1. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''

  Bebeğinizin uyku sorunu mu var?

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

  Annelerin en çok şikayetçi olduğu konulardan biri de bebeklerini uyutamadıklarıdır.Bebeğinizi uyuttunuz tam , yatağına koydunuz ve tam odadan çıkacakken uyandı!Hem de nasıl bir uyanma evi yıkıyor!Bakın bebeklerimizi nasıl uyutmalıyız melekleri ;
  < Konu Resmi..>


  BEBEĞİNİZİN UYKU SORUNU MU VAR?

  ANAHTAR KELİME: GÜNLÜK DÜZEN (ROUTINE)

  Bebekler belli bir düzene ihtiyaç duyarlar. Yeni dünyalarında en çok güvene, tanıdık ve bildik şeylere (görüntüler, sesler, nesneler) ihtiyaç duyarlar. Yenilikler onları heyecanlandırır ama anne ve babanın işaretlerine göre biraz sonra ne olacağını, geleceğini, göreceğini aşağı yukarı bilirlerse hem daha az huysuz olurlar, hem de yemekten oyuna, oyundan uykuya geçişleri daha rahat olur. Ayrıca uyanıkken ve oyun vaktinde daha ilgili olabilir ve daha iyi öğrenebilirler.

  Bildiğim bütün uyku kitapları uykuyu “uyku + yemek/emzirme + uyanık zaman”ın düzenlenmesi çerçevesinde ele alırlar. Yani uyku tek başına bir sorun veya çözüm değil, bütün günlük düzenin (ing: routine) bir parçasıdır. Bu katı disiplin veya katı anne babalık değil bebeği biraz sonra ne olacağına hazırlamak, güven vermek, öğrenmesi için gerekli zamanı tanımaktır.

  VÜCUDUN BİYOLOJİK SAATİ

  Birkaç gün kendinizi dinleyin. Belli saatlerde uykunuzun bastırdığını farkedeceksiniz. O vakitlerde başınızı yastığa koyarsanız, 10 dan geriye saymayı bitiremeden uyursunuz. Fakat “ha şu evi toparlayayım”, “su diziyi bitireyim” diye uykuya karşı koyarsanız, yarım saat sonra yatağa yattığınızda yatakta dönüp durmaktan başka birşey yapamazsınız. Üstüne üstlük uykunuz geldikten sonra okuduğunuz kitap, izlediğiniz film, bitmeyen işler, yapılmayan yemekler kafanıza takılır. Beyniniz çalışmayı bırakmaz. Siz de “benim uykum vardı; şimdi ne oldu?” diye merak edersiniz.

  Olan olmuş, uyku size gelmiş, siz uykuyu kaçırmışsınızdır. Bebekler de böyledir. Belli saatlerde vücut ve beyinleri yorulur. Dinlenme ihtiyacı hissederler. Uykuları gelir, bunu belli işaretlerle belli ederler. O vakit aralığını yakaladınız mı, uykuya dalmasını sağlamak daha kolaydır. Kaçırdınız mı vay halinize. Once bir “uykunun başa vurması” durumu gerçekleşir. Sonra mızıldanma başlar. Uyku kaçtığı ve dalamadığı için sinirlenir, ağlama başlar. En son - şanslıysanız çok sürmeden - ağlayarak uykuya dalarlar.

  Bebeklerin de biyolojik ritmi vardır. Bu iyi gozlemlenmeli ve işaretlere geciktirilmeden cevap verilmelidir Uyku gelme vakitlerini gözlemleyip yakalamak ve günlük düzeni buna göre oluşturmak çok muhimdir. 2 aylık bebeği 3 saatte bir uyuyacak diye kendi düzeninize göre 10 da uyumaya zorlayamazsınız. 9.30 da uykusu gelmişse 9.30 dan itibaren 3 saatlik düzen kurmalısınız.

  Biyolojik saat, uykuya dalma ve uykuda kalma becerisi, acıkma saatleri, rahat ve huzurlu uyanık saatler ve oyun saati hepsi bir zincirin halkalarıdır. Hepsi bebeğin bir birey olarak tanınıp, gözlemlenip işaretlerine göre yönlendirilmesi ile düzene konur, birbirine geçer. Tek bir kitabın tek bir çözümü faydalı olmayabilir. Birçok kitaptan, websitesinden, dergiden, bir bilenden duyduklarınızı kendinize ve bebeğinize göre harmanlayıp kendi metodunuzu yaratabilir, size ve bebeğinize uygun bir günlük düzen yaratabilirsiniz.

  Bebekler - bizler gibi - hemen uykuya dalamazlar. Yatağa yatırıldıktan sonra tamamen uyumaları ortalama 20 dakika sürer. Önemli olan bu sürede sakinleşip kendi kendilerini oyalayabilmeleridir.

  Ayrıca uyku süreci de inişli çıkışlıdır. Uykunun derinleştiği ve hafiflediği yerler vardır. İlk bebeklikte bu iniş çıkışlar 45 er dakikadır. Bebeğinizi yatırdıktan 45 dakika sonra uyanıyorsa bu uykunun hafiflediği yerde kendini açıyor ama geri uykuya dalamıyor demektir. Yataktan almaktansa ya biraz bekleyip tekrar geri uyumasını beklemek veya yanına gidip kucağınıza almadan sakinleştirip uykuya geri dalmasına yardımcı olmak, gereken uykunun tamamlanması açısından daha iyidir.

   
Bebeğinizin uyku sorunu mu var? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Uyku sorununuz varsa daha çok su için!

  Uyku sorununuz varsa daha çok su için!

  Saatlerin ileri alındığı bugünlerde, birçok insan uyku sorunu yaşıyor. Dr. Abdullah Özkardeş, yatmadan önce duş almanın ve bol sıvı tüketmenin uyku sorununu çözeceğini dile getiriyor.. Memorial Hastanesi'nden Nöroloji Uzmanı Dr. Abdullah Özkardeş bahar yorgunluğu ve uyku bozuklukları ile ilgili sorularımızı yanıtladı: * Saat farkı nedeniyle uykusuz kalanların, ne yapmalarını önerirsiniz?...
 2. insomni (uyku uyuyamama) sorunum var diyenler

  insomni (uyku uyuyamama) sorunum var diyenler

  hamilelikte uyuyamama Bu sorun bazen bende de oluyor bakalım nedenler neymiş. Uzmanlar insomni (uyku uyuyamama) sorunu olanlara ne öneriyor? İnsomni: Uyku uyuyamama sorunu olarak belirtilen insomni toplumda görülme yüzdesi en yüksek uyku problemi. * Yeterli ve kaliteli uykunun alınamaması durumunda ortaya çıkıyor. * Tedavi edilmediğinde depresyon ya da uyuşturucu madde bağımlılığına...
 3. bebekte uyku sorunu

  bebekte uyku sorunu

  17 aylık bebeğim geceleri en az 4-5 defa ağlayarak uyanıyor(gözleri kapalı)emzirdiğimde yeniden uykuya dalıyor.Bazı bebeklerin gece anne uyandırmadan uyanmadığını biliyorum.Benim bebeğim neden uyanıp duruyor?
 4. yardım edin bebeğimde işitme sorunu mu var

  yardım edin bebeğimde işitme sorunu mu var

  Bazen bebeğimin sesime tepki vermediğini görüyorum. Acaba diyorum işitme problemi mi var ? Çok korkuyorum ama bazen de tepki veriyor, ne olduğunu anlayamadım. Doktorumuz izinde gelinceye kadar kafayı yemessem iyidir. Var mı birşeyler söyleyebilecek ?
 5. beyazımsı akıntım var sorun mu var acaba?

  beyazımsı akıntım var sorun mu var acaba?

  Bir süredir parça parça beyazımsı akıntım var bir hastalık belirtisi mi acaba bu ?

Sayfayı Paylaş