1. Gül Hanım

  Gül Hanım Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.193
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  burdur

  bebeğinizin zeka gelişimi için oyunlar

  Konu, 'parmak oyunları' kısmında Gül Hanım tarafından paylaşıldı.

  ayak koklama oyunu ayak koklama oyunları gıdıklama oyunu erkek gıdıklama çorap eşleştirme çok beğendim sizin de ilginizi çeker diye düşündüm


  bebeğinizin zeka gelişimi için oyunlar


  Okuduğum bir kitap, bebeğimize ilgi sürecimizi “Bebeğinizi seviyor musunuz? Yoksa hoşlanıyor musunuz?” sorusu ile ilişkilendirmişti. Önce insanın kendi bebeğinden sadece hoşlanıyor olması fikri bana çok uzak gelse de, bu düşünce, uzmanların, farklı sosyal statüye sahip grup çalışmalarının ortaya çıkardığı bir sonuç.

  Bu nedenledir ki gelişmiş birçok ülke, bebeğin eğitimini, ebeveyn’in kişisel tutumuna değil, ulusal eğitim politikasının içerisine 0-3 yaş dönemini de ekleyerek, kendi kontrolü altına almaya çalışmakta.

  Uzmanlara göre, bebeğini seven bir ebeveyn’in, yeme, içme, günlük bakım gibi ihtiyaçlarının dışında, bebeğiyle birebir vakit geçirmesi gerekiyor. Bu ilgiyi göstermenin en önemli ve kolay yolu ise oyun oynamak. Oyun; Zihinsel, duygusal, sosyal, dil gelişimi için çok faydalı bir metod. Hatta toplumun içinde yaşadığı kültür ögeleri, anne, baba rolü de yine bu oyunlar sayesinde bebek tarafından öğreniliyor.

  Gün içerisinde yapacağınız aktivitelerinize katkı sağlayabilir düşüncesiyle, farklı kaynaklardan edindiğim, bebeklerimle deneyimleyip faydasını da gördüğüm ve döneminde oynamayı planladığım oyunları sizlerle paylaşmak istiyorum.

  0-3 Ay Arası:

  Okşama, Gıdıklama Oyunu: Bu aylar için en önemli iletişim biçimi ten teması. Bebeğinizi bol bol okşayın, sevgi sözcüklerini sıkça kullanın. Gıdısına, koltuk altına, ayak altına, göbeğine, hafif temaslarda bulunun. Dokunduğunuz vücut bölgelerinin ismini telaffuz edin.

  Bisiklet Oyunu

  Bebeğinizin bacaklarını bisiklet çevirir gibi döndürün. Bu işlemi tekerleme söyleyerek yapın.

  Nesneleri Hareket Ettirme

  Eline aldığınız nesneleri, oyuncağı veya çıngırağı. Sağa, sola hareket ettirin. Döndürün. Yaptığınız işlemi anlatın. Beşiğine takacağınız basit bir dönence de aynı işlevi yapacaktır.

  Yüz Mimikleri:

  Bebekler doğduğu andan itibaren duygusal durumları anlayabilecek kapasitededir. Yüzünüze neşe, hüzün, öfke, acı, korku gibi ifadeler takınıp, yüz ifadenizi anlatın. Dil çıkarın.

  3-6 Ay Arası

  Meyve, Sebze Koklama Oyunu

  Bebeğinizin doğumla gelen en gelişmiş duyusu koklama duyusudur. Bebeğinize doğal ürünleri koklatarak bu duyularını geliştirebilirsiniz. Nane, fesleğen, limon gibi kokuların zihin uyanıklığına yardımcı olduğu, gül, portakal, lavanta, sarı papatya gibi kokuların rahatlık verdiği düşünülmektedir.

  Üfleme Oyunu

  Bebeğinizi kucaklayın ve vücudunun bir bölümüne üfleyin. “Bu senin kolun” gibi bilgilendirmeler yapın.

  Dokunma Oyunu

  Bebeğinizin vücudu ile temas eden her şey bir uyarıcıdır. Farklı dokusu olan kumaşları ve değişik yüzeyleri olan materyalleri bebeğinize dokundurarak hakkında bilgi verebilirsiniz.

  6-9 Ay Arası

  Kerpeten Oyunu

  Bebeğinizin baş ve işaret parmağını birleştirerek küçük nesneleri almayı öğretin ve tekrarlaması için teşvik edin.

  Kule Oyunu

  Evdeki plastik kavanozlarla ya da küplerle kuleler yapın. İzlemesini ve bu sırada sabretmesini sağlayın. Sonra kuleyi hafif bir dokunuşla devirin. Dizme ve devirme işlemlerini tekrarlayın. Devirme işlemini başardığında bebeğinizi alkışlayarak ödüllendirin.
  Balon Oyunu


  Baloncuk üfleme oyuncakları ile rengarenk balonlar oluşturun. Onları üfleyin ve dokunarak yok edin. Sonra bebeğinizi uygulaması için teşvik edin.

  Top döndürme Oyunu

  Yuvarlak bir kap içine renkli bir top koyup hareket ettirin.

  9-12 Ay Arası

  Vücut Bölümleri Oyunu

  Bebeğinize vücut bölümlerini doğaçlama bir şarkı eşliğinde gösterebilirsiniz.
  Benim bir bebek televizyonundan öğrendiğim şarkılar şu şekilde;
  Baş, omuzlar, dizler ve parmaklar (2 kere)
  Ve gözler, kulaklar ve ağız ve de burun
  Baş, omuzlar, dizler ve parmaklar

  Baş parmağım, baş parmağım neredesin?
  Buradayım
  Bugün nasılsınız?
  İyiyim, çok sağolun
  Din, dan, don
  Her parmak için bu şarkı söylenip. Sırası gelen parmak hareket ettiriliyor.
  Parmağınıza kukla takarsanız ya da bir kalem ile yüz çizerseniz oyun çok daha eğlenceli oluyor.


  Dağıt-Topla Oyunu

  Bir oyuncak sepeti edinin. Oyuncakları sepet içerisine toplayıp, dağıtın. Bebeğinizi de teşvik edin. Bu oyunu her odadan o odaya özel bir, iki parça eşyayı toplayıp, sonra eski yerlerine bırakma olarak da çeşitlendirebilirsiniz.

  Neresinde Oyunu

  Seçtiğiniz farklı nesneleri bir sepetin önüne, arkasına, yanına ve içine yerleştin. Hangi nesnenin hangi konumda olduğu ile ilgili bilgi verin.

  Yüzdü mü Battı mı Oyunu

  Suya dayanıklı farklı nesnelerin bir kap içerisindeki durumlarını bebeğinizle deneyimleyin. Batmasının ve su üzerinde kalmasının nedenini basit bir cümle ile açıklayın.

  12 -24 Ay Arası

  Nesne Eşleştirme Oyunu

  Evinizdeki terlik, çorap, eldiven gibi nesneleri karışık olarak bebeğinizin önüne yerleştirin. Eşlerini anlatarak bulun. Onu da yapması için teşvik edin.

  Yap Boz-Geometrik Biçimler Oyunu

  İki parçalı yap bozlarla eşini bulma oyunu oynayabilirsiniz. Geometrik biçimleri ve girebileceği alanları kartondan kesimlerle oluşturabilir veya bu amaca uygun oyuncaklar kullanarak öğretebilirsiniz.

  Renkler, Sayılar Oyunu

  Evinizde, sokakta gördüğünüz canlı ya da cansız varlıkların rengini söyleyin. Benzer özellikteki nesneleri sayın. 3 kırmızı elma, 1 sarı elma. 5 yemek tabağı, 3 pasta tabağı, 2 gri otomobil gibi.

  24-36 Ay Arası

  Boyayın

  Çocuğunuza boyama kitapları ve kalemleri alın. İşi nasıl yapacağını ve hareketlerinizi anlatın. “Şimdi sarı boyayla güneşi boyayalım” gibi.

  Sıraya Dizin

  Dergi, gazete veya romanlardan keseceğiniz 3-4 resim karesi ile kendi hikayenizi oluşturun. Önce hikayeyi anlatın sonra olayların akışına uygun resim karelerini dizin. Eline verdiğiniz resimlerle kendi hikayesini oluşturması için teşvik edin


   
bebeğinizin zeka gelişimi için oyunlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Zeka Gelişimi için Omega-3 çok önemli !

  Zeka Gelişimi için Omega-3 çok önemli !

  Beyin yapısının büyük kısmının yağ dokusundan oluştuğunu belirten Prof. Dr. Küçüködük, çocuk beslenmesinde yağ içerikli gıdaların büyük önem arz ettiğini kaydetti. Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerinin sinir hücrelerinin (nöron) büyüme ve gelişmesinde son derece önemli rol üstlendiğini bildiren Prof. Dr. Küçüködük, Omega-3 yağ asitlerinin, soğuk su balıklarında bol miktarda bulunduğunu...
 2. zeka oyunları

  zeka oyunları

  ZEKA OYUNU http://www.flashoyun.net/oyunbaslat-108.html
 3. 0-2 Yaş Bebeğinde Zeka Gelişimi

  0-2 Yaş Bebeğinde Zeka Gelişimi

  2 yaş zeka geliştirici oyunlar 1 yaş zeka geliştirici oyuncaklar 0 2 eğitimi 1 bebek eğitimi bebek oyunlar 0-2 Yaş Bebeğinde Zeka Gelişimi Gelişim; biyolojik özellikler, kalıtım, içinde bulunulan çevre, beslenme gibi birçok durumun etkin rol oynadığı çok yönlü ve karmaşık bir süreçtir. Anne karnında biyolojik destekle başlayan gelişim süreci, doğum sonrasında ise çevreyi gözlemleme,...
 4. Çocuklarda Duygusal Zeka Gelişimi İçin Yaratıcılık

  Çocuklarda Duygusal Zeka Gelişimi İçin Yaratıcılık

  çocuklarda duygusal zeka çocuklarda duygusal zeka gelişimi Yaşamanın ilk altı yılında beyin gelişimi oldukça hızlı gerçekleşir, bu dönemde beyinde olan değişimler hayatımızın hiçbir evresinde bu kadar hızlı ve etkli şekilde oluşmaz. Bu nedenle çocuklar için hayatlarının ilk altı yılında edindikleri deneyimler, kurdukları ilişkiler ve öğrendikleri bir çok şey hayatlarının diğer dönemlerinde de...
 5. Bebeklerin Zeka Gelişimi İçin Öneriler

  Bebeklerin Zeka Gelişimi İçin Öneriler

  bebeklerin zeka gelişimi bebeklerin zeka gelişimi için bebeklerin zekası nasıl geliştirilir ile ilgili bilgiler burada melekler. Çocuklarımız herşeyimizdir, onlara gözümüz gibi bakarız melekler :) Onların her yönüyle mükemmel ve sağlıklı gelişmeleri tek arzumuzdur. Bebeğimizin sağlıklı gelişimi için beden sağlığı dışında zeka gelişimine de gereken önemi vermeliyiz. Bebeklerin zeka gelişimi...

Sayfayı Paylaş