1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.637
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Bebek Arabası Nasıl Yıkanır?

  Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Bebeğinizi kolay ve konforlu taşımanın yollarından biride bebek arabalarıdır.Bebeğinizi hava almaya gezmeye çıkarma gibi eylemlerde en sık bebek arabası kullanılır..Bebeğiniz kaç aylık olursa olsun eli kıyafetleri hep bebek arabası ile temas halindedir .Bu yüzden bebek arabalarının hijyeni önemlidir.Bebek arabalrını bebeğinizin mikrop kapmaması için temizlemeye özen göstermelisiniz.Peki bebek arabaları nasıl temizlenir,bebek arabaları temzilenirken nelere dikkat edilir ? Tüm detaylar yazımızda..Hazır konu bebek arabasından açılmışken eğer sizlerde bebek arabası almayı düşünüyorsanız ,bebek arabası alırken nelere dikka etmeliyim konusunu incelemenizi öneriyorum.Ayrıca bebek arabası alacağınız siteyede burdan ulaşabilirsiniz.

  < Konu Resmi..>


  Çoğunlukla dışarıda kullanıldığı ve bebek ve küçük çocukların bulunduğu ortamlarda dağınıklık da pek yadırganmadığı için pusetler oldukça sık kirlenmektedir. Eğer bebeğinizin mikrop kapmasını istemiyor ve pusetim uzun ömürlü olsun diyorsanız, onu yıkamanız gerekir. Kumaş, metal parçalar ve tekerlekler farklı basit yöntemlerle kolayca temizlenebilir.
  < Konu Resmi..>

  Tozlanma sorununu gidermek için yapmanız gereken, bebek arabasının sökülen kumaş kısımlarını çamaşır makinesinde yıkamaktır. Genellikle soğuk, hassas ya da 30 derecelik program tercih edilir. Bebek arabalarının güneşliğinin ise elde yıkanması önerilir. Ancak bunun için mutlaka aldığınız yere danışmalı veya kullanma kılavuzunu dikkatle okumalısınız. Eğer su ile temasta sıkıntı yaşanmayacağı belirtilmişse, uygun bir alanda hortum ve fırça yardımıyla bol suyla yıkayabilirsiniz. Ya da banyoda küvet veya duşun içinde elde yıkayabilirsiniz.


  Bu işlemden sonra bebek arabasının her parçasının iyice kuruduğuna emin olun, aksi halde kullanılan malzemelerde küflenme ve paslanma olabilir. Kuruması için doğrudan güneş ışığına bırakılması, renkleri soldurma riski taşıdığı için derecesi yüksek olmayan bir ısıtıcıya yakın yere konularak kurutulması tavsiye edilir
  .

  Sabit Parçalı Bebek Arabaları İçin Temizlik


  Bazı bebek arabaları parçaları yıkanmaya uygun değildir. Kumaş kısımlar, bebek arabasının iskeletinden sökülemeyebilir. Eğer bebek arabanızın parçaları sabitse ve yıkanmıyorsa nemli bir fırça yardımıyla tozları temizleyebilirsiniz.  Malzemeler:

  Çamaşır makinesi
  Hassas ciltler için çamaşır deterjanı
  Soğuk su
  Leke çıkarıcı
  Eski bir bez
  Dezenfekte edici ıslak mendil
  Hortum
  Bulaşık deterjanı


  Talimatlar:

  Pusetin kumaş parçaları üzerine bakın. Eğer sadece küçük birkaç leke bulursanız, tüm arabayı yıkama zahmetinize girmenize gerek yoktur. Lekeye biraz leke çıkarıcı uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra soğuk su ve bez ile bölgeyi temizleyin. Leke çıkana kadar bölgeyi silin. Bölgeyi kendi kendine kurumaya bırakın.


  Eğer tüm puseti yıkamaya karar verdiyseniz, kumaşın üzerindeki düğmeleri bulun. Hemen hemen tüm pusetler sökülüp takılabilmektedir. Kumaş parçalarını çıkarın.

  Çamaşır makinanızı soğuk yıkamaya ayarlayın. Ilık veya sıcak su kumaşın çekmesine neden olabilir. Hassas ciltler için uygun çamaşır deterjanı tercih edin.

  Pusetin kumaş parçaları makinada yıkanırken, kalan metal parçaları da dezenfekte edici bir ıslak mendil kullanarak silin.

  Yıkamak için pusetinizi dışarı çıkarın. Bebek arabasının tekerleklerini hortumla yıkayın, bu kirin büyük bir bölümünü çıkaracaktır. Daha sonra bulaşık deterjanı eklediğiniz suyla ıslattığınız eski bir bez ile tekerleklerin geri kalanını temizleyin. Sonra tekerlekleri hortum ile yeniden durulayın.

  Pusetin kumaşını kuruması için açık havaya asın. Kurutucuya koymayın. Isı kumaşın çekmesine sebep olabilir. Aceleniz varsa, kumaşın önüne birkaç vantilatör koyabilirsiniz.
  Başka bir bez yardımıyla pusetinizin metal parçalarını kurulayın ve kumaşı yeniden pusete takın.


  İpucu ve Uyarılar

  Dezenfekte edici ıslak mendillerin yerine sprey de kullanabilirsiniz.  İç Kısım Temizliği:
  Bebek arabasının iç kısmı (yani çocuğunuzun oturduğu bölüm), hijyenik açıdan her zaman kontrol edilmesi gereken kısımdır. Çünkü çocuğunuz burada vaktinin pek çok oturarak veya yatarak, çevresindeki kısımlara dokunarak geçirir. Bu kısmın temizliğini yine kumaş parçalar sökülebiliyorsa çamaşır makinenizde yıkayarak yapabilirsiniz. Eğer sökülmüyorsa bir bez yardımıyla silebilirsiniz. Ancak herhangi bir kimyasal kullanmanız önerilmez.

  Tüm bu önerilerin yanında bebek arabanızı temiz yerde saklamanız, kullanmadığınız zamanlarda kılıfını örterek muhafaza etmeniz, daha uzun süre temiz kalmasına yardımcı olur.

  Profesyonel Yardım:

  Bu yöntemler dışında bebek arabaları temizliği için profesyonel firmalarca buharlı temizlik yöntemi hizmeti verilmektedir.
  Pek çok bebek arabası satan firma, bebek arabası bakımlarının düzenli olarak üretici firma tarafından yapılması gerektiğini belirtmektedir.


   
Bebek Arabası Nasıl Yıkanır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebek arabası

  Bebek arabası

  Rüyada bebek arabasını çekmek, telaşa neden olan bir durumun ortadan kalkacağına işaret eder. Arabada eğer güzel bir bebek de varsa sorun kalkacağı gibi iyi bir kısmet de gelecek demektir
 2. Bebek Giysileri Nasıl Yıkanır?

  Bebek Giysileri Nasıl Yıkanır?

  bebek giysileri nasıl yıkanır bebek giysileri nasıl yıkanmalı bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı Bebekler, çocuklara kıyasla, çocuklar da yetişkinlere kıyasla daha hassas yapıdadır melekler :) Özellikle bebeklerin ciltleri tahriş olmaya çok yatkındır. Bu sebeple bebeklerimizin cildine ve tabi ki kıyafetlerini seçmeye, yıkamaya ayrı bir özen göstermeliyiz. Bunun için bebek kıyafetlerini...
 3. Bebek Arabası Nasıl Seçilir?

  Bebek Arabası Nasıl Seçilir?

  bebek arabası alırken nelere dikkat etmeli bebek arabası nasıl olmalı bebek arabası nasıl seçilir Bebeğiniz yavaş yavaş büyüyüp artık oturacak duruma geldiğinde bir bebek arabası almanız gerekir melekler :) Bir bebek mağazasına girdiğinizde yığınla bebek arabası modeli görür ve hangisini seçeceğinize karar veremezsiniz. Bu aşamada biz devreye girmek istiyoruz ve bebek arabası seçerken...
 4. Bebek Arabası Nasıl Seçilir ?

  Bebek Arabası Nasıl Seçilir ?

  bebek arabası seçerken bebek arabası seçimi Havalar bir iyi bir kötü de gitse artık önümüz yaz melekler, güneşli havalara az kaldı. :) Eğer bebeğiniz de varsa artık size gün doğdu. Giydirirsiniz bebeğinize ördüğünüz en şirin hırka modelleri içinden birini, koyarsınız arabasına çıkar gezersiniz, güneşlenirsiniz. Eğer hala bir bebek arabası almadıysanız da üzülmeyin, vaktiniz varken iyice...
 5. Bebekler Nasıl Yıkanır Anne Olacaklara Önemli Bir Yazı

  Bebekler Nasıl Yıkanır Anne Olacaklara Önemli Bir Yazı

  Bebekler Nasıl Yıkanır- Tecrübesiz anneler ilk kez anne olacaklara önemli bir yazı ile daha karşınızdayız. Özellikle ilk kez doğum yapanlar bebeğini yıkamakta zorluk çekebilir endişe duyabilir. Onun için genelde daha tecrübeli olan anne ya da kayınvalidelerden yardım isterler. Ben de sizlere tecrübelerimden yola çıkarak yeni doğan bebek nasıl yıkanır nelere ihtiyacınız olacağı konusunda...

Sayfayı Paylaş