gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.191
  Beğenilen Mesajlar:
  2.007
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelik ne zaman oluşur?

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Adet dönemi düzenli bir kadın yumurtlama gününü adet dönemini hesaplayarak bilebilir. Beklenilen adet gününden 14 gün önce yumurtlama için en ideal gündür. Gebeliğin oluşması için en yüksek şans yumurtlamadan birkaç gün önce girilen ilişkidir. Yumurtlamadan sonra girilen ilişkiler ile kesinlikle gebe kalma oranı yok denecek kadar azdır.

  Yumurtlama evde uygulanan testler ile saptanabilir. Yumurtlamanın oluşabileceği dönemlerde haftada en az 2 kere cinsel ilişki ile gebelik sağlanabilir.
  < Konu Resmi..>
  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE  Genel Hamilelik Belirtileri ve Sebepleri

  Mide bulantısı: Genelde sabahları oluşan mide bulantıları hamileliğin ilk aylarında görülen belirtilerindendir. Hormonal olarak geliştiği düşünülmektedir. Genelde gebeliğin ilk ayında başlayıp 2 – 3 kadar sürer ve yavaş yavaş azalarak yok olur.

  Bazen 4 – 5 ay kadar sürebilen mide bulantıları da görülebilir. Hamile kadınlarda sigara tüketimi mide bulantılarında artış gösterir.

  Baş dönmesi ve şişkinlik hissi: Baş dönmesi genelde hamileliğin son zamanlarında görülür. Yumurtalıklarda oluşan ve gebeliğe tesir eden bir hormonun neden olduğu düşünülür. kişi yatay pozisyondan birden kalkarsa tansiyon düşmesine neden olur ve doğal olarak baş dönmesi oluşur. Şişkinlik ise, progesteron yükselmesi ile oluşan bir durumdur. Bebeğin beslenmesi için başka hormonların devreye girmesi ile göğüste de şişkinlik ve ağrı oluşabilir. Bunların yanı sıra gebelik belirtileri arasında göğüste hissizlik de olabilir.

  Bağırsak alışkanlıkları: Gebelikte en sık karşılaşılan sorunlardan biri de kabızlıktır. Kabızlığa neden olan ise progesteron hormonudur. gebelikte mide ekşimesine neden olan hormon yine progesteron hormonudur. Kabızlık ve mide ekşimesi gibi problemler doğum ile son bulur. Hamilelikte bu gibi durumların tedavisi yetersiz kalabilir. Hamilelikte idrarda genellikle şekere rastlanılır. Böbreklere doğru oluşan kan akışındaki değişiklik ile idrara doğru şeker kaybı olduğu gözlemlenir. Bu bir hastalık türü değildir. Gebelikte oluşan şeker kesinlikle bir şeker hastalığı değildir.

  Gebelik’te Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Gebelik döneminde beslenme şekli ve giysi seçiminde dikkatli olunması gerekir. Sağlıklı bir bebek doğurmak için anne adayı oluşabilecek tehlikelerden haberdar olmalı ve bilinçlenmelidir. Sakat bebek doğumuna neden olan tehlikelerden kendini koruma yöntemlerini öğrenmelidir.

  Hamileliğin ilk başlarında yüksek ateş: Gebelikte oluşan yüksek ateş ile anne karnında ki bebekte görüntü olarak bir anormallik olmaz. Fakat beyin fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle bebek zeka özürlü doğabilir.

  Stres: Hamileliğin ilk aylarında strese maruz kalan anne adaylarının bebeklerinde dudak yapısında bozukluk olabilir.

  Alkol tüketimi: Anne adayının tükettiği alkol plasentadan geçerek embriyoya zarar verir ve bebekte ciddi sağlık sorunları oluşabilir.

  Bozulmuş yiyecek tüketimi: Küflenmiş ve bozulmuş yiyeceklerin tüketimi ile bebeğin kromozom yapısı zarar görür. Gebelik süresince yediğiniz gıdaların tazeliğine oldukça önem vermelisiniz.

  Ağır makyaj yapmak: Makyaj yapan kadınların yapmayan kadınlara oranla özürlü bebek doğurma şansı daha yüksektir. Gebelik süresince ağır makyajdan uzak durulmalıdır.

  Köpek ve kedi teması: Bakteri tehlikesi olan kedi ve köpek teması anne karnında ki bebeğe zarar vererek özürlü doğmasına neden olabilir.Gebelik süresince evde kedi köpek gibi hayvanlar beslenmemelidir.

   
 2. stregaa

  stregaa Forum Okuru

  eşimle 3 gün önce ilişkiye girdim 1 saat uzandım yumurtlama günümdü sizce gebelik oluşmuşmudur?
   
 3. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.191
  Beğenilen Mesajlar:
  2.007
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba,

  Bunu biz bilemeyiz. Siz gerekeni yapmışsınız.( Ovülasyon günlerin de birlikte olmak gebe kalma şansını artırır) Mensiniz de gecikme olursa ,test yaparak gebe olup olmadığınızı anlayabilirsiniz..
   
Hamilelik ne zaman oluşur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hamilelikte alınan kiloların açılımı nelerden oluşur?

  hamilelikte alınan kiloların açılımı nelerden oluşur?

  ideal kilo alımı ideal diyet merhaba kızlar Hamile bayanların doğumdan önceki dertlerinden biride ben kaç kilo ile bitiricem İdeal kilo 10 ile 12 arası denılirHamilelikte artan kilonun 3.5 kilogramı bebeğe aittir. Plasenta 500 gram, amnion sıvısı 1 kilogram, ağırlığı artan uterus 1 kilogram, memeler 300 gram, artan kan ve sıvı da 6 kg gelir. Bunun dışında alınacak kilo vücutta yağ olarak...
 2. Ultrasonda bebek kesesi ne zaman oluşur görünür

  Ultrasonda bebek kesesi ne zaman oluşur görünür

  kızlar bhcg değerim 695 olarakg örünüyor doktorum baktı ama kesesi yok dedi bende hamileliğin verdiği heyecanla ne zaman gelim diyemedim bi hafta sonra gel dedi acaba bu bhcg değeri ne olduğunda kese görünüyor bilgisi olan var mı ?
 3. bebek eşi anne karnında ne zaman oluşur

  bebek eşi anne karnında ne zaman oluşur

  Bildiğiniz üzere anne karnında bebeği eş besliyor. Peki bu eş ne zaman oluşuyor bilgi verirmisiniz melekler?
 4. GEBELİKTE SU KESESİNİN AÇILMASI

  GEBELİKTE SU KESESİNİN AÇILMASI

  gebelikte su kesesinin açılması nedir,gebelikte su kesesinin erken açılması neden olur,gebelikte su kesesinin açılması,amniyotomi nedir,amniyotominin erken açılması,su kesesinin açılması hakkında bilgiler Bazı doğumlar dışarıdan müdahale olmadan zor gerçekleşir. Müdahale gerektiren doğum, normal doğum bile olabilir. Bu müdahalelerden bir tanesi amniyotomi (su kesesinin açılması) şeklinde...
 5. Bebeğin göz rengi ne zaman oluşur?

  Bebeğin göz rengi ne zaman oluşur?

  Gebelik ve annelik kavramları temelde karmaşık bir süreci içerir. Bu süreç, fizyolojik bir süreç olmasına karşın, kadın vücudu için önemli bir yük ve bu duruma paralel olarakda oldukça büyük stres oluşturmaktadır. Gebelik süresince annenin organ faaliyetleri, fetüsün emrine girerek, vücuttaki tüm kaynaklar artık fetüs için kullanılmaktadır. Bu yaşam formu, bize bebeğin göz rengi nasıl ve ne...

Sayfayı Paylaş