1. narçiçeğimm

  narçiçeğimm Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2010
  Mesajlar:
  673
  Beğenilen Mesajlar:
  283
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  Yüreğinin çarptığı yerdeyim

  Bebeğin uyku ritmi

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında narçiçeğimm tarafından paylaşıldı.

  Bebeklerde uyku bebeklerde uyku düzeni Ne kadar da zordur gecenin bir vakti, gözünüzden uyku akarken, cin gibi gözlerle size bakıp oyun oynamak isteyen çocuğunuzu tekrar uyuması için ikna etmeye çalışmak Uyusun da büyüsün lafı boşa söylenmemiştir, bebeklerin uykuya ihtiyacı vardır bebeğinizin iyi uymasını sağlayacak ipuçları burda melekler


  < Konu Resmi..>
  Bebeğinizin İyi Uyumasını Sağlayacak Yararlı İpuçları

  Yeni doğan bebeğin uyumaya teşvik edilmesi bir eleme sürecidir. Bebeğin uyumasını engelleyen faktörlerin çoğu elendikçe bebeğinizin yatıştırılması gereken durumlarda ona nasıl yardımcı olacağınız konusunda kendinizi daha güvenli hissedeceksiniz. Bebeğin derin uykuya dalması bazen 30 ila 60 dakika sürer ve bazen tüm olumsuz faktörleri ortadan kaldırmaya çalıştıktan sonra bebeğinizin davranışının ve huzursuzluğunun oldukça normal olduğunu bilmek iyidir. Eleme Süreci Aşağıda Belirtilen Işlemlerden Oluşan Bir Süreçtir:
  Bebeğinizi iyi beslenmeye teşvik ettiğinizden emin olun. Gündüzleri bir saate kadar bir zamanı onu beslenmeye teşvik etmek için ayırın. Uyukluyorsa, gerektiğinde uyandırın 5-10 dakika aralıklarla emzirmeye çalışın. Aç olmadığından emin olacak şekilde iyi ve uzun süreli besleyin. Kısa bir beslenmeden sonra uykuya dalarsa ve yatağa yatırırsanız, sakinleşmeyecek ve erken uyanacak, siz de aç olduğunu düşüneceksiniz. Bu şekilde atıştırma tarzında beslenme alışkanlık haline gelecek.
  Bebeği yatırmadan önce altını kontrol edin ve/veya değiştirin. Altının ıslak veya kirli olmamasına dikkat edin. Bu alışkanlığı edinmek ve bebeğinizi yatağa uyanık olarak koymaktan korkmamak iyi bir fikir olacaktır. Uyanık ama rahat bir pozisyondan uyku durumuna geçtiği takdirde, daha iyi uyuyacaktır.
  Bebeği kendi elleriyle, yüzünden uzak olacak şekilde sarın. Bu hareket kendisini güvensiz hissetmesini önleyecek ve yatışmasını sağlayacaktır. Yeni doğan bebekler hareketlerini kontrol edemezler ve dolayısıyla, kundaklanmadıkları takdirde ellerini yüzüne vurarak uykuya dalamazlar.
  Bebeğinizi omzunuz üzerinde birkaç dakika dik olarak tutun. Bu pozisyon onun rahatlamasını sağlayacak ve varsa gazının çıkmasına yardım edecek ve aynı zamanda yatışması için gerekli güvenceyi sağlayacaktır. Yatağına koyduğunuzda sakinleşmiş olacaktır.
  Bebeği yatakta sıkıca sarın. Yenidoğanlar kendilerini güvende duymak isterler ve daha az çırpınacaklarından sakinleşeceklerdir. Bebeği sarmalanmış olarak yatırın ve ayrıca bir örtüyü üzerine örterek, örtünün kenarlarını yatağa sıkıştırın. Örtünün üst kısmı ile bebeğinizin yüzü arasında çokça boşluk olmasına ve hava akışının kısıtlanmamasına dikkat edin.
  Bebeğinizin odasında müzik çalın. Bu CD veya radyo olabilir. Bebeğiniz yattığı sürece müziği çalın. Müzik veya ses bebeğin yatışmasını sağlar. Bu sabit ses bebeğin kendini yalnız ve savunmasız hissetmesini önler.
  Bebeğinizin yatışmasını bekleyin. Sakinleşemiyor ve ağlıyorsa, yanına gidin ve huzursuzluğuna katkıda bulunduğunu düşündüğünüz olumsuz faktörleri ortadan kaldırmaya çalışın. Bebeği yerinden alabilir ve kucaklayabilirsiniz. Bu hareket kalan gazının çıkmasına yardımcı olacak ve kendini güvencede hissetmesini sağlayacaktır. Biri iki dakika sonra, sakinleşince tekrar yatırın ve tekrar deneyin.
  Bebeğiniz hala sakinleşmediyse, yanına gidin ve sakinleşmesi için sırtına vurun veya sallayın.
  Bebeğiniz büyüdükçe sürekli aynı teknikleri kullandığınızdan uyku saatine alışkanlık kazanacaktır ve büyüdükçe fazla yardım gerektirmeden sakinleşmeye başlayacaktır.


   
Bebeğin uyku ritmi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeklerde uyku düzeni.....

  Bebeklerde uyku düzeni.....

  bebeklerde uykusuzluk nedenleri bebeklerde uykusuzluk sebepleri 2 aylık uyku 2 aylık bebek uyku düzeni için şifalı bitkiler Bazı bebeklerde uyku düzeninde herhangi bir sorun yaşanmazken bazı bebeklerde ise bu sorun ailelerin en büyük problemidir. ilk aylarda uykusuzluk sorunu hem aileyi hem bebeği mutsuz eder.Yapılacak şey bebeğin normal koşullara göre uyuyup uyumadığını takibidir....
 2. Bebekler Uyku

  Bebekler Uyku

  bebeklerin uyuması için dua bebekler için uyku duası 4 aylık bebek ne kadar uyur bebekler ne zaman görmeye başlar 2 5 aylık bebek kadar uyur Bebeklerin sağlıklı gelişimleri için mutlaka düzenli uykuya gereksinimleri vardır. Uyku gereksinimi yaş büyüdükçe azalmaktadır. Yeni doğan bir bebeğin uyku gereksinimi yaklaşık 16,5 saatken 3 aylık olduğunda 15 saat, 9 aylık olduğunda 14 saat,...
 3. Bebekler İçin Uyku Setleri

  Bebekler İçin Uyku Setleri

  bebek uyku setleri ben 10 uyku setleri ben 10 seti benten seti ben10 Bebek odası için uyku seti düşünüyorsanız bu konu size göre. Renkler konusunda size yardımı olacaklartır. Hepsi birbirinden güzel birbirinden tatlı. İçindekiler onlardan da tatlı olur :utan:
 4. bebeğimin uyku problemi

  bebeğimin uyku problemi

  bebeğim 3aylıkben isterdimkiyatağına koyunca kendi uyusun ama olmadı ya kucağımda uyuyor yadaana kucağının içindeoyuyor yayağına koyarken uyanıyorböyle olmasını istemezdim artık kendi kendine uyumaya alıştıramazmıyım sizden tardım bekliyorum
 5. bebekte uyku sorunu

  bebekte uyku sorunu

  17 aylık bebeğim geceleri en az 4-5 defa ağlayarak uyanıyor(gözleri kapalı)emzirdiğimde yeniden uykuya dalıyor.Bazı bebeklerin gece anne uyandırmadan uyanmadığını biliyorum.Benim bebeğim neden uyanıp duruyor?

Sayfayı Paylaş