Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Bebek emziriyorum sütümün artması için ne yapmalıyım?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  emzirme dönemi,emzirme döneminde dikkat edilmesi gerekenler,emziren anneler nasıl beslenmeli,anne sütünü artırmanın yolları hakkında bilgiler
  Gebelik ve emziklilik, herhangi anormal duruma sahip olmayan her kadın için doğal olaydır. Bu dönemler gerek anne gerek bebek için özel zamanlardır ve ileriye yönelik birçok sorunun oluşabileceği ya da engellenebileceği zamanlardır.Bu dönemlerde annenin ve bebeğin sağlığını etkileyen birçok etken vardır.

  Bunlar; annenin yaşı, gebelik sayısı, son iki gebelik arasındaki süre, kronik hastalıklar, ilaç kullanımı, genetik yapı ve annenin yeterli ve dengeli beslenmesi olarak sıralanabilir.Hamile bir kadının beslenmesi ile anne karnındaki bebeğin sağlığı arasında önemli bir ilişki bulunmaktadır ayrıca emziklilik döneminde de annenin beslenmesi büyük oranda bebeği etkilemektedir.


  < Konu Resmi..>


  Emzirme, bebeğin ileriki yaşamını daha sağlıklı geçirmesi,normal büyüme gelişmesini tamamlaması açısından önemli mucizevi bir durumdur.Emzirmenin etkisi sadece biyolojikmiş gibi görünsede psikolojik olarak da bebek ve annenin yakınlaşmasını sağlar.

  Emzirme sırasındaki enerji ve besin öğeleri ihtiyacı gebelikte olduğundan daha fazladır. Anne hamilelik sürecinde yeterli ve dengeli beslenmişse emziklilik için yeterli yağ dokusuna sahiptir.Bu yağ dokusunun kaybedilmesi ile anne ilk hafta kilo kaybeder. Emziklilik döneminde süt üretmek için gerekli olan enerji iki kaynaktan sağlanır: İlki gebelik süresince vücut yağı olarak depolanan enerji,ikincisi ise besin gruplarından gelen enerjidir. Emziklilik dönemindeki kadın hem kendi vücudunun besin öğesi ihtiyaçlarını dengede tutmak hem de salgıladığı sütün içeriğini oluşturan karbonhidrat,protein, mineral ,enerji ve vitaminleri almak için yeterli ve dengeli beslenmelidir.

  Bunu sağlayamadığı durumlarda süt yapımı için kendi vücut depoları kullanılmaktadır.Bu da anne sağlığının bozulmasına ve yetersiz süt salgılanarak bebeğin yetersiz beslenmesine neden olmaktadır. Sütü bebeğin ihtiyaçlarına yetecek kadar olan bir kadın günde ortalama 700-800 mL süt salgılar. Bu sütün karşılığı olan mikro ve makro besin öğeleri ihtiyacı emziklilik döneminde de hamilelik döneminde olguğu gibi normal gereksinmeye ek yapılarak artırılmalıdır.Su oranı yüksek olan anne için ilk şart yeterli sıvı tüketimidir.Günde en az 8-12 bardak sıvı alınması bebeğe yetecek anne sütü için yetelidir.Emziklilik döneminde su tüketiminin yanı sıra besin değeri yüksek içecekler( süt ve evde sıkılmış meyve suyu gibi)de tercih edilebilir.

  Süt ve meyve suyu aynı zamanda diğer besin öğelerinin tüketimini de arttıracağından anne sütünün verimliliği de artacaktır. Süt tüketimi ek olarak kalsiyum, meyve suyu ise ek olarak C vitamini sağlayacaktır. Emziklilik döneminde yeterli ve dengeli beslenme çok önemli olduğundan bu dönemde zayıflama diyeti yapılmamaya özen gösterilmelidir.Bu dönemde enerji alımı günlük 1800 kalorinin altında ise (dengeli ve yeterli beslenen bir kadın için en az 2000 kal), vücut için gerekli olan besin öğeleri yeterli alınamıyor demektir.Emzirmek, annenin metabolizmasına günlük 500 kalorilik ekstra bir gereksinim yükleyecektir.

  Emziklilik döneminin başında düşük kalorili şok zayıflama diyetlerinin uygulaması süt yapımını büyük oranda azaltmakta ve sütün besin değerini olumsuz etkilemektedir. Emziklilik döneminde kesinlikle alkol ve sigara kullanılmamalıdır. Emzikli kadınlar için günlük alınması gereken besin grupları Miktar Süt, yoğurt : 2-3 su bardağı (400-600ml) Peynir : 2 kibrit kutusu kadar (60 gr) Et,tavuk,balık : 3-4 porsiyon Yumurta, kuru baklagiller :1 porsiyon Taze sebze ve meyveler :5 porsiyon Ekmek :4-6 dilim(tam tahıllı tercih edilmeli) Pirinç,bulgur,makarna gibi tahıl ürünleri:2-3 porsiyon


   
Bebek emziriyorum sütümün artması için ne yapmalıyım? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sütün Artması İçin Dua Varmı

  Sütün Artması İçin Dua Varmı

  Arkadaşlar yeni doğum yaptım sütümü arttırmam için okuyabileceğim bir dua varmı acaba ?
 2. Bebeğimi sütten kesmek için neler yapmalıyım?

  Bebeğimi sütten kesmek için neler yapmalıyım?

  sütten kesme nasıl olur emzirmenin faydaları Merhaba kızlar Hiç şüphe yokki bu hayatta en güzel şeylerden biri emzirmek ama tabiki gün geldiğindede bu son bulucak Peki emzirmeyi bitirmek için neler yapmak gerekir Dr. Dicle İnanç sütten kesme konusunda bazı ipuçlarını şöyle sıralıyor: • Günde bir kez emzirmeyi atlayarak işe başlayın. Kademeli olarak bir öğün-bir öğün azaltın, bebeğiniz...
 3. Bebeği sütten kesecek olan anne ne yapmalı

  Bebeği sütten kesecek olan anne ne yapmalı

  Kızlar bebeğim şimdi 2,5 yaşında ve artık ben emmesin istiyorum ve bebeğimi sütten kesmeye karar verdim sizler ne yapmıştınız tam olarak ağlıyor sızlıyor ya oğluşum bende her defasında dayanamayıp yine veriyorum. Zeki bi çocuk ama hala emiyor beni kuruttu sıpa :) Lütfen bana bebeğimi sütten kesmek için önerileriniz var ise yazar mısınız?
 4. Bebeğime sütüm yetmiyor ne yapmalıyım?

  Bebeğime sütüm yetmiyor ne yapmalıyım?

  emzirme döneminde sütün yetersiz olması,emzirme döneminde sütün az olması,sütüm az ne yapmalıyım,emzirme döneminde sütün yetersizliği hakkında bilgiler Emzirme, bebeğin beslenmesi ve gelişiminin yanı sıra anne ile bebek arasındaki ilişki kalitesinin en yüksek seviyede olmasını da sağlar. Anne sütü ile beslenen çocuklarda bulaşıcı hastalıklar daha seyrek görülür. Ayrıca anne açısından...
 5. Sütüm az oluyor artması için ne yapmalıyım?

  Sütüm az oluyor artması için ne yapmalıyım?

  Arkadaşlar bu soruyu arkadaşım adına soruyorum.Henüz doğum yapalı iki ay olmuş herşeyi yemesine rağmen bir türlü sütü artmıyor. Bebeğide sürekli ağlıyor doymadığı belli .Arkadaşımın sütünün artması için yapması gerekenler neler? Sütünüz nasıl artırabilir ? Deneyimli annelerden yorum alabilirmiyim ?

Sayfayı Paylaş