Bebeğinizin biberonunu nasıl temizliyorsunuz ?

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Bebeğinizin biberonunu nasıl temizliyorsunuz ?
Ben bebeğimin biberonlarını önce makinada yıkıyorum sonra kaynatıyorum.Acaba abartıyormuyum? Bir de diyorlar ki kaynatınca şu BPA açığa çıkıyormuş doğru mu bu ? İyice paranoyak ettiler :S Gerçi BPA FREE yazıyor ama üstünde bilemiyorum :(

Pyrex (payreks) biberonlar, adi cam biberonlara nazaran ani ısı değişikliklerine karşı daha dayanıklıdır. Plastik biberonlar ise sterilizasyona uygun değildir. Kısa sürede şekilleri bozulur.Bebeklerin sağlığı açısından biberonlar her beslenmeden sonra sıcak sabunlu su ve biberon fırçası ile temizlenmesi gerekmektedir. Ayrıca her kullanımdan önce beslenme emziğini bütün yönlere çekmek sureti ile gözle muayene edilir. Hasar ve incelme görüldüğünde yenisi ile değiştirilir.
Sağlıklı biberon malzemesi nasıl olmalıdır?
Biberonların Gıda Maddeleri Tüzüğüne uygun Bisfenol A içermeyen hammaddeden üretilmesi gerekir. DrBrown's biberonları Gıda Maddeleri Tüzüğüne uygun Bisfenol A içermeyen hammaddeden üretilmektedir.

Biberon emzikleri ilk kullanmadan önce kaynatılmalı ve sterilize edilmelidir. Mama artıkları biberon emziğinin içinde kaldığında bakteri üremesine ve koku oluşumuna neden olabileceğinden biberon emzikleri sıvı sabunlu su ve emzik fırçası ile temizlendikten sonra steril edilmelidir. Eskimiş ve yıpranmış emzikler kullanılmamalı ve emzik uçları herhangi bir aletle asla delinmemeli. Bebeğin ayına ve emiş gücüne uygun emzik ile 3 ayda bir değiştirilmelidir.

Biberon ve emzik için kaynatma yöntemiyle temizleme yapmak sağlıklı mıdır?
Biberon ve emzikleri kaynatma yöntemiyle temizleme yapmak sağlıklıdır ama biberon emziklerinin içini mama artığı kalmaması için emzik fırçası ile temizledikten sonra kaynatmak daha doğru olur.
Makinede yıkama yapılan biberonlar kaç derece su sıcaklığında yıkanmalıdır?
Öncelikle alınan biberonların ambalajının üstündeki kullanım talimatları iyice okunmalıdır eğer bulaşık makinesinde yıkanabilir diye yazıyorsa bulaşık makinesinin üst rafında yıkanmalıdır

.

cam biberonu kaynatıyorum plastiği ılık sabunlu suyla yıkıyorum makinede yıkamışsam mutlaka tekrar sudan geçiriyorum

bulaşık makinasında kaynıyor zaten kaç derece de yıkıyorsun 70 i buluyordur bence gerek yok ama bu bana göre aslında için nasıl rahat ediyorsa öyle yapmalısın

Geri