1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Bebeğinizin İlkleri

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  bebek bakımı bebeğinizin ilk yılı


  Dünyaya getirdiğiniz bebeğinizin her yaptığı sizin için özeldir ancak ilklerinin yeri başkadır melekler, unutulmaz :) İlk banyosu, ilk gülüşü, ilkgiysileri, ilk saç kesimi. Bu ilklerin güzel birer anı olarak hafızalarınıza kazınması için de dikkat edilecek ufak tefek ayrıntılar var.. Bu makalemizde bebeğinizin ilkerinden bahsetmek istiyoruz sizlere.:)


  [​IMG]

  İlk banyosu
  Bu biraz korkutucu görünse de o kadar zor değil. Bir bebeğin mümkün olduğunca sık banyo yapması, daha huzurlu olması ve daha rahat uyuması anlamına geliyor. Herhangi bir kusma olayını engellemek için, bebeğinizi karnı açken yıkamanız gerekiyor. Göbek düştükten bir gün sonra banyo yaptırabilirsiniz. Bir bebek küvetini 10 cm kadar ılık suyla doldurun. Suyun sıcaklığı vücut ısısıyla (37°C derece) aynı olmalı. Oda sıcaklığı da ortalama 23°C derece olmalı. Bir Jm elinizin uzanabileceği yere bir kova ılık su ve tas koyun. Bebek süngeri ve göz yakmayan
  şampuanı da hazırlayın. Bebeğinizin kaymaması için küvetin altına bir havlu ya da sünger koyabilirsiniz. Ayrıca banyo işlemi boyunca yanınızda bir yardımcının olması da iyi olur. Yıkama esnasında bir elinizle bebeğinizi sıkıca kavramanız, diğer elinizle de yıkama işlemini gerçekleştirmeniz gerekir, ilk tas suyu bebeğin sırtına dökün. Bebeğinizi yıkarken seri ve hızlı olun. Şampuanla köpürttüğünüz süngerle fazla bastırmadan onu iyice yıkayın. Genital organları ve makat bölgesini özenle temizleyin. Ayak ve el parmak aralarını temizleyin. Bebeğin sırtından su dökerek iyice durulayın. Zaten temiz olduğundan, iki kez sabunlamanız gereksiz. Bedenden başladığınız yıkama işlemine başından devam edebilirsiniz. Bebekler ısıyı en çabuk başlarından kaybettiklerinden, bu bölge en son yıkanır. Bu aşamada kulağına su kaçırmamaya özellikle dikkat etmelisiniz. Başaşağı yıkamak daha uygun olabilir. Başı şampuanladıktan sonra elinizdeki köpükle bir kere de bebeğin yüzünü yıkayın. Gözüne su kaçmaması için seri olun ve yüzünü hemen durulayın. Saçlarını iyice durularsanız, konak (saçlı derideki kepek benzeri birikim) oluşumunu da engellersiniz. Onu daha önceden serdiğiniz havlunun üzerine yerleştirin (yıkadığınız yerin hemen yakınında olmasında fayda var). Özellikle saçlarını ve kasık yerlerini olmak üzere her yerini iyice kurulayın. Ardından bebe yağıyla bir yandan masaj yaparken bir yandan da her yerini yağlayın. Kıyafetlerini giydirin. Başına bir başlık takın ve sırtına da bir yelek giydirin. Bebeğinizi sık sık yıkamak, onun gelişimi açısından yararlı. Ancak cildi kuruysa çok sık banyo yaptırmamanız gerekir.

  İlk tırnak kesme
  ilk birkaç ay genellikle tırnakları kesmek gereksiz Zaten ellerine eldiven giydirerek de kazaları önlemiş olursunuz. Ancak bir süre sonra özel bir tırnak makasıyla bebeğinizin tırnaklarını mutlaka kesin. Çünkü uzun tırnaklarıyla yüzünü ve gözünü çizebilir. El tırnaklarının sivri köşelerini bir törpüyle yumuşatın ve kesin. Ayak tırnaklarını keserken de tırnak batmalarını önlemek için düz kesin. Bebeğiniz çok hareketliyse ve size izin vermiyorsa, bir yardımcıyla ya da uyurken kesmeyi deneyebilirsiniz.

  İlk Saç Kesme
  Herhangi bir zamanı yok. Saçlarını, bebeğinizin kulaklarına ya da gözlerine girdiğini, terlettiğini ve rahatsız ettiğini düşündüğünüzde, bir yardımcıyla kesebilirsiniz.

  İlk Göbek Bakımı
  Çoğu zaman göbeğin bakımı oldukça kolaydır. Yenidoğan bebekte göbek kordonu 12 ile 1 5 gün sonra tamamıyla düşer ve düşene kadar göbek kısmını kuru tutmak gerekir. Bu bölge alkole batırılmış bir pamukla günde birkaç kez temizlenebilir. Kordon tamamıyla iyileşene kadar enfeksiyon tehlikesi vardır. Bu yüzden titizlikle bakımı gerekir.

  İlk cilt bakımı
  Deri çok ince olduğundan, kolayca zedelenebilir. Ancak derinin kiril kalması da pişikler ve deri enfeksiyonlarına yol açar. Bebeğinizi ilk aylarda çok sıcak ortamda bulundurmamalı ve çok kalın giydirmemelisiniz. Ilık suya batıracağınız bir pamuk veya gazlı bezle vücudunu silip iyice kurulayabilirsiniz. Kurumayı önlemek için, kıvrım yerleri silindikten sonra bebe yağıyla ' yağlanması yararlı olur. Bebeğinizin ilk banyosundan hemen sonra ilk bebek losyonunu da sürebilirsiniz. Fakat her banyo sonrası krem veya yağ sürmeniz gerekmiyor.

  İlk Masaj
  Masaj, bebeğinizle aranızdaki duygusal bağı güçlendirmekle birlikte, onun tüm bedensel sistemleri üzerinde olumlu etkisi olan güçlü bir iletişim yoludur. Fakat küçük bir ön hazırlık gerektirir, işte size kısaca dikkat etmeniz gerekenler:
  • Bebeğin kısa süren dikkati dolayısıyla her hareketin 1 - 2 kere tekrarlandığı, 15 dakikalık bir masaj yeterli. Bebeğin tok, huzurlu ve masaja hazır olduğu bir saatte yapmaya çalışın.
  • Sakin ve başbaşa kalacağınız ılık bir ortam belirleyin. Hafif bir müzik çalın.
  • Masaja başlamadan önce sizin rahatlamış olmanız çok önemli, çünkü bebeğiniz sizi taklit edecektir.
  • Ellerinizin bebeğin cildi üzerinde kaymasını sağlayacak yumuşak formüllü bir bebe yağı kullanın.
  • Bebeğinizin yüzüne (meme emme ve diş çıkarma dönemlerinde yüzündeki kasılmalara çok iyi gelir), göğsüne, koltuk altlarına, kollarına, karnına, bacaklarına, ayaklarına ve sırtına yapacağınız masaj onu çok rahatlatacaktır. « Masaj sırasında bebeğiniz sıkılır ve bundan hoşlanmazsa, konuşarak ve onu okşayarak keyif almasını sağlayabilirsiniz. Ama yine de sıkıldığını hissederseniz, başka bir zaman yapmayı deneyebilirsiniz.

  İlk giysileri
  Önden açılan penye pijama ve tulumlar en iyi seçimlerdir, isterseniz tulumların içine çorap da giydirebilirsiniz. Ayrıca bebeğinizi kendi refleksif el - kol hareketlerinden ve tırnaklarından korumak için de eldiven giydirmeniz iyi olur. Bebeğinizin kusma sorunlarına karşı önlük, sırtının açılmasını engellemek için de fanila giydirmelisiniz. Onu dışarı çıkarırken ve banyodan sonra kullanmak üzere başlık, küçük battaniye, yelek ve sırtına koymak için mendiller çok işinize yarayacak. Ayakkabılarının da mutlaka rahat olmasına dikkat edin.

  İlk göz bakımı:
  Bebeğinizin gözünde ilk kez akıntı ya da çapak gördünüz. Panik yapmayın. Steril gazlı bezi kaynamış ılık suda ıslatıp, gözünü kulağa doğru tek bir hareketle fazla bastırmadan silin.

  İlk kulak bakımı:
  Kulaklarının asla içine yönelik bir bakım yapılmamalı, pamuklu çubuklar kullanılmamalı. Sadece
  seçimlerdir, isterseniz tulumların içine çorap da giydirebilirsiniz. Ayrıca bebeğinizi kendi refleksif el - kol hareketlerinden ve tırnaklarından korumak için de eldiven giydirmeniz iyi olur. Bebeğinizin kusma sorunlarına karşı önlük, sırtının açılmasını engellemek için de fanila giydirmelisiniz. Onu dışarı çıkarırken ve banyodan sonra kullanmak üzere başlık, küçük battaniye, yelek ve sırtına koymak için mendiller çok işinize yarayacak. Ayakkabılarının da mutlaka rahat olmasına dikkat edin. kulağın arkası ve dış kulak kepçesi ılık suya batırılmış bir gazlı bez yardımıyla silinebilir. İlk burun bakımı: Bebeklerin burun sıvılarının kuruması sağlıklı nefes almalarını engelleyeceğinden düzenli bakımı uygun olur. Serum fizyolojik damlatılmış bir pamuklu çubukla bebeğin burnu dıştan ve ucundan temizlenebilir.
   
Bebeğinizin İlkleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebeğinizin ilk doktor randevusu!

  bebeğinizin ilk doktor randevusu!

  Bu hafta içinde, bebeği dikkatle inceleyip, ne kadar süt emdiğini, bezini hangi aralıklarla kirlettiğini saptayın. 40’ının çıkmasını beklemeden de, elinizdeki bilgilerle onu doktora götürmeyi ihmal etmeyin. Bebeğin ilk check-up’ı Hastalanmayı beklemeden doktor kontrolünden geçmeye alışmaya başladık. Belirli aralarla yapılan tetkikler, birçok hastalığın erken teşhisini sağlıyor. Yetişkinler...
 2. Bebeğinizin İlk Giysileri

  Bebeğinizin İlk Giysileri

  Yeni doğacak bir bebeği beklemek, onun için gerekli malzemeleri hazırlamak heyecan verici olduğu kadar keyiflidir de. Gerekli malzemeler hiç bitmez, aldıkça almak istenir. Zaten bebek eşyası ve malzeme üreticileri ilk çocukları doğacak olan anne ve babaların çok fazla para harcadıklarını, bu konuda sınır tanımadıklarını ortaya koymuşlardır. Öncelikle kendinizi size mağazada her şeyi satmaya...
 3. bebeğinizin ilk giysileri

  bebeğinizin ilk giysileri

  Bebeğinizin İlk Giysileri Yeni doğacak bir bebeği beklemek, onun için gerekli malzemeleri hazırlamak heyecan verici olduğu kadar keyiflidir de. Gerekli malzemeler hiç bitmez, aldıkça almak istenir. Zaten bebek eşyası ve malzeme üreticileri ilk çocukları doğacak olan anne ve babaların çok fazla para harcadıklarını, bu konuda sınır tanımadıklarını ortaya koymuşlardır. Öncelikle kendinizi size...
 4. Bebeğinizin ilkleri

  Bebeğinizin ilkleri

  bebeklerde ilk gülücük Minik bir bebeğin anne ya da babasına ilk gülümsediği an herhalde anne baba için en unutulmaz andır. Bebeğin ilk yılı heyecan verici birçok gelişmeyle doludur. Anne baba bebeğin her hareketini takip eder. İlk gülücük, ilk el çırpma hatta bebeğin önce kimin adını söyleyeceği anne baba arasında sevimli bir çekişmeye dönüşebilir. İlk Esneme: Bebekler doğum sonrası sık...
 5. İlk bebek arabası

  İlk bebek arabası

  bebek arabası önerileri ilk bebek arabası 1733’ te İngiliz William Kent, ilk bebek arabasını üretti. W. Kent adlı mimar, Devonshire’ in III. Dükü’ nün çocukları için tarihin ilk bebek arabasını sipariş üzerine yapmak zorunda kalmıştır. Bugün geliştirilmiş benzer tasarımlar parklarda, bahçelerde karşımıza çıkabilmektedir.

Sayfayı Paylaş