Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Bebek Emzirmek Orucu Bozar mı?

  Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  orucu bozan şeyler, orucu bozmayan şeyler, oruçluyken bebek emzirmek İslamiyetin 5 şartından biri olan oruç tutmak, buluğ çağına gelen kadın ve erkeklerin mükellef olduğu farzlardan biridir.
  Bir çok bebeğini emziren annenin merak etitği sorulardan biri olan "oruçlu iken bebeğimi emzirebilirmiyim" sorusuna yanıt olarak sizlere gereken bilgileri bu yazımız da sunuyoruz.
  Bebeği emzirmek orucu bozar mı ve daha fazla bilgiler sizlerle;

  < Konu Resmi..>


  Bebekler ilk 6 ay anne sütü ile beslenir ve bu 6 aylık dönem bazı kadınlarda emzirme dönemine denk gelebilir. Bu tür durumlarda ortaya çıkan durum bebek emzirmenin orucu bozup bozmayacağı şeklindedir. Bebek emzirmek oruç bozar mı? sorusu emzirme döneminde anneler tarafından sıklıkla dile getirilir ve uzmanların konu ile ilgili verdiği cevap ise bozmayacağı şeklindedir.
  Bebek emziren anneler oruç tutmalı mıdır?

  Oruç tutarken bilindiği gibi günün belirli bir bölümünde aç ve susuz kalınır. Annenin yeterli oranda süt üretimi yapması için dengeli beslenmeli ve bol sıvı almalıdır. Bu nedenle anne emzirme dönemindeyse ve Ramazan ayı gelmişse oruç tutmayabilir. Ancak illaki tutmak istiyorsa sahurda iyi beslenmesi ve bol sıvı alması tavsiye edilir. Normalde annenin sahurda aldığı sıvı ve besinler ortalama öğlen saatlerine kadar süt üretimi sağlamaktadır. Fakat oruç akşama kadar sürdüğü için süt üretiminde aksamalar meydana gelebilir. Çünkü yeni doğan bebekler günün her saati acıkabilmekte ve anneyi emmek isteyebilmektedir.

  Bebek emzirmek genel olarak orucu bozmaz. Ancak bebeğin gün içerisinde yeterli oranda beslenememesine yol açabilir. Bu yüzden annelerin ya sahur vaktini tam anlamıyla etkin bir şekilde değerlendirmeleri ya da oruç tutmamaları tavsiye edilir. Çünkü bebeklerin ilk 6 aylarında oldukça önemli bir konumda yer alan anne sütü bu dönem içerisinde aksatılmadan bebeklere sunulmalı ve beslenme herhangi bir şekilde ihmal edilmemelidir.


   
Bebek Emzirmek Orucu Bozar mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kusma orucu bozar mı?

  kusma orucu bozar mı?

  kusmak orucu bozarmı kusmak orucu bozar mı kusma bozarmı bozarmi oruçluyken Kendiliğinden kusmakla oruç bozulmaz. Ancak kişinin kendi isteği ve müdahalesiyle meydana gelen kusma, ağız dolusu olması halinde, orucu bozar. Nitekim Hz. Peygamber "Oruçlu kimseye kusmak gelir de kendisine hakim olamazsa ona kaza gerekmez. Her kim de kendi isteği ile kusarsa orucunu kaza etsin"...
 2. oruçluyken adet olmak orucu bozar mı

  oruçluyken adet olmak orucu bozar mı

  adet orucu bozar mı orucluyken adet oruçluyken olmak orucken olmak oruçluyken orucu bozar mı 11 ayın sultanı geldi ve bende bir çok müslüman kardeşim gibi sahura kalktım niyetimi ettim ve oruçlu uyandım ama akşama doğru adet oldum. sizce oruçluyken adet olunca oruç bozulur mu?
 3. yıkanmak orucu bozar mı

  yıkanmak orucu bozar mı

  yıkanmak orucu bozar mı Yıkanmak orucu bozar mı melekler yada banyo yapmak yada duş almak yada denize girmek yani su ile temasta oruca bişey oluyor mu
 4. Yemeğin Tuzuna Bakmak Orucu Bozar mı?

  Yemeğin Tuzuna Bakmak Orucu Bozar mı?

  orucu bozan şeyler yemeğin tuzuna bakmak orucu bozar mı yemeğin tadına bakmak orucu bozar mı Sevgili melekler, ev hanımları ramazan ayı geldiğinde yemek yaparken tedirgin olurlar. Tadına tuzuna bakmadan yemek yapmak isteyen hanımlar için akla takılan bir sorunun cevabını vermek istiyoruz.. Soru: Oruçluyken yemeğin tadına bakmak caiz mi? Orucu bozar mı? Cevap: Bakara suresinin 187....
 5. Anjiyo Yaptırmak Orucu Bozar mı?

  Anjiyo Yaptırmak Orucu Bozar mı?

  oruçluyken anjiyo, anjiyo yaptırmak, orucu bozan haller Sevgili melekler, insanoğlunun başına her an herşey gelebilir. Allah kaza bela vermesin ama zaman zaman rahatsızlanabiliriz. "Oruçluyken rahatsızlanır da acilen anjiyo olmamız gerekirse ne yapacağız? " sorusunun cevabını Diyanet İşleri Başkanlığı veriyor... Halk arasında anjiyo olarak bilinen operasyon, teşhise yönelik...

Sayfayı Paylaş