Bebek anne karnında nefes alırmı?

Uzman SühaN

Administrator
Bebek anne karnında nefes alırmı?
bebek,anne karnındaki bebek,bebek anne karnında nefes alırmı,anne karnında bebek nefes alırmı,bebekler anne karnında nefes alabiliyormu

Hamile anne adaylarının en çok merak ettiği sorulardan biride bebeğin anne karnın da nefes alıp almadığıdır. Anne karnındaki bebek nefes alırmı, anne karnında olan bebek ne zaman nefes alırmı bebeğin ilk nefesi hakkında ki tüm detayları makalemizin devamın da bulabilirsiniz ..

anne karnında bebek nefes alırmı.jpg

Anne karnındaki bebek nefes alırmı ?

Bu sorunun cevabı hayır dır. Bir bebeğin rahimdeki ihtiyaçları plasenta tarafından karşılanır, yani oksijen ve besin de dahil olmak üzere her şeyi plasenta yoluyla alır. Bebek doğarken ağlarken ilk nefesini almıyor. Anne karnında, bebeğin akciğerleri tamamen gelişmemiş ve vücuda oksijen vermez.

Anne karnındayken, henüz doğmamış bebeğiniz ağzını ve burnunu nefes almak için kullanmaz. Bebekler doğumdan sonra ağız ve burun yoluyla ilk kez nefes alırlar. Plasentanın bir tarafı rahim duvarı ve diğer tarafı da bebeğe bağlanan göbek bağı kordonuna bağlanmıştır.


Bu nedenle anne bebeği için nefes alır. Oksijenli hava inhale edilir ve anne tarafından solunur, bu da daha sonra dolaşım sistemi vasıtasıyla dolaşır ve bebeğe plasenta ve göbek bağı yoluyla geçer. Benzer şekilde, karbondioksit içeren deoksijenlenmiş kan bebeğin göbek kordonu ve plasenta vasıtasıyla geri dolaşır ve daha sonra anne nefes verir ve atıklar vücuttan çıkarılır.

Gördüğünüz gibi bebekler rahimde nefes almıyorlar. Ancak fetusta solunum hareketleri görülür. Bu gebeliğin 9. haftasında başlar ve fetusun nefes hareketini uygulamasına izin verdiği için bu önemlidir, bu da doğumda hemen nefes almasına yardımcı olur.

Akciğerler, doğum öncesi dönemde bebeğinizin vücudunda gelişecek son organların bazılarıdır. Akciğerlerinin bazı önemli kısımları hamileliğin sonuna kadar gelişmez.

Bebeğin İlk Nefesi

Doğumdan sonraki ilk birkaç nefes bebeğinizin hayatının geri kalanında alacağı en zor nefes olabilir.
Bebeğiniz ilk ağlamaya başlarken doğumdan sonra nefes almaya başlar. Bir bebek kendi başına ağlar veya hemşirelerden veya doktorlardan bir miktar yardım ile bunu yapabilir. Doğumdan sonra bebek, göbek kordonu kesildiğinde akciğerlerini kullanmaya başlar.Fakat bebek doğduğunda ve göbek kordonu kapatılmışsa, plasenta artık görevini yerine getirmiyor, bu nedenle akciğerler devralıyor.Bebeğinizin akciğerleri doğumdan sonra daha fazla kan pompalanmaya başlayacaktır.

Doğumdan sonraki her nefes aldığında akciğerlerinde daha fazla hava birikir ve bu nefes almasını kolaylaştıracaktır. Birkaç nefes aldıktan sonra bebeğiniz daha rahat nefes alacak ve nefesleri daha derin ve daha düzenli hale gelecektir.
 
Merhaba,

Bebeğin anne karnında nefes alıp vermesi, akciğer yoluyla değildir.Bebek anne kanından doğrudan doğruya oksijen almakta ve karbondioksit olarak tekrar anne kanına vermektedir. Kısacası anne karnındaki bebek annesinin akciğerleri sayesinden solunum yapmaktadır.
 
Geri
Üst