1. Sanfora

  Sanfora Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ekim 2011
  Mesajlar:
  44
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Bakü

  Bebeğinizin diş bakımı

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında Sanfora tarafından paylaşıldı.


  Üst Çene

  A - Orta Kesici- 8-13 Ay
  B - Yan Kesici - 8-13 Ay
  C - Kanin (Köpek Dişi) -16-23 Ay
  D - Birinci Azı- 13-19 Ay
  E - İkinci Azı - 25-33 Ay


  [​IMG]


  Alt Çene

  A - Orta Kesici- 6-10 Ay
  B - Yan Kesici - 10-16 Ay
  C - Kanin (Köpek Dişi) - 16-23 Ay
  D - Birinci Azı - 13-19 Ay
  E - İkinci Azı - 23-31 Aylar  Diş oluşumu anne karnında 30- 34. günde başlar bu yüzden annenin beslenmesi, aldığı ilaçlar, geçirdiği hastalıklar bebeğin dişlerinin zayıf yada kuvvetli yapıda oluşunu etkiler. Daimi dişlerin gelişimi ise doğum anında başlar, bebeğin geçireceği hastalıklar, alacağı ilaçlar ve beslenmesi de ileride diş yapısın etkiler.

  Ortalama 6 aylıkken bebekler ilk dişlerini çıkarırlar. Dişler çıkmadan önce bebeğin salyasında artış, dişetlerinde tümsekleşme, dişlerin kaşınması, bebekte huzursuzluk,uykusuzluk vb tablolar izlenir. Bu dönemde bebeğin dişlerini kaşımak amacıyla her bulduğu şeyi ağzına götürmesi sonucu ishal ve ateşte artma sıklıkla görülen şikayetlerdir.

  Bu dönemde bebeğin kaşıntısını rahatlatmak için kalın kesilmiş, bebeğin kopartamayacağı şekilde kesilmesine dikkat edilmelidir, havuç, salatalık gibi soğutulmuş sebzeler, yine buzdolabında soğutulmuş diş kaşıyıcıları bebeğe verilebilir. Bebekteki rahatsızlık bu şekilde geçmiyorsa çocuk doktorunuza veya diş hekiminize danışarak tavsiye edecekleri anestezikli krem kullanılabilir.

  Dişlerin sürmesiyle birlikte diş bakımı başlamalıdır. Her beslenmeden sonra temiz ıslak bir tülbent ile dişler silinmelidir. Bebekleri bala batırılmış emzik, şeker veya bal ile tatlandırılmış sütle uyutmaktan kaçınmalıdır. Bebek beslendikten, uyuduktan sonra mutlaka emzik yada biberon ağızdan çekilmeli ve dişler temiz bir tülbent yardımı ile temizlenmelidir.

  Süt dişlenme 2 –3 yaş gibi tamamlanır. Bu süre içinde doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda çocuğunuzun diş sağlığı açısından gerekli kalsiyum ve floru takviye etmek gerekir. Flor haplarının dozu mutlaka diş hekiminiz tarafından ayarlanmalıdır. 12 yaşına kadar flor hapı kullanılması daimi dişleri de etkilemektedir ancak bu yaştan sonra flor hapı kullanımı yeterli faydayı sağlamamaktadır. Flor uygulama yöntemleri için diş hekiminiz size yol gösterecektir.

  1,5- 2 yaş civarında küçük bir diş fırçası yardımıyla dişler fırçalanmalıdır. Bu işlem 3 yaşına kadar macun kullanılmadan yapılmalıdır. Ebeveyn çocuğun dilerinin temizlendiğinden emin olduktan sonra fırçayı çocuğa vermelidir. 3 yaşından sonra da kullanılan macun miktarı pirinç tanesi kadar olsa yeterli olur.

  Çikolata, şeker, sakız gibi ürünleri öğün aralarında tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Bu tip ürünleri alırken de üzerinde gülen diş, diş dostu amblemli olanları tercih etmelidir.

  Çocukları asla doktor / diş doktoru ile korkutmayınız. Her yaştaki çocuğa anlayabileceği dilde diş doktorunda yapılacakları anlatınız. Çocuğunuzu asla kandırmayınız , size veya diş hekimine olan güvenin tam oluşması tedavi sürecini kolaylaştırır.

  Unutmayın çocuğunuzun ileride sahip olacağı beyaz gülüşlerde en büyük pay size ait olacaktır.


  Diş Doktoru Ceylan Ertuğrul   
 2. jupiter

  jupiter Forum Okuru

  emegine saglik ...
   
  Sanfora bunu beğendi.
Bebeğinizin diş bakımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebeklerde diş

  bebeklerde diş

  Bebeğin dişlerinin çıkması aslında büyüdüğünün, geliştiğinin ifadesidir ve anne babaları mutlu eder. Oysa aynı durum huzursuz, iştahsız günlere neden olursa aileler için sıkıntı nedenidir. Peki bebeğin diş çıkarma döneminde nasıl davranmak, neler yapmak gerekir? Etiler Memorial Polikliniği Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökhan Mamur, “Bebeklerde diş çıkarma” ile ilgili bilgi verdi....
 2. diş bakımı

  diş bakımı

  Dişleriniz sahip oldu unuz en de erli organlarınızdan biridir. Kökleri, güçlü kaslarla çalışan çeneye gömülü olan dişleriniz, sindirimi kolaylaştırmak için yiyeceklerinizi çi nememizi sa lar. Dişlerin elbette estetik bir boyutu da vardır. Ço unlukla, karşımızdaki kişide ilk farketti imiz şey o kişinin gülüşüdür. Temiz ve sa lıklı görünen dişler, genel sa lı ın bir işaretidir. Geçmişte, sa...
 3. bebeklerde diş bakımı...

  bebeklerde diş bakımı...

  B&B: Hamilelik döneminde anne adayı kendi diş sağlığı ve doğacak bebeğin diş sağlığı ile ilgili nelere dikkat etmelidir? Ş.Ç: Hamileliğin 3.ayından itibaren bebeğin dişleri oluşmaya başlar. Bebeğin dişlerinin bu dönemdeki oluşum ve gelişimleri için gerekli olan kalsiyum, fosfor ve diğer mineraller annenin kan dolaşımından alınır. Bu nedenle bebeğin tüm sağlığı için olduğu kadar dişlerinin...
 4. Diş bakımı

  Diş bakımı

  Günümüzde artık tıbbın her alanında olduğu gibi diş sağlığında da,koruyucu hekimlik ve erken tanı önem kazanmış durumdadır. Bu bilginin daha kolay ulaşılabilirliği ve bireylerin bilinçlenmesiyle paralel bir gelişimdir. Avrupa ve Amerika gibi gelişmiş ülkelere baktığımızda onların çocukluklarından itibaren , hayatlarında sürekliliği olan bir diş hekimi olduğunu görürüz. Bu öyle bir aşamadadır...
 5. Bebeklerde süt dişleri

  Bebeklerde süt dişleri

  Kızlar bebeklerdeki süt dişleri tam olarak ne zaman kaç aylıkken çıkıyor nelere dikkat etmem gerekiyor benim bebeğimin bi dişi öbüründen geç çıktı ve sanki eyri gibi hatta sankisi yok eğri :) Biraz şeker bir görüntü vermeye başladı bu eğri diş ama bunun bir sakıncası varmı kızlar tşk.

Sayfayı Paylaş