bebeğinizin özürlü doğmasına sebep olan 6 tehlike!!!

UzakMavi

Yeni Üye
Üye
bebeğinizin özürlü doğmasına sebep olan 6 tehlike!!!
özürlü bebek belirtileri rüyada özürlü bebek doğurmak rüyada görmek sakat görmek erkek çocuğu
Bebeğin Özürlü Doğmasına Neden Olan 6 Tehlike
- Uzmanlar, hamilelik döneminde özürlü bebek doğumuna yol açan 6 tehlikeye karşı anne adaylarını uyardı.
Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek isteyen anne adayının gebelik öncesi bilinçli olmasının, ortaya çıkabilecek pek çok rahatsızlığı önlediğini belirten uzmanlar, özürlü bebek doğumuna yol açan tehlikeye karşı anneleri uyardı. Yüksek ateş, kedi ve köpekle yakın temas, her gün yapılan ağır makyaj, stres, içki ve bozulmuş yemek yemenin bebeğin özürlü doğmasına neden olduğunu tespit eden uzmanlar, bu durama yol açan sebepleri şöyle sıraladı:
"- Hamileliğin ilk günlerinde yüksek ateş: Hamileliğin ilk günlerinde geçirilen yüksek ateş, bebeğin dış görünüşünde bir anormalliğe neden olmazken, bebeğin beyin dokularının büyümesini olumsuz etkiler ve çocuğun zeka özürlü olmasına yol açabilir.
  • Kedi ve köpekle yakın temas: Bakteri taşıyan kedilerin bebeğin özürlü olmasına neden olan bir bulaşıcı hastalığın kaynağı olduğu ve kedinin dışkısının da bu bulaşıcı hastalığın ana yayılma yollarından biri olduğu pek bilinmiyor. Ancak yapılan bir araştırmada, İngiltere'de her yıl yaklaşık 500 bebeğin, annelerinin kediyle yakın temasta bulunmasından dolayı özürlü kaldığı ortaya çıktı.
  • Her gün ağır makyaj yapmak: Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleştirilen bir araştırma sonucuna göre, her gün ağır makyaj yapan kadınların makyaj yapmayanlara göre özürlü bebek doğurma riski 1.25 kat daha fazla. Bebeği olumsuz etkileyen ise, kozmetik ürünlerde bulunan arsenik, kurşun ve merkür gibi zehirli maddeler. Bu gibi maddeler hamile kadının cildinden bebeğin kan dolaşımına giriyor ve bebeğin normal büyümesini olumsuz etkiliyor.
  • Stres: Hamileliğin ilk üç ayı içinde yaşanan stres, bebeğin "tavşan dudaklı" olması gibi çeşitli özürlere neden olabiliyor.
  • İçki: Hamile kadın içki içtiği zaman, alkol plasentadan embriyoya geçer ve bebeğe ciddi zarar verir. Hamilelik döneminde günlük iki bardak ya da daha fazla alkollü içki, bebeğin özürlü olmasına neden olabilir.
  • Bozulmuş yemek yemek: Uzmanlar, hamile kadının yediği bozulmuş yemeklerde bulunan küfün, plasentadan bebeğe geçtiğini, bunun da bebeğin kromozomlarında kötü etki yarattığını belirtiyorlar

 

BEBEKLER NEDEN ÖZÜRLÜ DOĞARLAR


Bebeklerin özürlü doğması, birçok nedenle olabilir. Bebeklerin özürlü doğmasının nedenleri aşağıdaki gibi olabilir:

  • Genetik yapı: Bebeklerin özürlü doğmasının en sık görülen nedeni, anne ve babanın genetik yapısıdır. Özürlü genler, anne ve babanın genetik yapısından geçerek bebeğe geçebilir ve bu nedenle bebek özürlü doğabilir.
  • Hamilelik sırasında meydana gelen sağlık sorunları: Hamilelik süresince anne adayında meydana gelen sağlık sorunları, bebeğin özürlü doğmasına neden olabilir. Örneğin, anne adayında meydana gelen bir enfeksiyon veya diyabet gibi bir sağlık sorunu, bebeğin özürlü doğmasına neden olabilir.
  • İlaç kullanımı: Hamilelik sırasında ilaç kullanımı da bebeğin özürlü doğmasına neden olabilir. Özellikle, hamilelik sırasında kullanılan bazı ilaçlar bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir
 
Geri
Üst