Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Bebek cinsiyeti ne zaman kesinleşir

  Konu, 'Gebelik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  bebek cinsiyeti ne zaman öğrenilir bebek cinsiyeti ne zaman belli olur bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur bebeğin cinsiyeti ne zaman oluşur bebeğin cinsiyeti ne zaman anlaşılır bebeklerde cinsiyet kaçıncı haftada belli olur ve dahasını bu yazımızda öğreniyoruz arkadaşlar. Evet melek'ler, başlığımızdan da anladığınız üzere bu yazımızda bebeklerde cinsiyet kaçıncı haftada belli olur konusuna değiniyoruz. Kız bebek ya da erkek bebek hiç bir farkı yok, yeter ki sağlıklı bir bebek olsun diyoruz ve Allah bize neyi layık gördüyse hamd olsun diyoruz. Ama yine de insanoğlu bebek cinsiyeti ne zaman belli olur diye merak etmeden kendini alıkoyamıyor ve bebek cinsiyeti ne zaman öğrenilir diye merak ediyor. İşte bizde o meraka bu yazımızda bir nebzede olsa faydalı omlak istiyoruz.
  [​IMG]


  Uzmanlar bu konu ile ilgili olarak,''Aslında bebeğin cinsiyeti döllenme meydana geldiği anda bellidir.Burada tek belirleyici babadan gelen spermin cinsidir. Eğer bu sperm Y kromozomu taşıyor ise bebek erkek, X kromozomu taşıyor ise bebek kızı olacaktır. Ancak bu cinsiyetin tespiti ancak dış ( birliktelik )( birliktelik )( birliktelik )( birliktelik )( birliktelik )( birliktelik ) organlar ultrason ile görülebilecek büyüklüğe ulaştığında mümkün olur.Genellikle 14-16. haftalardan itibaren tecrübeli gözler bebek cinsiyetini saptayabilir.

  Tanı amaçlı yapılan ve bebekten doku alınmak sureti ile gerçekleştirilen biopsi sonucu bebeğin cinsiyeti %100 doğrulukla saptanır ancak bu işlemler sadece tıbbi bir gereklilik varsa yapılır. Sadece cinsiyet tayini için yapılmaz.

  Bebeğin cinsiyeti hamileliğin 15. haftasından itibaren ultrasonla belirlenebilir''diye konuşturlar.

  Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Belirlenir?

  Sperm hücreleri hem X hem de Y kromozomu içerebilirler. Yumurta hücreleri ise her zaman X kromozomu taşırlar.

  Yumurta hücresinin içine girmeyi başarabilen sperm hücresi X kromozomu taşıyorsa yeni canlı dişi, Y kromozomu taşıyorsa erkek olur.

  Yani bebeğin cinsiyetini belirleyen her zaman erkeğin sperminde bulunan kromozomdur.

  Yeni oluşan canlının kromozom kodu erkek ise 46, XY, dişi ise 46, XX olarak ifade edilir.


  ÇOK ÖNEMLİ ! Günümüzde Doğacak Bebeğin Cinsiyetini Belirlemede Kullanılan Yöntemler

  Günümüzde doğacak bebeğin cinsiyetinin belirlenmesine yönelik bilimsel yönü hiç olmayan veya zayıf olan yöntemler olduğu gibi, oldukça güçlü bilimsel temellere dayanan çeşitli yöntemler geliştirilmiş durumdadır. Bunlardan en gelişmiş olan ve tüp bebekle beraber uygulanan PGT (prekonsepsiyonel genetik tanı) yöntemi %100’e yakın sonuç vermekte, ancak ülkemizde isteğe bağlı uygulanamamaktadır.


  Batıl İnançlar

  Çocuğun cinsiyetini belirleyebilme arzusu insanları çeşitli inançlar geliştirmeye itmiştir. Halk arasında çocuğun cinsiyetini belirlemek için yaygın olarak kullanılan ancak bilimsellikten uzak inançlar bulunmaktadır.

  Bunların bazıları şu şekildedir:

  * Erkek çocuk sahibi olmak için bol kırmızı et tüketilmeli, tuzlu yenmeli, baba adayları gazlı içecekleri bolca tüketmelidir.

  * Kız çocuk sahibi olmak için çiftler bolca balık eti ve sebze tüketmeli, kadınlar tatlı yiyecekler tüketmelidir.

  * Erkek çocuk sahibi olmak için ilişkiden sonra kadın yerinden bir süre kalkmamalı veya ayakta ilişki pozisyonu tercih edilmeli, önce erkeğin orgazm olmasına izin verilmelidir.

  * Kız çocuk sahibi olmak için misyoner (kadın altta) pozisyon tercih edilmeli, kadının ilişkiyi başlatmasına ve daha önce orgazm olmasına izin verilmelidir.

  * Erkek çocuk sahibi olmak için gece saatlerinde ilişkide bulunulmalı, tercihen ay hilalde olmalı, ilişki için ayın tek sayılı günler tercih edilmelidir.

  * Kız çocuk sahibi olmak için öğleden sonra ilişkide bulunulmalı, ayın çift sayılı günlerinde beraber olunmalıdır.

  Bu inançların hangi bilimsel temellere dayandığı saptanamamış olduğundan güvenilmemelidir.


  Çin Takvimi

  Halk arasında yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri de Çin takvimidir. Çinlilerin bundan 700 yıl önce Pekin yakınlarında bulduklarını iddia ettikleri bu tablo, yine iddialara göre doğacak bebeğiin cinsiyetini %90 doğrulukla tahmin edebilmektedir.

  Takvimde anne adayının gebe kalacağı yaş ile gebe kalınacak ayın kesiştiği kutuda yazan cinsiyet doğacak çocuğun cinsiyetidir.

  Muhtemelen spermlerin mevsimsel özelliklerinden hareketle istatistikler kullanılarak oluşturulan bu tablo da bilimsellikten uzaktır.
   
Bebek cinsiyeti ne zaman kesinleşir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebeğimin cinsiyeti ne zaman belli olur

  bebeğimin cinsiyeti ne zaman belli olur

  bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur. Kaç haftalık yada aylık olduktan sonra kontrol ettirmeliyim kızlar ?
 2. Bebeğimin cinsiyeti ne zaman belli olacak

  Bebeğimin cinsiyeti ne zaman belli olacak

  10 haftalık hamileyim acaba nezaman belli olucak cinsiyeti
 3. bebeklerin cinsiyeti ne zaman belli olur?

  bebeklerin cinsiyeti ne zaman belli olur?

  cinsiyet belirleme cinsiyet tahmini Selam kızlar, cinsiyet ortalam 13 haftadan itibaren anlaşılır hale gelir ama bu çoğu zamanda yanıltıcı olur genelde uzmanlar 16 .haftayı beklemek isterler özelikle kız bebeklerde cinsiyet yanılgısı daha çok olur erkek bebek kendini hemen gösterir doktorumda öyle demişti :) ama iste insan hemen öğrenmek istiyor ama bir arkaşımdanda devlet hastanelerinin...
 4. Bebeğimin cinsiyetinde yanılma olurmu?

  Bebeğimin cinsiyetinde yanılma olurmu?

  Anne ve babalar çocuk bekledikleri zaman, sağlıklı olmasını dilerler. Ancak bununla birlikte herkes cinsiyetini de merak eder ve bir an önce öğrenmek ister. Bebeğin cinsiyetinde yanılma yaşanabilen durumlar arasındadır. Bu durumu garantiye almak için bebeğin doğumunu bekleyen ebeveynler de vardır. Bebeğin cinsiyeti bazı durumlardan dolayı karıştırılabilir cinsel organ başka bir bölümüne denk...
 5. bebeğin cinsiyeti ne zaman görünür?

  bebeğin cinsiyeti ne zaman görünür?

  Slm ben 2,5 aylık hamileyim bebeğimin cinsiyeti ne zaman görülür ilk gebeliğim

Sayfayı Paylaş