Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  bebek emziriyorum hangi vitaminleri almalıyım

  Konu, 'Bebeğimiz Ve Gelişimi' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  1 aylık bebek ne kadar süt içer 3 aylık bebek ne kadar anne sütü almalı 2 kaç ml süt içer 3 kaç ml Emzirme döneminde annenin besin öğeleri gereksinmeleri nelerdir?

  Enerji :
  Sağlıklı bir annenin günde ortalama 700-800 ml süt salgıladığı esas alındığında emziklik döneminde günlük enerji gereksinmesine 750 kkal ek yapılmalıdır
  Bu miktarın 500 kkal " si annenin yediklerinden, 250 kkal ‘si ise gebelikte alınan kilo ile oluşan depolardan karşılanır.

  Protein :
  Emziklilik dönemi gebelik döneminde olduğu gibi , diyetin protein kalitesi , yani hayvansal ve bitkisel kaynaklı olması göz önüne alınmalıdır.
  Emzikli kadının günlük diyetine ek olarak 1 adet yumurta veya 1-2 su bardağı süt eklendiğinde günlük protein ihtiyacı karşılanmış olur.

  Yağlar :
  Emzikli annenin diyetinde yağ tüketimine dikkat edilmeli aşırı yağlı beslenmeden ,uzak durulmalı ve doymamış yağların oranı yükseltilmelidir. Eğer bitkisel sıvı yağlar beslenmesinde yer alır ise anne sütünde doymamış yağ asit oranı artmaktadır.

  Demir :
  Yapılan çalışmalar sonucunda kayıplar dikkate alınarak gebelikte ve emziklikte özellikle doktorunuzun önerisi doğrultusunda demir alınması gerekmektedir.
  Ülkemizde anemi olguları çocuklarda , gebe , emzikli ve sık doğum yapan kadınlarda daha çok görülmekte ve önemli bir sorundur.
  Emzikli kadın sütüyle günlük 1-2 mg demir salgılamaktadır ve anemi yani kansızlıktan korunmak için demir içeriği zengin besinleri tüketmek gerekir.

  İyot :
  Emzikli kadınların iyotlu tuz kullanmaları çocuk sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. İyot gereksinmesinin emziklikte normalden %50 kadar fazla olduğu ileri sürülmektedir.
  Bunun yanı sıra balık ve diğer deniz mahsulleri haftada bir veya iki kez tüketilmelidir.

  Kalsiyum :
  Emzikli kadının 1 gün boyunca salgıladığı süt yaklaşık 250 mg civarında kalsiyum içermektedir.
  Kalsiyuma olan gereksinme emziklik döneminde de artar. Bu nedenle emziklik döneminde kadın
  1000-1200 mg/gün kalsiyum önerilir.
  İleride bir sağlık sorunu olmaması için günlük diyete 1 su bardağı süt , kalsiyumla zenginleştirilmiş süt veya yoğurt , 1 kibrit kutusu kadar peynir (30 gr) eklenmesi önerilir.

  Vitaminler :
  Emzikli annelerde vitamin yetersizlikleri oluşunu önlemek için mutlak besin öğelerini düzenli ve dengeli tüketmek gerekir. Dışarıdan destek amaçlı vitamin tabletlerini gelişigüzel kullanmamak gerekir.

  Emzikli Annede Sıvı Tüketimi Nasıl olmalıdır?
  Süt salınımı ve oluşumu sıvı tüketimi ile doğru orantılıdır.
  Günlük alınan toplam sıvı miktarı yaklaşık 3000 ml olmalıdır.
  Bu miktar pratik ölçülerle 12 su bardağı su ,süt , ayran , hoşaf , komposto , limonata , şerbet , meyve suları olarak önerilir.
  Emzikli kadınlar için , çay ,kahve , gibi içeceklerin süt verimini azalttığı bildirilmektedir.
  kaynak:diyetinfo.com
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 26 Mart 2016
bebek emziriyorum hangi vitaminleri almalıyım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Vitaminleri Ne Zaman, Nasıl Almalısınız?

  Vitaminleri Ne Zaman, Nasıl Almalısınız?

  Sindirim, uykusuzluk, yorgunluk, cilt yaşlanmasına karşı hangi vitamin ve mineralleri nasıl almalısınız? Sindirim sorunu: Farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Ne yapmalısınız? Bakla, enginar, kuşkonmaz, yer elması gibi besinlerde bolca bulunurlar. Sağlıklıyken bolca tüketilmeli.. Magnezyum da sindirim sorunları için birebirdir. Kas dengesi sorunu: Dengesiz beslenme hastalık nedenidir. Ne...
 2. Saçlarımız İçin Hangi Vitaminleri Almalıyız

  Saçlarımız İçin Hangi Vitaminleri Almalıyız

  saç dökülmesi hangi vitamin eksikliğinden olur saç dökülmesi hangi vitamin eksikliğinden kaynaklanır a e c vitaminleri Vücudumuzun vitaminlere ihtiyacı vardır...Vücudumuz gibi saçlarımızında vitaminlere ihtiyacı vardır...Saçlarımızın mat, donuk veya kuru olup saç derimisizin pul pul dökülmesinin bütün nedeni aldığımız eksik vitaminlerdir... İşte bu sorunlardan kurtulmanız için gerekli...
 3. Kadınlar Hangi Vitaminleri Mutlaka Almalı?

  Kadınlar Hangi Vitaminleri Mutlaka Almalı?

  kadınlar, alması gereken vitaminler, nelerdir, öneriler, tavsiyeler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Doktorunuza danışmadan hiçbir ilacı kullanmamanız gerektiğini hatırlatarak,konumuza geçiyorum. Hali hazırda vitamin ya da vitamin takviyesi alıyor olabilirsiniz. İngiltere’de yaklaşık 10 milyon insanm her gün takviye aldığı düşünülmektedir. Doktorlar...
 4. bebekler için hangi cam rende den almalıyım ?

  bebekler için hangi cam rende den almalıyım ?

  Kızlar bebeğim için cam rende almak istiyorum. Aslında ben normal rende kullanıyordum ama kayınvaldem bana cam rende kullanmamın daha sağlıklı olacağından bahsetti. Bende size yazma ihtiyacı hissettim. Gerçekten cam rendeler daha mı sağlıklı, kullanıyor musunuz tavsiye ediyor musunuz ? Her hangi bir markası varmı yoksa hepsi aynı mı ?
 5. bebeğimi emziriyorum telfast kullansammı

  bebeğimi emziriyorum telfast kullansammı

  iyi günler beyza hanım size bir şey sorumak istiyorum 15 haftalık hamileyim aşırı derecede kaşıntım var telfast kullanabilirmiyim

Sayfayı Paylaş