Bebek Arabası Nasıl Yıkanır?

Uzman SühaN

Administrator
Bebek Arabası Nasıl Yıkanır?
Bebeğinizi kolay ve konforlu taşımanın yollarından biride bebek arabalarıdır.Bebeğinizi hava almaya gezmeye çıkarma gibi eylemlerde en sık bebek arabası kullanılır..Bebeğiniz kaç aylık olursa olsun eli kıyafetleri hep bebek arabası ile temas halindedir .Bu yüzden bebek arabalarının hijyeni önemlidir.Bebek arabalrını bebeğinizin mikrop kapmaması için temizlemeye özen göstermelisiniz.Peki bebek arabaları nasıl temizlenir,bebek arabaları temzilenirken nelere dikkat edilir ? Tüm detaylar yazımızda..Hazır konu bebek arabasından açılmışken eğer sizlerde bebek arabası almayı düşünüyorsanız ,bebek arabası alırken nelere dikka etmeliyim konusunu incelemenizi öneriyorum.Ayrıca bebek arabası alacağınız siteyede burdan ulaşabilirsiniz.


Bebek Arabası Nasıl Yıkanır.jpg


Çoğunlukla dışarıda kullanıldığı ve bebek ve küçük çocukların bulunduğu ortamlarda dağınıklık da pek yadırganmadığı için pusetler oldukça sık kirlenmektedir. Eğer bebeğinizin mikrop kapmasını istemiyor ve pusetim uzun ömürlü olsun diyorsanız, onu yıkamanız gerekir. Kumaş, metal parçalar ve tekerlekler farklı basit yöntemlerle kolayca temizlenebilir.
bebek arabası temizliği.jpg

Tozlanma sorununu gidermek için yapmanız gereken, bebek arabasının sökülen kumaş kısımlarını çamaşır makinesinde yıkamaktır. Genellikle soğuk, hassas ya da 30 derecelik program tercih edilir. Bebek arabalarının güneşliğinin ise elde yıkanması önerilir. Ancak bunun için mutlaka aldığınız yere danışmalı veya kullanma kılavuzunu dikkatle okumalısınız. Eğer su ile temasta sıkıntı yaşanmayacağı belirtilmişse, uygun bir alanda hortum ve fırça yardımıyla bol suyla yıkayabilirsiniz. Ya da banyoda küvet veya duşun içinde elde yıkayabilirsiniz.


Bu işlemden sonra bebek arabasının her parçasının iyice kuruduğuna emin olun, aksi halde kullanılan malzemelerde küflenme ve paslanma olabilir. Kuruması için doğrudan güneş ışığına bırakılması, renkleri soldurma riski taşıdığı için derecesi yüksek olmayan bir ısıtıcıya yakın yere konularak kurutulması tavsiye edilir
.

Sabit Parçalı Bebek Arabaları İçin Temizlik


Bazı bebek arabaları parçaları yıkanmaya uygun değildir. Kumaş kısımlar, bebek arabasının iskeletinden sökülemeyebilir. Eğer bebek arabanızın parçaları sabitse ve yıkanmıyorsa nemli bir fırça yardımıyla tozları temizleyebilirsiniz.Malzemeler:

Çamaşır makinesi
Hassas ciltler için çamaşır deterjanı
Soğuk su
Leke çıkarıcı
Eski bir bez
Dezenfekte edici ıslak mendil
Hortum
Bulaşık deterjanı


Talimatlar:

Pusetin kumaş parçaları üzerine bakın. Eğer sadece küçük birkaç leke bulursanız, tüm arabayı yıkama zahmetinize girmenize gerek yoktur. Lekeye biraz leke çıkarıcı uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra soğuk su ve bez ile bölgeyi temizleyin. Leke çıkana kadar bölgeyi silin. Bölgeyi kendi kendine kurumaya bırakın.


Eğer tüm puseti yıkamaya karar verdiyseniz, kumaşın üzerindeki düğmeleri bulun. Hemen hemen tüm pusetler sökülüp takılabilmektedir. Kumaş parçalarını çıkarın.

Çamaşır makinanızı soğuk yıkamaya ayarlayın. Ilık veya sıcak su kumaşın çekmesine neden olabilir. Hassas ciltler için uygun çamaşır deterjanı tercih edin.

Pusetin kumaş parçaları makinada yıkanırken, kalan metal parçaları da dezenfekte edici bir ıslak mendil kullanarak silin.

Yıkamak için pusetinizi dışarı çıkarın. Bebek arabasının tekerleklerini hortumla yıkayın, bu kirin büyük bir bölümünü çıkaracaktır. Daha sonra bulaşık deterjanı eklediğiniz suyla ıslattığınız eski bir bez ile tekerleklerin geri kalanını temizleyin. Sonra tekerlekleri hortum ile yeniden durulayın.

Pusetin kumaşını kuruması için açık havaya asın. Kurutucuya koymayın. Isı kumaşın çekmesine sebep olabilir. Aceleniz varsa, kumaşın önüne birkaç vantilatör koyabilirsiniz.
Başka bir bez yardımıyla pusetinizin metal parçalarını kurulayın ve kumaşı yeniden pusete takın.


İpucu ve Uyarılar

Dezenfekte edici ıslak mendillerin yerine sprey de kullanabilirsiniz.İç Kısım Temizliği:
Bebek arabasının iç kısmı (yani çocuğunuzun oturduğu bölüm), hijyenik açıdan her zaman kontrol edilmesi gereken kısımdır. Çünkü çocuğunuz burada vaktinin pek çok oturarak veya yatarak, çevresindeki kısımlara dokunarak geçirir. Bu kısmın temizliğini yine kumaş parçalar sökülebiliyorsa çamaşır makinenizde yıkayarak yapabilirsiniz. Eğer sökülmüyorsa bir bez yardımıyla silebilirsiniz. Ancak herhangi bir kimyasal kullanmanız önerilmez.

Tüm bu önerilerin yanında bebek arabanızı temiz yerde saklamanız, kullanmadığınız zamanlarda kılıfını örterek muhafaza etmeniz, daha uzun süre temiz kalmasına yardımcı olur.

Profesyonel Yardım:

Bu yöntemler dışında bebek arabaları temizliği için profesyonel firmalarca buharlı temizlik yöntemi hizmeti verilmektedir.
Pek çok bebek arabası satan firma, bebek arabası bakımlarının düzenli olarak üretici firma tarafından yapılması gerektiğini belirtmektedir.
 
Üst