gebe
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  34.326
  Beğenilen Mesajlar:
  2.277
  Ödül Puanları:
  113

  bebeğinize sebzeli besinler nasıl hazırlanır?

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  havuç suyu nasıl çıkarılır havuç suyu nasıl hazırlanır havucun çıkarılır 5 aylık bebeğe neler yedirilebilir et hazırlanır
  Süt çocuğu beslenmesinde bazı sebzeler, çeşitli nedenlerle kullanılmazlar. Bunlar; yer elması, şalgam, pancar, sarımsak, bamya, hıyar(salatalık) gibi...

  Pişirme sırasında sebzelerin içindeki vitamin ve minarellerin en az kaybına neden olmak için bazı önlemler almak gerekir.

  1- Önce çok iyi yıkanır. Pişirilmeden hemen önce doğranır.

  2- Pişirilirken yetecek kadar az su konulur ve suyu atılmaz.

  3- Olabildiğince kısa sürede pişirilir.

  4- Pişirilirken soda eklenmez.

  5- Piştikten sonra çok bekletilmez.

  Sebze Çorbası:

  En erken 3. aydan sonra başlanabilir. Patates, ıspanak, havuç, kabak, taze fasulye vb. sebzelerden, en az iki tür, iyice yıkanarak doğranır. 4 su bardağı su, bir tutam tuz, bir orta boy patates, 2 orta boy havuç ile 45-50 dakika kapalı bir kapta pişirilir. Tel süzgeçten, hiç ezmeden geçirilerek suyu alınır. Buharlaşarak kaybolan suyun yerine su eklenir. 1 mama kaşığı irmikle 5 dakika kaynatılarak çorba yapılır. Önce tattırılır. İstemezse içine 1 kesme şeker eklenir. Yapay beslenenlere bir öğün sebze çorbası olarak verilir. 3 gün sonra sindirilebildiği anlaşılınca, yağsız et suyu ile hazırlanabilir. “Et suyuna sebze çorbası” olarak yedirilir.

  Sulu Sebze Püresi:

  Sebze çorbası bebeğe alıştırıldıktan sonra veya 1 hafta süreyle verilip bir sorunla karşılaşılmamışsa; sulu sebze püresine geçilir. Sebze çorbası pişirilir gibi hazırlanır. Pişmiş olan patates, havuç ve diğer sebzeler ezilerek püre durumuna getirilir. İçindeki lifler ayrılır. 1 mama kaşığı irmikle tekrar pişirilir ve çorba kıvamına getirilir. 1 hafta süreyle bir öğün olarak yedirilir.

  Karışık Sebze Püresi(Çorbası):

  Sebze çorbasına ardından sulu sebze püresine alışmış olan süt çocuğuna bir öğün olarak verilebilir. 4 su bardağı su veya et suyu, bir tutam tuz, 2 havuç, 1 patates, 1 mama kaşığı pirinç pişirilir. Her gün mevsimlik sebzelerden biri eklenir. Tel süzgeçten veya ezme makinesinden geçirilerek elde edilen karışım, 1 mama kaşığı irmik konarak yeniden 5 dakika pişirilir. Su ya da et suyu ile süt çocuğunun alabileceği kıvamda sulandırılarak bir öğün verilir. Bu çorbanın içine 2 kez çekilmiş ve pişirilmiş dana kıymasından 1 mama kaşığı koyarak yedirmek yararlı olur.

  Yemek Suyu:

  Anne sütü alan bebeklerde 7-8 . aylarda, tamamen yapay beslenen bebeklerde ise 4 aylıktan itibaren yemek suyunun yağsız tarafından tattırılabilinir. Sindirildiği anlaşılınca ekmek içi ile birlikte yedirilir. Kızartılmış ekmeğin içi daha uygundur. Evde pişen sebze yemeklerine bir soyulmuş patates ya da havuç atarak pişirilir. Yağsız tarafından alınan suyunda sebzeler ezilerek suluca yedirilir.

  Havuç Çorbası:

  2 su bardağı suya 1 yemek kaşığı pirinç, 3 küçük havuç, bir tutam tuz eklenerek 45 dakika pişirilir. Ezilip süzgeçten geçirilerek pişirilir. Üzerine bir mama kaşığı tereyağı eklenebilir.

  Havuç Suyu:

  Havuçlar iyice temizlendikten sonra, temiz bir turp rendesinde(cam rende olması tercih edilir) rendelenir ya da makineden geçirilir. Temiz bir tülbent içinde sıkılarak suyu çıkarılır. Bir çay bardağına yarım “küçük boy küp şeker” konabilir. Anne sütü alan bebeklerde 4-6 aylarda, yapay beslenen bebeklerde 2,5 aylıktan başlanarak içirilebilir. İshalli çocuklara şekersiz olarak verilmesi öğütlenir.

  Domates Suyu:

  Domateslerin kabuklarının kolayca soyulması için 1 dakika kadar kaynar suda tutulan domatesler; ezilerek önce tel süzgeçten geçirilir. Tülbent içinde sıkılarak pürtüksüz ve çekirdeksiz suyu çıkarılır. Anne sütü alan bebeklerde 4-6 aylarda, yapay beslenen bebeklerde 2,5 aylıktan başlanarak içirilebilir. İshalli çocuklara şekersiz olarak verilmesi öğütlenir.

  Patates Püresi:

  1 orta boy patates kabuğuyla haşlanır, soyulur ve ezilir. 2-3 dövülmüş bisküvi ile karıştırılarak tam sütle 150 ml’ye tamamlanır. Çocuk tatlı beğeniyorsa %5 şeker ya da meyve suyu eklenebilir. Yapay beslenen süt çocuklarına 3-4 aylıkta, anne sütü alan bebeklerde 6-7. aylarda verilir.


   
bebeğinize sebzeli besinler nasıl hazırlanır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Olta nasıl hazırlanır

  Olta nasıl hazırlanır

  olta nasıl bağlanır olta iğnesi nasıl bağlanır sazan oltası yapımı sazan oltası yapılır fırdöndü olta, olta hazırlamak, Olta Hazırlanması, Olta nasıl hazırlanır, olta nasıl yapılır, olta yapımı, olta yapmak, oltanın hazırlanışı Olta Hazırlanması Olta deyince, bir yanlış değerlendirme ile ucuna yem takılan iğne kastediliyor. Oysa olta, bir mantara bağlı misinaya denir. Oltaya...
 2. afiş nedir, nasıl hazırlanır

  afiş nedir, nasıl hazırlanır

  afiş nedir, nasıl hazırlanır? arkadaşlar bu konuda bana bilgi ve yardımcı olursanız çok minnet kalırım.
 3. Yaş Tarhana Nasıl Hazırlanır ?

  Yaş Tarhana Nasıl Hazırlanır ?

  Bu konu; yaş tarhana nasıl yapılır hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, Eylül ayı kışlık hazırlıkların en yoğun olarak yapıldığı aydır. Çıkış zamanına göre yapılan reçellerin, marmelatların yanısıra artık azalmaya başlayan lezzetli domateslerden, kırmızı biberlerden kışlık konserveler, salçalar yapılır. Kışlık kahvaltılık ezmeler yapılır. Kışın soğuğunda ilaç gibi gelen...
 4. Evlilik Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

  Evlilik Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

  evlilik sözleşmesi, evlilik anlaşması, evlilik sözleşmesi nasıl yapılır Sevgili melekler, son yıllarda özellikle ünlüler arasında hayli yaygın olan evlilik sözleşmesi hakkında bilmeniz gerekenleri aşağıdaki makaleden sizlere sunuyor, evlilik sözleşmesi nasıl yapılır ayrıntılı bilgiler veriyoruz... Bu konuda bir avukatın yardımına ihtiyaç vardır. Avukatınız size hangi konuları...
 5. Masala Çayı Nasıl Hazırlanır?

  Masala Çayı Nasıl Hazırlanır?

  masala çayı nedir,masala çayı neye iyi gelir,masala çayının faydaları,masala çayının yararları,masala çayı hakkında bilgiler Masala çayı aslında “Hint çayı” anlamına gelmektedir ve bir çay veya bitki türü değil, çeşitli baharatların, çayların ve sütün kullanıldığı Hindistan’a özgü bir çay tarifidir. Diğer adları “chai” ve “Masala Chai”dir. Kısaca “Hint usulü çay” diyebiliriz. Hindistan’da...

Sayfayı Paylaş