Bebek isteyenler için öneriler

Uzman SühaN

Administrator
Bebek isteyenler için öneriler
Bazı çiftler çok istedikleri halde çocuk sahibi olamadıklarından yakınır ve ne yapmaları gerektiğini öğrenmeye çalışırlar. Eğer eşinizle karar verdiniz ve çocuk istiyorsanız öncelikle yumurtlama günlerini ve hesaplamayı bilmelisiniz. Gebelik için en uygun zaman, yumurtlamanın olduğu gün ve bu günden beş gün öncesidir.

Kadında yumurtlama günü regl döngüsünden(=regl’nin ilk günüyle bir sonraki regl’nin ilk gününe kadar geçen zaman) ondört gün çıkarılarak bulunabilir. Regl döngüsü otuz gün olan bir kadında 30-14=16. gün adet döngüsü günüdür. Kısaca regl başladığı günden sayılırsa onaltıncı gündür. Bulunan onaltıncı gün ve beş gün öncesi gebelik için en uygun günlerdir. Biraz daha açıkça gebelik için en uygun günler onbir ile onaltıncı günler aralığıdır.
3.jpg


GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTEGün aşırı ilişki; ilişki ile spermlar kadın genital kanalında yaklaşık beş gün canlı kalabilir. Yumurta hücreleri ise yumurtlamadan sonra sadece oniki ile yirmidört saat yaşayabiliyor. Yumurtlama döneminde spermlerin yumurta hücresini fallop tüpü yani kanalda bekliyor olması ya da kısa zamanda oraya ulaşmaları gereklidir. Erkeğin her boşalması ile sperm sayısı azalır. Spermlerin dölleme yeteneğinin özellikle sabah saatlerinde daha yüksek olduğu bilindiğinden ilişkinin sabah saatlerinde gerçekleşmesi uygun olsa da bazı çiftler için bu zaman uygun ve rahat olmayabilir.
Bunun dışında haftada iki kez düzenli ilişkinin de gebeliğin oluşmasına etili olduğu yönünde çalışmalar sonuç vermiştir. Yalnız bir diğer öneriyse, sperm sayısının ve kalitesinin düşmemesi için cinsel perhiz uygulanmalı ve verimli günlerde gün aşırı ilişkide bulunulmasıdır. açıkçası gün ve saatin çok önemi yok. Dikkat edilmesi gereken verimli günlerde yüksek sayı ve kalitedeki spermlerin yerine ulaşmasıdır.
Egzersiz ve beslenme; sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için sağlıklı bir gebelik dönemi yaşanması gerekiyor. Bunun için sigara ve alkol kullanılmamalıdır aynı şekilde sigara içilen ortamlarda bulunmak hem size hem de bebeğinize zarar verecektir.

Gebelikte folik asit kullanımı bebeğin sağlıklı gelişimi için önemli olduğundan doktorunuzun önerilerini ihmal etmemelisiniz. Vücudunuzun ihtiyacı olandan fazla vitamin kullanımı yarar değil zarar verebilir.Gebelikte egzersizin çok fazla faydası vardır. Bazılarını şöyle sıralanabilir:– Gebelik sırasında anne adayının depresyon ve endişelerini azaltır, kendine güvenini artırır.
– Annenin fazla kilo almasını önler ve kilo kontrolünü sağlar.
– Gebelik sorunlarını ve rahatsızlıklarını azaltır.
– Normal doğumu kolaylaştırı ve sezaryen ihtimalini azaltır.
– Doğum sonrası annenin kolaylıkla toparlanmasında etkendir.
– Annenin enerjisini yükseltir.
– Annenin düzenli ve sağlıklı uyumasına yardımcı olur.

Egzersiz genelde gebeliklerde önerilse de bazı tıbbi yönden sorunlu gebelik yaşayan anne adaylarına önerilmemektedir.
 
Üst