1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.355
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Bebeğiniz sürekli kusuyorsa dikkat!

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Anne babaların acil müdahale gerektiren kusmaları ayırt edebiliyor olmaları gerekmektedir. Kusmaları birbirinden ayırt edemeyen ebeveynler için, bebeğin sıklıkla kustuğu ilk aylar oldukça zorlayıcı ve stresli geçecektir.
  Normal kusmaların yanında bir de hastalığa işaret eden ve müdahale edilmesi gereken kusmalar ortaya çıkabilir. Bebek kanlı kusuyorsa, kusmaya şiddetli bir karın ağrısı da eşlik ediyorsa, karnında şişkinlik varsa, yüksek ateş durumu söz konusuysa vakit kaybetmeden müdahale edilmelidir.


  Basit önlemlerle bebeklerde kusmanın önüne geçilebilir

  Bebeğin besledikten sonra hemen yatırılmayıp, mümkün olduğunca dik tutulması kusmasını önemli ölçüde engelleyecektir. Bebeğin gereğinden fazla doyurulması kusmaya neden olacağından çok fazla beslememek gerekir bunun yerine sık ama az beslemek çok daha sağlıklı olacaktır. Ağlarken emzirmek bebeğin hava yutmasına neden olacağından, kusmanın önüne geçmek için ağlaması dinmeden bebeği emzirmemek gerekir.

  Bebeklerde kusmanın şiddeti, zamanı ve miktarı belirleyici oluyor
  Bebekler beslenme esnasında ağızlarında kalan besini sonradan çıkartabilirler. Bu çıkartma kusma şeklinde değil de daha çok sızıntı şeklinde gerçekleşir. Sızıntı şeklinde gerçekleşen bu çıkarmalar bebek 1 yaşını doldurmadan kendiliğinden iyileşir.

  < Konu Resmi..>  Normal bir kusmayı, hastalık işareti olan bir kusmadan ayıran en önemli faktörler; kusmanın şiddeti, zamanı ve miktarıdır. Yemek borusuyla mide arasında bulunan kapakçığın tam olarak gelişmediği yeni doğanlarda fazladan verilen besinler kusma yoluyla vücuttan atılırlar. Bu tip kusmalar bebeğin yaşı ilerledikçe ve kapak görevini tam olarak yerine getirmeye başladıkça ortadan kalkacaktır.

  Bebeklerde fışkırarak kusma hastalığa işaret ediyor olabilir
  Yeni doğan bebeklerde ilk 48 saat içerisinde görülen şiddetli kusmalar sindirim sistemiyle ilgili bir hastalığa işaret ediyor olabilir. Zorlanarak kusan bebeklerde mide bulantıları ve öğürtüler de görülebilir. Fışkırarak kusma genellikle zorlanarak kusmayla birlikte ortaya çıkar. Sindirim sistemi rahatsızlıklarının yanında mide darlığı da fışkırarak kusmaya neden olabilir.

  Bebeklerde kusma, reflü belirtisi olabilir
  Reflünün yetişkinlerde görülen bir hastalık olduğu sanılsa da aslında 1 yaşın altındaki çocuklarda da sıklıkla ortaya çıkabiliyor. Besinlerin mideye geçişini sağlayan kapakçığın tam olarak gelişmemiş olması ve bebeklerin yatar pozisyonda beslenmeleri reflü oluşumuna neden oluyor.

  Sağlıklı bebeklerde, besinlerin yemek borusundan geçişinden sonra geri dönmemeleri gerekir ancak reflü hastalığı besinlerin tekrar yemek borusuna dönmesine neden oluyor. Reflü çoğu zaman bir hastalık olarak kabul edilmez ve genellikle kusma dışında bir rahatsızlık da oluşturmaz. Anne sütüyle beslenen bebeklerde reflünün görülme olasılığı çok daha düşük olmaktadır. Bu nedenle bebek mümkün olduğunca anne sütüyle, sık ama az az beslenmelidir. Biberonla besleme bebeğin hava yutmasına neden olarak reflüyü tetikleyebileceğinden tercih edilmemesi faydalı olacaktır. Bebeğin katı gıdalarla beslenmeye başlaması ve dik oturması ile belirtiler ortadan kalkabilir. Bebeklerin birçoğu 1 yaşına geldiklerinde reflüyü atlatmış olurlar.

  Bebeklerde kusmayı engelleyici ilaçlardan uzak durun
  Doktor vermediği sürece bebeğe kusmasını engelleyici hiçbir ilaç verilmemelidir. Önemli olan kusmanın nedenini ortadan kaldırmaktır. Şiddetli kusma durumlarında solunum yolu açık tutulmaya çalışılarak doktora götürülmelidir.

  Kusmukla boğulma korkusu nedeniyle, sırt üstü pozisyonundan kaçınılıyor
  Bazı ebeveynler, bebeğin kusmuğuyla boğulması korkusu yüzünden bebeklerini sırt üstü yatırmayabilir. Bu görüşe sahip anne babalar, bebeklerini yüz üst yatırmayı tercih edebilir. Fakat bilinmelidir ki, sırt üstü yatış pozisyonunda bebeğin kusarak boğulması riski oldukça azdır ve yüz üstü yatış pozisyonunda ani bebek ölümleri sendromu riski çok daha yüksektir.

  Bebekler gün içerisinde dikkat ederek yüz üst yatırılabilir, başları ve vücudu farklı yönlere çevrilebilir. Ancak uyku saatlerinde pozisyon olarak sırt üstü önerilir.

  Yetişkinlere oranla daha savunmasız olan bebekler; kusmuklarını, anne sütünü ya da suyu hızla yutabilir ve öksürerek geri itebilir. Bu nedenle anne babalar, bebeklerinin kusarak boğulmaları konusunda büyük endişe yaşayabilir. Bebeklerin ilk 3-4 aylık dönemlerinde, kusmuklarıyla boğulma riski olabilmektedir. Ancak bu risk, 3. aydan itibaren giderek azalır. Uzmanlar bu riski ilk 3 ayda en aza indirmek için, anne babalara bebeklerini sırt üstü ve yan pozisyonda yatırmalarını önermektedirler.
   
Bebeğiniz sürekli kusuyorsa dikkat! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeğim neden kusuyor ?

  Bebeğim neden kusuyor ?

  Bebeğiniz kusuyor mu?Onun neden böyle olduğunu bilmelisiniz ki ne yapmanız gerektiğini de bilesiniz.Bakın bebeğinizin kusma sebepleri nelermiş meleklerim? BEBEĞİM NEDEN KUSUYOR ? Her anne baba zaman zaman bu endişeli soruyu sorar.Bebeklerde emzirdikten sonra sızıntı şeklinde görülen çıkarma normaldir.Aileleri tedirgin eden bu durum bir hastalık değil , yalnızca bir bulgudur.Araştırmalar...
 2. bebeğim çok kusuyor

  bebeğim çok kusuyor

  bebegim çok kusuyor kucağımdayken bir anda her yer kusmuk oluyor neden olabilir doktora gitmeli miyim =(
 3. bebeğim kusuyor

  bebeğim kusuyor

  merhaba bebeğim sürekli süt çürüğü gibi kusuyor.Doktor sorun olmadığını söyledi sizce bu kadar sık neden kusuyor olablir
 4. Bebeğim sürekli kusuyor nedeni nedir?

  Bebeğim sürekli kusuyor nedeni nedir?

  bebeklerde kusama neden olur,bebeklerde kusma nedenleri,bebeklerde kusma normalmi,bebeklerde kusma tedavisi,bebeklerde kusma hakkında bilgiler Yenidoğan dönemi sonrası hemen hemen bütün bebeklerde kusma görülür ve çoğu bebekte kusma olayı düzenli olarak gerçekleşir. Bebeklerin beslenmeden hemen sonra yaklaşık 1 çorba kaşığı kadar kesilmiş süt kıvamında süt çıkarmaları normaldir. Bebek...
 5. Bebeğim Sürekli Kusuyor Yardım !

  Bebeğim Sürekli Kusuyor Yardım !

  Bana acil yardım edecek varmı ? kızım 6 buçuk aylık ve dogdundan beri kusuyor. İlk 1 ay motilium kullandım geçmedi sonra gaviskon toz kullanıyorum hala ama onu bile içince kusuyor ne yapacam şaşırdım. Artık ne yese böyle emdigini bile kusuyor mama içiyordu anti reflu maması içti bi süre onda biraz iyiydi çok pahalı olduğu için sma ya geçtim yine ama Kusmasi devam ama mamadan kaynaklı değil....

Sayfayı Paylaş