Bebeğin kırkında okunacak dua hangisidir ?

• Konbuyu başlatan kirkduasi
  • Başlangıç tarihi
K

kirkduasi

Forum Okuru
Bebeğin kırkında okunacak dua hangisidir ?

Bebeğin kırkında okunacak dua​

Selam arkadaşlarım iki gün sonra Rabbim'in yıllar sonra bizlere hediye göz aydınlığı olarak gönderdiği bir bebeğimiz oldu. Bununla ilgili her gün namazdan sonra Rabbime dua ediyorum ama bir yerden duydum doğru mu bilemiyorum da bebeğin kırkında okunacak dua varmış. Ben bilmiyorum araştırmadan buraya yazayım istedim. Acaba bebeğimin kırkı çıktığında hangi duayı okumamı tavsiye ediyorsunuz.

çocuk için okunacak dua.jpg

Teşekkür ediyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kırk Uçurma olayından bahsediyorsunuz daha doğrusu halk arasında verilen isim bu dua harici böyle biliniyor. Kırkını uçurmak dini bir gelenek değil ama yapanların olduğun ubiliyorum. İşte kırkı çıktığında banyo yaptırılması. Kadının da banyo yapması birliktelik için hazır olduğunu gösteren gün sayısı 40 ama islami olarak pek yerinin olduğunu düşünmüyorum. Sizin için araştırdım.

Kırk Uçurma Sepeti İçinde neler bulunur Hediyeleri Nelerdir

Öncelikle islami olarak olaya girmeden önce hani başta gelenek dedik ya hayatım onunla ilgili bir sepet hazırlanır sepetin içindekiler ve anlamlarının da şu şekilde olduğu yazılanlar arasında.

Kırk Uçurma Sepette bulunanlar ve Anlamları Nelerdir​

1. Un ( unun koyulması ömrünün uzun olmasını temsil eder )
2. Şeker ( Ömrü boyunca ağzı bal gibi olsun şeker şeker konuşsun )
3. Tuz koyulur ( Evin tadı tuzu olsun bu göz aydınlığının ömrü de iyi olsun anlamında )
4. Pirin koyulur ( Evinize bereketler getirsin )
5. Yumurta ( yumurta koyulmasının sağlık diye bi anlamı var sağlıklı sıhhatli olsun diye koyuluyor )
6. Pamuk ( Ömrü uzun olsun ak saçı sakalı olsun ömrü bereketlensin )
7. Bozuk Para koyulur ( Bol kazançlı olsun çok para kazansın elini nereye atsa para bulsun )
8. Süpürge sapı koyulur ( Hastalıkların ve sıkıntıların bir an önce çıkması için süpürmek anlamında )

Şimdi hak alarısna yapılan şey bu gelelim sorduğunuz dua olayına.

Özel bir duası yok bol bol Ellerinizin içine 3 kere Felak ve 3 kere Nas surelerini 3 kere İhlas Suresini, 3 kere Ayetel Kürsi duasını okuyarak çocuğunuzun vücuduna mes edin. Bereketli ve hayırlı bir evlat olması için dua bundan ibarettir özel bir duası yok.

Allah analı babalı büyütsün hayatım.

Kırk Uçurma olayından bahsediyorsunuz daha doğrusu halk arasında verilen isim bu dua harici böyle biliniyor. Kırkını uçurmak dini bir gelenek değil ama yapanların olduğun ubiliyorum. İşte kırkı çıktığında banyo yaptırılması. Kadının da banyo yapması birliktelik için hazır olduğunu gösteren gün sayısı 40 ama islami olarak pek yerinin olduğunu düşünmüyorum. Sizin için araştırdım.

Kırk Uçurma Sepeti İçinde neler bulunur Hediyeleri Nelerdir

Öncelikle islami olarak olaya girmeden önce hani başta gelenek dedik ya hayatım onunla ilgili bir sepet hazırlanır sepetin içindekiler ve anlamlarının da şu şekilde olduğu yazılanlar arasında.

Kırk Uçurma Sepette bulunanlar ve Anlamları Nelerdir​

1. Un ( unun koyulması ömrünün uzun olmasını temsil eder )
2. Şeker ( Ömrü boyunca ağzı bal gibi olsun şeker şeker konuşsun )
3. Tuz koyulur ( Evin tadı tuzu olsun bu göz aydınlığının ömrü de iyi olsun anlamında )
4. Pirin koyulur ( Evinize bereketler getirsin )
5. Yumurta ( yumurta koyulmasının sağlık diye bi anlamı var sağlıklı sıhhatli olsun diye koyuluyor )
6. Pamuk ( Ömrü uzun olsun ak saçı sakalı olsun ömrü bereketlensin )
7. Bozuk Para koyulur ( Bol kazançlı olsun çok para kazansın elini nereye atsa para bulsun )
8. Süpürge sapı koyulur ( Hastalıkların ve sıkıntıların bir an önce çıkması için süpürmek anlamında )

Şimdi hak alarısna yapılan şey bu gelelim sorduğunuz dua olayına.

Özel bir duası yok bol bol Ellerinizin içine 3 kere Felak ve 3 kere Nas surelerini 3 kere İhlas Suresini, 3 kere Ayetel Kürsi duasını okuyarak çocuğunuzun vücuduna mes edin. Bereketli ve hayırlı bir evlat olması için dua bundan ibarettir özel bir duası yok.

Allah analı babalı büyütsün hayatım.
Bozuk para yerine altın koysak hani olursa

Valla hayatım önemli olan niyet böyle şeylere pek itibar etmiyorum ama gelenek olmuş bence yap olur neden olmasın :) Rabbim Sana'da en kısa sürede nasip etsin paraları ben koyacam söz :)

Artı neredesin hayırsız yoğsun kaç gündür dedik bunu garantinaya aldılar ellam dedik nirdesin bakim sen :D

Artı neredesin hayırsız yoğsun kaç gündür dedik bunu garantinaya aldılar ellam dedik nirdesin bakim sen :D
Geç evlenince haliyle çocukta geç oluyor aldığim ilaçlardan dolayı dr onay vermiyor çocukta problem olur yada düşer diyo kaç gündür hastane işlerim var aman karantina geri dursun bu günde usg çekimim var

Geri