Etiketler:
 1. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''

  Bebek - Çocuk Aşıları

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

  aşılar aşı aşı resmi Bebeğinizin sağlıklı olması ve bağışıklık sisteminin gelişmesi için aşı yaptırmanız şart!Peki aşı nedir,niçin yapılır?  < Konu Resmi..>

  Bebek - Çocuk Aşıları  Sağlık Hizmetlerinin en önemli ve yarar/maliyet oranı en yüksek alanlarından biri aşılama yoluyla enfeksiyon hastalıklarının önlenmesidir.
  • Aşılar canlı-atenüe ve ölü-inaktive aşılar olarak ayrılır. Atenüe aşılar inaktif aşılardan daha etkilidir. Bu aşılar humoral immünite ile birlikte hücresel immüniteyi de uyarırlar. Ancak bu aşıların özellikle immün yetmezliği olanlarda vahşi suşlarına dönüşüp enfeksiyon oluşturma riskleri vardır. Ölü aşılar çoğalmaz ve enfeksiyon oluşturmazlar. Ancak bu aşıların immünite süresi kısadır ve rapellere gereksinim gösterirler.

  • Aşıların çoğu vücuda enfeksiyonun giriş yeri gözönüne alınarak parenteral olarak verilir. Bunun tek istisnası oral polio aşısıdır.

  • Aşı molekülü ne kadar büyükse ve yapısı ne kadar karmaşıksa o kadar immünojendir.

  • İmmünojeniteyi etkileyen problemlerden birisi de 2 yaş altında infantların poliskkarit antijenlere yanıt alınamamasıdır. Bu durumda antijen bir taşıyıcı proteinle beraber verilmekte ve bu sorun çözümlenmektedir.

  • Primer bağışık yanıt: Bir aşı ilk kez yapıldığında latent dönemden sonra az miktarda antikor oluşturur Aşı sonrası oluşan ilk antikorlar IgM sınıfındandır, ardından IgG sınıfı antikorlar oluşur.

  • Sekonder bağışık yanıt: Aynı antijenle tekrar karşılaştığında ise daha kısa zamanda yoğun bir antikor yanıtı oluşur. Bunun nedeni allerjik bellek taşıyan hücrelerin varlığıdır. Bu antikorların çoğu IgG, az bir kısmı ise IgM sınıfındandır.

  • Etkili bir aşılamada iki aşı arasındaki ideal süre 1 aydır. İlk ve ikinci dozlar arasındaki süre 3, ikinci ve üçüncü aşılar arasındaki süre 6 aya uzatılabilir. Rapel 3. dozdan 6-24 ay sonra yapılabilir.

  • Aşının yapılması geciktiğinde programa kalındığı yerden devam edilmeli ve yeniden başlanmamalıdır. Bunun tersine önerilenden daha kısa sürelerle aşı yapılması aşının etkisini azaltır.

  • Aşıların, yapıldığı yerde lokal kızarıklık, ağrı gibi lokalize, immün yetmezliği olanlarda hastalığın disemine yayılımı, atopik kişilerde görülen allerjik reaksiyonlar ve nedeni bilinmeyen ama immünojenik mekanizmayla oluştuğu tahmin edilen artrit, trombositopeni (kızamıkçık), eritema multiforme, (yenidoğanda Hepatit B) demiyelizan SSS hastalığı (kuduz, kabakulak, kızamık) gibi yan etkileri vardır. Son zamanlarda ülkemizde de sık görülen aşılı kişilerde hastalığın nüks etmesidir. (kızamık) Bunun nedeninin soğuk zincirin kırılması olduğu düşünülmektedir.
   
Bebek - Çocuk Aşıları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebeğinizin ilk aşıları

  bebeğinizin ilk aşıları

  bebeklerde aşı sonrası ishal ilk aşılar Aşılar Aşılar, insanları bir takım mikropların neden olduğu hastalıklara karşı korumak amacıyla geliştirilmiştir. Yaşamımıza yeni bir anlam katan bebeklerimizi pek çok hastalıktan aşı ile koruyabiliriz. Bu yüzden bebeğinizin aşı takvimini takip etmeniz çok önemlidir. Önerilen Primer Aşı Takvimi Doğduktan Hemen Sonra Hepatit B Aşısı 1.ay Hepatit B...
 2. aşılar

  aşılar

  İnfeksiyon hastalıkları halen dünyada çocuklar arasında en fazla ölüm nedeni olmaya devam etmektedir. Mikroorganizmaların çoğu birden fazla antibiyotiğe direnç geliştirmektedir. Bu nedenle antibiyotiklerin yeri sınırlı kalmakta, aşının önemi ortaya çıkmaktadır. Ayrıca antibiyotikle tedavi pahalı olduğu gibi kişi hasta olduktan sonra uygulandığı için son çare olarak kullanılmaktadır. Aşılamanın...
 3. Bebeğinizin Aşıları

  Bebeğinizin Aşıları

  bebeğinizin aşıları, nedir, hangi aşılar var, yararları, hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. Bebeğiniz doğduktan hemen sonra başlayan aşılar onun sağlıklı gelişimi için büyük önem taşır. Bebeğinizin doğumundan itibaren, yapılması gereken aşılarıyla ilgili çeşitli sorular aklınıza takılmaya başlar. Aşılamanın önemi konusunda yeterli bilince sahip olmanız gerektiğiniz...
 4. bebek aşıları hakkında

  bebek aşıları hakkında

  bebeğim verem aşısı vuruldu ama ben aşının tutup tutmadığından emin değilim acaba tutmadıysa verem aşısı tekrar yapılabiliyormu bilgisi olan varmı acaba aşının tutmadığını nasıl anlıcam annelik ne zormuş çok endişeleniyorum bebeğim için
 5. Yeni Doğan Bebeklere Yapılan Aşılar

  Yeni Doğan Bebeklere Yapılan Aşılar

  yeni doğan bebeğe hangi aşılar yapılır,yeni doğan bebeğe yapılıcak aşılar,yeni doğan bebeklere yapılan aşıların yan etkileri, bebek aşı takvimi hakkında bilgiler Aşılar, insanların vücut yapısı içerisinde tehdit edici unsurlardan olan mikroplar, bakteriler ve virüsler için onlara karşı direnç sağlamak ve bu istenmeyen maddelerle savaşabilmek için beslenme dışında kimyasal sıvı...

Sayfayı Paylaş