1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.148
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  bebeğinizde görülen büyüme ağrıları

  Konu, 'Bebeğimiz Ve Gelişimi' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  çocuklarda bacak ağrıları çocuklarda bacak ağrısı ayak ağrısı ayak ağrıları bebeklerde
  Birçoğunuz yavrunuzun geceleyin artan bacak ağrılarına masaj için yalvarmalarına şahit olmuşsunuzdur. Ovalama ile ağrısı rahatlayan yavrunuza ilaç verip vermemekte tereddüt bile etmiş olabilirsiniz.
  Büyüme ağrıları genellikle 10 yaşın altındaki çocuklarda bacaklarda diz etrafı uyluk boyunca ve ayak bileklerinde bazen de kollarda ağrı yapan iyi huylu bir ağrı sendromudur.

  En sık görülme 2 farklı yaş grubunda yoğunlaşır: 3-5 yaş ve 8-12 yaş. Kızlar ve erkeklerde eşit görülür.

  Nedeni gerçekten tam olarak bilinmemektedir. Büyümekte olan kemiklerin ağrıya neden olabileceği hakkında elimizde yeterli delil yoktur. En muhtemel mekanizma gün içindeki koşma atlama zıplama tırmanma gibi fiziksel hareketlerin eklemleri yorması olarak düşünülmektedir.

  Belirtileri:

  Ağrı genelde akşamüstleri ve gece ortaya çıkar veya artar. Hatta uykudan bile uyandırabilir. Aileler ağrının olduğu günlerde gündüz daha fazla hareketli olduğunu fark edebilir. Ağrı şiddeti çocuktan çocuğa değişir ve gün içinde pek belirti vermez. Ağrı süresi genelde yarım saatten kısadır ama nadiren saatler bile sürebilir. Bazı çocuklarda ağrı her gün olurken bazılarında günler hatta haftalarca ağrısız dönemler olabilir.


  Aslında büyüme ağrısında ağrı yeri eklemler değil kaslardır. Baldır uyluk ve bacak ön yüzünde ağrı daha fazla olur. Eklem hastalıklarında eklemlerde şişme kızarıklık ağrıya bağlı olarak basamama ve muayene sırasında artan ağrı varken büyüme ağrısında bunların hiçbiri görülmez. Üstelik çocuk muayene edilirken bacakları pasif hareketle kontrol edilirken rahatlar ve ağrısı azalır bile.

  Tanı:

  Genelde yukarıdaki hikayenin alınması tanı için yeterlidir. Muayenede eklemlerde hareket kısıtlılığı ve ağrı olmaması gerekir. Nadiren kan tahlilleri çok nadiren de film çekilmesi gerekebilir.

  Tedavi:

  Çoğu kez tedavi gerekmeden masaj yeterli olur. Ağrı biraz daha şiddetli ise hafif ağrı kesiciler nadiren de antiromatizmal özellikli ilaçlar gerekebilir. Zaten yaş ile bu ağrıların tamamı düzelir.

  Ne zaman doktorumu aramalıyım?

  Ağrıya ateş iştahsızlık kilo kaybı gibi genel hastalık belirtileri eşlik ediyorsa ağrı inatla devam ediyor uzun sürüyor; eklemde şişlik kızarıklık ve basmayacak kadar ağrı oluyorsa; vücutta döküntüler varsa doktorunuzu arayın.


   
bebeğinizde görülen büyüme ağrıları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sık Görülen Baş Ağrılarına Dikkat Edin

  Sık Görülen Baş Ağrılarına Dikkat Edin

  Baş ağrısı beyin tümörlerinde görülen en önemli belirtidir. Toplumumuzun yarısında baş ağrısı yaşamlarının belli bir döneminde görülmektedir. Genelde görülen baş ağrıları uyuyunca hafifleyen baş ağrılarıdır. Kafa içi basıncına bağlı baş ağrıları devamlıdır ve sabahları kalkınca artan baş ağrılarıdır. Beyninde her tümör olanda baş ağrısı görülecek diye bir kuralda yoktur ancak kişide bolik bir...
 2. Bebeklerde görülen cilt rahatsızlıkları

  Bebeklerde görülen cilt rahatsızlıkları

  yenidoğanda sivilce bebeklerin yüzündeki sivilceler çocuklarda sivilce yenidoğan sivilceleri yenidoğan Bebeklerde görülen cilt rahatsızlıkları Bebeklerde görülen cilt rahatsızlıklarının tedavi gerektirip gerektirmediğini anlamak, erken müdahale açısından son derece önem taşıyor. Uzmanların verdiği bilgilere göre, yeni doğan bir bebeğin cildi normalde losyon ve krem kullanımını gerektirmiyor....
 3. bebeklerde görülen cilt rahatsızlıkları!!!

  bebeklerde görülen cilt rahatsızlıkları!!!

  KONAK: Saç derisi üzerindeki pul pul deri döküntüsü şeklinde görülür. Bebeğinizin derisinde gerektiğimden fazla çalışan yağ bezleri konak oluşumuna neden olur. Tedavi: Dikkatlice bebek yağı sürün, bebek şampuanı ile yıkayın ve sonra da bir bebek saç tarağıyla veya fırçasıyla da tarayın... DERİDE ÇATLAMALAR: Kuruluk ve sürtünmeye bağlı oluşur. Bebeğin cildinin boğumlarının birbirine...
 4. Kutsi - Büyüme Bebek

  Kutsi - Büyüme Bebek

  Sakin büyüme bebek Hayat seni de harcar Dert tiryakisi yapar Katar önüne katar diyardan diyara atar Büyüme bebek büyüme Dert cekersin, hasretle yanarsin, isyan edersin Her gecen gün dünden beter Sakin büyüme bebek Sen bu halinle güzelsin Her gün ümit verir Bakarsin unutu verir Acilarla gülersin Yasamaktan bıkar ölmek istrsin Ne yazik ölemezsin Dost bildiklerin düsman cikar Geriye...
 5. Çocuklarda Büyüme Ağrıları

  Çocuklarda Büyüme Ağrıları

  çocuklarda büyüme ağrıları, nasıl olur, önlemleri, öneriler, tavsiyeler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Çocuklarımız zaman zaman çeşitli yerlerinin ağrıdığından şikayet edebilirler.Eğer telaş etmeden bu ağrıların seyirlerini takip edersek,bunların belki de büyüme ağrıları olduğunu anlayabiliriz.Peki bunu nasıl anlarız? Büyüme ağrısı, 3-12 yaş arası...

Sayfayı Paylaş