Gelişimi' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Bebeğin İlk Muayenesi
  Bebeğinizin hastanede ilk check-up’ı doğum odasında veya doğum sonrası bakım odasında yapılır.Burada doktor ilk değerlendirmesini yaparak bebeğin apgarını belirler, böylece hayata ilk adımını ne kadar sağlıklı atmış olduğu kontrol edilir.Bundan sonra ilk hafta içinde bebeğiniz defalarca muayene edilecektir. Ebe yada hemşire bebeğinizi düzenli olarak tartacak, bir sorun yada hastalık etkeni belirtileri var mı diye inceleyecektir. Bebeğiniz altı günlük olunca ona bir test yapılacaktır.Şimdi bebeğin genel muayenesi nasıl yapılıyor kısaca bir göz atalım:
  • Bebeğe ilk olarak apgar testi uygulanır ve puanları değerlendirilir.
  • Doğum kanalından geçen bebeğin anneden gonokok ve klamidya mikrobunu alıp göz enfeksiyonu olmasını önlemek için göz damlası veya merhem sürülür(gümüş nitrat veya antibiyotik)
  • El ve ayak parmakları sayılır,eksik var mı kontrol edilir.
  • Bebek tartılır ve boyu ölçülür.
  • Bebeğin kanının pıhtılaşma derecesini arttırmak için K vitamin iğnesi yapılır. Yenidoğan bebekte bu vitamin eksiktir, vücudu henüz üretememiştir.
  • Yenidoğan bir bebek bir takım reflekslerle birlikte doğar,doktorunuz bebeğinizin bu reflekslerini de kontrol edecektir.

  • Doktor bebeğin baş çevresini ölçer, başta bir anormallik var mı diye bakar. Bebeğin bıngıldaklarını muayene eder; damak yarığını anlamak için parmağı ile bebeğin damağını yoklar. • Daha sonra bebeğin kalbini ve akciğerlerini dinler. Yenidoğan bebeklerde kalpte üfürüm duyulması normaldir ve genellikle bir hastalık belirtisi sayılmaz.
  • Doktor bundan sonra elini bebeğin karnına koyarak karın içi organlarını büyüklükleri açısından kontrol eder. Buradaki organların çalışmaları sırasında çıkardıkları sesleri dinler.
  • Bir sonraki adım cinsel organların herhangi bir anormallik var mı diye kontrol edilmesidir. Bebeğiniz erkekse yumurtalıkların inip inmediği kontrol edilir.
  • Bebeğin bacakları yavaşça ileri geri oynatılarak eklemleri, bacaklarının uzunluğu ve birbirine uyumu incelenir, ayaklarda düztabanlık var mı diye bakılır.Ayrıca doktor bebeğinizde doğuştan kalça çıkığı olup olmadığını da kontrol edecektir.
  • Bebeğin omurgası da kontrol edilir ve düz olup olmadığına bakılır.
  • Doğumdan sonra Guthrie testi yapılır. Bebeğinizin topuğundan biraz kan alınarak zeka geriliğinin bir nedeni olan Fenilketonuri hastalığı araştırılır. Bu hastalığın erken teşhisi ile zeka geriliği önlenebilir. Bu testle tiroid bezi yetersizliğide araştırılır.

  APGAR TESTİ
  Çoğu bebeğe ilk yapılan ve genelde hepsinin iyi puanlarla geçtiği test Virginia Apgar adlı bir anestezi doktorunun geliştirdiği Apgar testidir. Bebek doğduktan sonraki birinci ve beşinci dakikalarda kaydedilen puanlar yenidoğanın genel durumunu yansıtır ve beş araştırma kategorisindeki gözlemlere dayanır. Puanı 7-10 arasında olan bebekler iyi-mükemmel durumdadır ve bunlara genelde rutin doğum sonrası bakım uygulanır. Puanı 4-6 arasında olanlar orta durumdadırlar ve bazı resüsitasyon önlemlerine ihtiyaç duyarlar. 4’ün altında puan alan bebekler kötü durumdadırlar, bunlara hemen ve azami derecede yaşam kurtarıcı müdahale yapılmalıdır. Önceden, ilk beş dakikada düşük puanlar alan bebeklerin ileride nörolojik sorunları olacağı düşünülürdü, fakat son araştırmalar bu bebeklerin çoğunun sonradan sağlıklarına kavuşup normale döndüklerini göstermiştir.


  Faktör
  2
  1
  0
  Kalp atım hızı(nabız)
  >100/dakika
  (normal)
  <100/dakika
  Nabız yok
  Solunum(hızı ve harcadığı çaba)
  Normal hız ve çaba
  Yavaş veya düzensiz soluk alıp verme
  Solunum yok
  Görünüm(cilt rengi)
  Tüm vücudu normal renk (el ve ayakları pembe)
  Normal renk (fakat el ve ayakları morumsu)
  Morumsu-gri veya tüm vücut solgun
  Aktivite(kasların durumu)
  Aktif, kolları ve bacakları hareket halinde
  Kol ve bacakları az hareket ediyor
  Hareket yok, pelte gibi
  Yüz hareketleri
  (refleks)
  Yüzünü gerebiliyor, hapşırıyor ve uyarıldığında öksürüyor
  Sadece yüz hareketleri mevcut
  Uyarıldığında tepki yok

  "Bebeğinizin ilk yılında sizi neler bekler" kitabından alınmıştır.


   
bebeğin ilk muayenesinin faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebeğinizin ilk giysileri

  bebeğinizin ilk giysileri

  Bebeğinizin İlk Giysileri Yeni doğacak bir bebeği beklemek, onun için gerekli malzemeleri hazırlamak heyecan verici olduğu kadar keyiflidir de. Gerekli malzemeler hiç bitmez, aldıkça almak istenir. Zaten bebek eşyası ve malzeme üreticileri ilk çocukları doğacak olan anne ve babaların çok fazla para harcadıklarını, bu konuda sınır tanımadıklarını ortaya koymuşlardır. Öncelikle kendinizi size...
 2. Bebeğinizin ilkleri

  Bebeğinizin ilkleri

  bebeklerde ilk gülücük Minik bir bebeğin anne ya da babasına ilk gülümsediği an herhalde anne baba için en unutulmaz andır. Bebeğin ilk yılı heyecan verici birçok gelişmeyle doludur. Anne baba bebeğin her hareketini takip eder. İlk gülücük, ilk el çırpma hatta bebeğin önce kimin adını söyleyeceği anne baba arasında sevimli bir çekişmeye dönüşebilir. İlk Esneme: Bebekler doğum sonrası sık...
 3. İlk bebek arabası

  İlk bebek arabası

  bebek arabası önerileri ilk bebek arabası 1733’ te İngiliz William Kent, ilk bebek arabasını üretti. W. Kent adlı mimar, Devonshire’ in III. Dükü’ nün çocukları için tarihin ilk bebek arabasını sipariş üzerine yapmak zorunda kalmıştır. Bugün geliştirilmiş benzer tasarımlar parklarda, bahçelerde karşımıza çıkabilmektedir.
 4. Yenidoğan Bebeklerde Göz Muayenesinin Önemi

  Yenidoğan Bebeklerde Göz Muayenesinin Önemi

  yenidoğan bebeklerde göz muayenesi, önemi, nasıl olmalı, dikkat edilmesi gerekenler, öneriler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Bebeklerimizin her türlü doktor kontrollerini gözden kaçırmamamız gerektiği gibi göz muayenelerine de gereken önemi vermeliyiz. Yeni doğan bebekler göz bozuklukları ile de doğabilirler. Halk arasında bebeklerde göz bozukluğu...
 5. Bebeğinizin İlkleri

  Bebeğinizin İlkleri

  bebek bakımı bebeğinizin ilk yılı Dünyaya getirdiğiniz bebeğinizin her yaptığı sizin için özeldir ancak ilklerinin yeri başkadır melekler, unutulmaz :) İlk banyosu, ilk gülüşü, ilkgiysileri, ilk saç kesimi. Bu ilklerin güzel birer anı olarak hafızalarınıza kazınması için de dikkat edilecek ufak tefek ayrıntılar var.. Bu makalemizde bebeğinizin ilkerinden bahsetmek istiyoruz sizlere.:)...

Sayfayı Paylaş