Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Bebek İçin Egzersizler

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  bebek egzersizi bebek egzersiz
  bebek egzersizleri  Minik bebeklerimizin biraz ele avuca geldikten sonra ne kadar çok egzersiz yaptığının farkında mısınız melekler ? :) Ağlarken, gülücük atarken, heyecanlandıklarında, tek başlarına etrafı seyrederken sürekli el ve ayakları hareket halindedir. Ellerini tutmaya kalksak hemen başlarını kaldırmaya çalışırlar :) Biraz büyüdüklerinde bilinçli bir şekilde onlara egzersiz yaptırabileceğimizi biliyor muydunuz ?


  < Konu Resmi..>  Dördüncü ayına yaklaşan bir bebeğin etkinliklerinin, zorunlu hareketlere katılmayan kas gruplarını da çalıştıracak biçimde düzenlenmesi olanaklıdır. Bir çocuk hekiminin denetimi altında yapılacak bu düzenlemeyle bebeğin ilk gerçek jimnastik egzersizleri başlamış olur.

  Yaşamının ilk üç-dört ayında, bebek kimsenin yardımı olmadan kendi başına birçok jimnastik hareketi yapar: Kollarını, bacaklarım hareket ettirir, omurgasını büker, başım kaldırır, bir yandan öbür yana döner ve duruşunu değiştirmek için sürekli hareketler yaparak vücudunun hemen hemen bütün kaslarım çalıştırır. Çocuk yıkanırken ya da giydirilirken kucağa alınırsa, birden kol ve bacaklarını gerer ve geri çeker. Koltukaltlanndan tutulduğunda ayaklarıyla yere basmaya çalışır ve ilk yürüme hareketlerini yapmaya çalışır. Ayaklan bükük tutulursa, başını yukarıya doğru uzatarak dik durmaya çalışır. Aynca bir bebeğin iletişim kurma yeteneğinin henüz çok az gelişmiş olduğu düşünülürse, neşesini annesine iletebilmesi için jimnastikten daha zevkli bir araç yoktur.

  "EDİLGEN" JİMNASTİK
  Sütçocuğunun hareketleri "edilgen" egzersiz olarak tanımlanabilir. Çocuğun vücudunu belirli bir biçimde anne ya da babası hareket ettirmektedir. Birçok egzersiz türü vardır. Bunların hepsi benzer manevralarla uygulanır: Bebeğin elleri dikkatle tutulur, kollan yanlara doğru açılır ve yukarıya kaldınlır; bu hareketler iki kola aym anda ya da sırayla uygulanır; bacaklar dizden tutularak gövde üzerine bükülür; ayak bilekleri kavranarak ayaklar ve bacaklar düzenli biçimde hareket ettirilir; yerde sırtüstü yatarken ellerinden tutularak oturur duruma gelinceye değin kaldırılır ve bırakılarak yatar duruma geri döndürülür Daha sonra bebek yüzüstü çevrilerek yatırılır ve gene ellerinden tutularak sırtın kavis biçimi alması sağlanır vb. Kısacası son derece yumuşak hareketlerle ve asla zorlamadan, bebeğin bütün vücut eklemleri hareket ettirilir. Böylece bu hareketlere direnç gösteren kaslann çalışması sağlanmış olur. Örneğin, yukarıya doğru yaptınlan bir hareketin, aşağıya çekmeye yarayan kasları harekete geçireceği açıktır. Başka bir deyişle bebek her harekete bunun karşıtını yaptıran kasları kasarak karşılık verir. Son derece kolay uygulanan bu hareketlerle iki önemli sonuç elde edilir: Eklemler esnek ve yumuşak tutulur, kaslar çalıştırılır.

  BİRKAÇ GENEL KURAL
  Bu "idmanı" başarıyla yapabilmek için, aşağıda özetlenen birkaç genel kurala uyulmalıdır:
  • Jimnastik yaptırılan çevrenin koşulları uygun olmalıdır. Her şeyden önce oda iyi havalandırılmalıdır. İklim koşullan uygunsa, bazı manevralar açık bir pencere önünde uygulanabilir, iklim sertse, odanın önceden havalandırılması gerekir. Böylece çocuğun egzersiz sırasında temiz hava soluması sağlanır.
  • Bebeğin günlük egzersizlerini aç karnına yapması yararlı olur. Tok karnına yapılan hareketler kusmaya ya da başka sindirim bozukluklarına neden olabilir.
  • Bebek çıplak olmalıdır. Hafif giysiler bile hareketlerini kısıtlayabilir, sıkışmasına neden olur, onu rahatsız edebilir ya da canım yakabilir.
  • Alıştırmalarda başlangıç pozisyonu yataydır. Bebek yüzüstü ya da sırtüstü yatırılabilir, ama mutlaka yatay konumda olmalıdır. Yatırılması için, yumuşak ama sağlam bir zemin hazırlanmalıdır. Örneğin, bir masanın üstüne plastikten yapılmış döşek ya da sünger bir örtü serilebilir.
  • Son derece dikkatli ve yavaş hareket edilmeli, bebeği yormamaya ve rahatsız etmemeye özen gösterilmelidir. Basit jimnastik hareketleri bebek için eğlenceli bir oyun olmalı, uluslararası bir yarışma kazanmak için yapılan ağır bir antrenman haline getirilmemelidir. Bebek bazı hareketleri yapmak istemezse ya da başka hoşnutsuzluk belirtileri, örneğin ağlama gibi tepkiler verirse, fazla ısrar etmemek gerekir. Bütün hareketler bir arada yaptırılmamalıdır. Önce tek bir hareket yaptırılır ve bir süre yinelendikten sonra başka bir harekete geçilir.
  • Jimnastiğin mutlaka sonuna değin yaptırılması gerekmez. Bebeğin davranışları göz önüne alınmalıdır. Eğer eğleniyor ve herhangi bir yorgunluk ya da hoşnutsuzluk belirtisi göstermiyorsa jimnastik sürdürülür. Ama isteği gittikçe azalıyorsa, ara vermek daha yerinde olur. Bebeği bir bezle sararak, birkaç dakika hareketlere ara verdikten sonra gene jimnastiğe başlanabilir.
  • Bebek bedensel olarak sağlıklı değilse jimnastik yapılmamalıdır.
  • Yapılacak çeşitli hareketler konusunda mutlaka hekimin de görüşü alınmalı, hangi hareketlerin yararlı, hangilerinin zararlı olabileceği konusunda birlikte karar verilmelidir.


   
Bebek İçin Egzersizler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Zihniniz için de egzersiz

  Zihniniz için de egzersiz

  Sıkı bir egzersiz, üzerinize çöken karamsar bulutları dağıtmaktan çok daha fazlasını yapar. Dikkatinizi keskinleştirir, strese iyi gelir, enerjinizi tazeler ve yaratıcı düşünceyi geliştirir. Düzenli egzersiz, sadece kendinizi fiziksel olarak iyi hissetmenize değil aynı zamanda dikkatinizi toplayabilmenize, stresten fazla etkilenmemenize de yarar. Bunların yanında enerjinizi tazeleyip,...
 2. Doğum İçin Egzersizler

  Doğum İçin Egzersizler

  a) NEFES EGZERSİZLERİ: Özel bir çaba harcamadan nefes alındığında, yani kendiliğinden nefes alındığında, havanın vücudunuza giriş şekline dikkat edilmez. Göğüs ve karın yavaşça ve hafif kalkarlar. Nefes alış şeklinizi gözlemleyin, bir elinizi göğsünüze koyun, diğerini karnınıza. Hangisi daha çok kalkıyor? ?imdi biraz göğüs nefesi egzersizleri yapalım: Egzersize başlamadan önce derin bir...
 3. Bacaklar İçin Egzersizler

  Bacaklar İçin Egzersizler

  bacak kalınlaştırma hareketleri bacak kalınlaştırma egzersizleri bacakları egzersizleri yolları Kısa zamanda seksi bacaklarınız mı olsun istiyorsunuz? Haftada iki kez bu hareketleri yapın ve yedi günde farkı fark edin Kapı tokmağı çömelmeleri Hedef: Kalça, diz arkası Kronometrenizi 100 saniyeye ayarlayın. Bacaklarınız kalça hizasında açık olsun. Küçük bir tabure tam arkanızdayken, açık bir...
 4. Yaz İçin Egzersiz Önerileri

  Yaz İçin Egzersiz Önerileri

  Tatilinizin güzel geçmesini istiyorsanız fiziksel aktivitelere katılmalı, sağlığınızı göz önünde bulundurarak vücudunuza uygun programları uygulamalısınız.. Yazın gelmesiyle tatile çıkan insanların bütün beklentileri kış boyunca çalışarak, stres dolu geçen günlerden kurtulup fizyolojik ve psikolojik olarak dinlenebilecekleri mekanlara yöneltirler. İnsanların çoğu dinlenmeyi yatakta...
 5. Düz Karın İçin Egzersizler

  Düz Karın İçin Egzersizler

  düz karın hareketleri düz karın için hareketler video egzersizleri Düz bir karın bütün kadınların hayalidir...Düz bir karına sahip olmak için beslenmemiz dikkat etmemiz ve en önemlisi egzersiz yapmamız gerek... Buyrun kızlar düz bir karın için yapılması gereken egzersizler... Düz Karın Egzersizleri Bu yağlardan kurtulmanız için önereceğimiz 5 egzersiz bel çevresi ve gövdenizin zayıflaması...

Sayfayı Paylaş