Bebeğiniz Sizi Ne Zaman Duymaya Başlar?

TİTAN

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Bebeğiniz Sizi Ne Zaman Duymaya Başlar?
anne karnında bebek ne zaman duyar, anne karnında bebek ne zaman duymaya başlar, anne karnında bebek


Sevgili melekler, anne adayları gebe kaldıkları günden itibaren bebeklerinin kendilerini ne zaman duymaya hissetmeye ve tepki vermeye başlayacağını merak ederler. Sık sık bebekleriyle konuşurlar. Biz de bu sayfamızda, merak edenler ve öğrenmek isteyenler için, anne karnındaki bebeklerin duyu gelişiminin nasıl meydana geldiği konusunda Dr.Alper Mumcu'dan bilgiler alıyoruz...anne-karnında-bebek-ne-zaman-duyar.jpegAnne karnındaki bebeğin gelişen ilk duyunun dokunma olduğu düşünülmektedir. Dokunma duyusu insanın dış dünya ile iletişiminin temel unsurudur. Bebekte dokunma hissinin 8. gebelik haftası gibi çok erken bir dönemde başladığı düşünülmektedir.

Onuncu haftada genital bölgede, 11. haftada avuç içlerinde ve 12. haftada ayak tabanlarında dokunma hissi ortaya çıkmıştır. Bu bölgeler aslında erişkinlerde en fazla duyu reseptörlerinin bulunduğu dokunmaya en hassas noktalardır. On yedinci haftaya gelindiğinde karnın ve kalçaların tamamı dokunmaya karşı hasasastır.

Tat duyusu anne karnındaki gelişim sırasında erken gelişen duyulardan birisidir. Tat almadan sorumlu olan algılayıcılar gebeliğin 13-15. haftasında gelişmiştir. Bu nedenle bebeğin bu haftadan itibaren değişik tatları ayırt edebildiği düşünülmektedir.

Bebeğin burnu gebeliğin 11-15. haftaları arasında oluşumunu tamamlar
Bu sırada amniyon sıvısı bebeğin tüm ağız, burun, geniz ve akciğer yapısı içinde dolaşır ve bebeğe değişik tat ve kokuya sahip maddeleri taşır. Bu maddeler direkt olarak tat ve koku almadan sorumlu algılayıcı hücreler ile temas halinde bulunarak onları uyarırlar. Bu nedenle bebekler daha anne karnındayken değişlik kokuları tanıyıp ayırt edebilirler.

Anne karnındaki bebeğin kulak oluşumu 8.haftada başlar
Gelişim 24.haftada tamamlanır ve 25.haftadan sonra bebek annesinin sesini duyabilmektedir. Hatta dışarıdan gelen diğer sesleri de duyar ve tepki verir hale gelebilir.

Aslında rahim içindeki yaşam oldukça gürültülü sayılabilir. Annenin damarlarından geçek kan, barsak ve mide sesleri rahim içindeki bebeğin karşılaştığı temel seslerdir. Bunların dışında anne adayının ve diğer kişilerin sesleri de bebeğe direkt olarak ulaşır. Tüm bu sesler içinde doğal olarak en güçlüsü bebeğin annesinin sesidir.

Bebeklerin doğduktan sonra annesinin sesiyle sakinleşmesinin sebebi de en iyi bildiği sese olumlu tepki veriyor olmasından kaynaklanır. Aynı şekilde köpek havlamasını gibi diğer dış sesleri de anne karnındayken sık sık duyuyorsa doğduktan sonra bu seslere de aşina olabilir.

Görme
Anne karnındaki bebekte en son gelişen duyu sistemidir. Bebeklerin göz göz kapakları 26. haftaya kadar kapalıdır. Anne karnındaki 26 hafta boyunca görmeden sorumlu temel birim olan retina gelişimini tamamlar. 27.haftadan itibaren bebek gözlerini açmaya başlar ve göz kırpabilir. Doğumdan hemen sonra bebek yaklaşık 30 santimetre uzaklığa kadar net bir şekilde görebilir.

Düşünüldüğünün aksine rahim içi kapkaranlık değildir
Tıpkı sesleri geçirdiği gibi ışığı da geçirmektedir. Ancak bu geçirgenlik ses ile kıyaslandığında çok daha azdır. Buna rağmen bebek gündüz ile geceyi rahatlıkla ayırt edebilir.

Anne karnındaki ikizler için durum daha eğlencelidir
Tek yumurta ikizleri 26-27. haftadan itibaren anne karnında birbirlerini görebilirler, birbirlerine dokunabilirler ve hatta el ele tutuşabilirler.

33. haftadan itibaren bebeklerin göz bebekleri ışığa tepki vererek büyüyebilir ya da küçülebilir.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
17K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
M
Cevaplar
2
Görüntüleme
35K
Aise husmen
A
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
LaViNYaM
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
LaViNYaM
LaViNYaM
Üst