Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.620
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Bebek İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  hamile kalmadan önce dikkat edilmesi gerekenler,sağlıklı gebelik için ne yapmalıyım,hamile kalmadan önce nelere dikkat etmeliyim,hamile kalmadan önce bilinmesi gerekenler,hamile kalma hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  * Sağlıklı, sorunsuz bir gebelik dönemi geçirmek ve lı bir bebek sahibi olabilmek için gebe kalmadan önce bir Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı ile görüşüp muayene olmak önemlidir.

  * gebelik öncesi yapılan bu ilk görüşmede ayrıntılı öykü ve muayene ile gebelik esnasında sorun yaratabilecek bazı durumların erken tanısı mümkün olabilmektedir. Tedavi edilmemiş şeker hastalığı (diabet) ve guatr erken gebelik kayıplarına (düşük) yol açabileceği için gebelik öncesi açlık kan şekeri ve tiroid fonksiyon testlerine (TSH, T3, T4) bakılması önemlidir.

  * Gebelikte geçirilmesi durumunda anne karnındaki bebekte yapısal anomalilere neden olabilecek bazı enfeksiyon hastalıkları (Kızamıkçık-Rubella, CMV, Toksoplazma enfeksiyonu) için testler yapılır.

  * Ülkemizdeki alışkanlıkları nedeniyle pekçok da demir eksikliği anemisi (kansızlık) görülebilmektedir. gebelik öncesi dönemde fazla belirti vermese de gebelikle birlikte derin anemilere yol açabilen bu durum nedeni ile gebelik öncesi kan sayımı ve gerekirse demir preparatları takviyesi önemlidir.

  * gebelik öncesi muayenede rahim ağzı kanseri taraması amacı ile smear alınması gerekmektedir.

  * Annenin gebelik öncesi kilosu bebek gelişimi ile doğrudan ilişkili olduğu için anne adaylarının öncelikle ideal vücut ağırlıklarına inmeleri- ya da çıkmaları uygun olacaktır.

  * Sigara bebeğin gelişimini ve doğum ağırlığını etkileyeceği için, mümkünse gebelik öncesi bırakılması uygundur. Benzer şekilde özellikle kronik olarak alınan alkol doğumsal anomalilere neden olabileceğinden gebelik planlandığı dönemde alkol alımının kesilmesi gerekmektedir.

  * Gebelikten önceki 3 aylık dönemde günde 400µg folik asit alınması nöral tüp bozukluklarının oluşmasını engellemektedir. Doğal besinlerle alınan folik asidin yanında, folik asit tabletleri ya da multivitaminlerle günlük 400mcg folik asit takviyesi önemlidir.

  * gebelik öncesi bilinen herhangi bir hastalığı olan anne adaylarının mevcut hastalıklarını takip eden hekimlere de gebelik planladıklarını söylemeleri ve tedavilerini buna göre düzenlemeleri önemlidir.

  * Epilepsi (sara) hastalarının ilaçları ve dozları gebelik öncesinde ayarlanmalıdır.

  * Diabet (Şeker hastalığı) gebelikte pekçok soruna neden olabilir. Düşükler, gebelik zehirlenmesi (gebeliğin ikinci yarısında tansiyon yüksekliği - preeklampsi) ve bebekle ilgili doğumsal anormallikler bu sorunlardan bazılarıdır. Şeker hastalığı tanısı almış bayanların gebe kalmadan önceki dönemde kan şekeri seviyelerinin normal seyretmesi ve HbA1c değerleri normal seviyelere indikten sonra gebe kalmaları bebekte doğumsal anomali riskini azaltacaktır.


   
Bebek İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ASD'li hastaların dikkat etmesi gerekenler? » ASD

  ASD'li hastaların dikkat etmesi gerekenler? » ASD

  Atriyal septal defekli hastalar kalb içi iltihab riski olduğundan dolayı sünnet, diş çekimi gibi ufak cerrahi girişimlerden önce mukakkak kalp doktoruna danışmalı ve işlem öncesi koruyucu maksatlı antibiyotik tedavisine alınmalıdır. Bu durum ameliyat sonrası dönem için geçerli değildir. Erken bebeklik döneminde tespit edilen şikayetleri olmayan hastalar ameliyat yaşına kadar 6 ay aralarla...
 2. Diyabetli eger hastalanırsa dikkat etmesi gerekenler..

  Diyabetli eger hastalanırsa dikkat etmesi gerekenler..

  Hastalanırsanız, diyabetinizi kontrol altında tutmak için fazladan bazı önlemler alın. Bu önlemler, soğuk algınlığı ya da grip gibi basit bir sağlık sorununun, diyabet kontrolünüzü alt-üst edecek ağır bir soruna dönüşmesine engel olabilir. Doktorunuz başka bir öneride bulunmadığı taktirde insülini veya diyabet haplarını düzenli şekilde kullanmaya devam edin; yemek yiyemeseniz bile bunları...
 3. saç rengini değiştirmek isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler

  saç rengini değiştirmek isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler

  rüyada saç rengi online saç rengi değiştirme rüyada rengini değiştirmek renginin değişmesi değiştirmek Saç rengini değiştirmeyi düşünenler aşağıdaki önerilere dikkat.. Ten renginizi ortaya çıkarmak için saçlarınızı gerçek renginin iki ton açığı ya da koyusuna boyayın. * Saçlarınızda ciddi renk değişimleri düşünüyorsanız çekinmeyin ancak beğenmeme riskine karşı bu tür...
 4. Diyabetli Gebelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

  Diyabetli Gebelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

  gebelikte diyabet gebelikte diyabet tedavisi Sevgili melekler, gebelik zor bir süreç ve bu süreci en sağlıklıo geçirmek hem anne adayı hem de bebek için son derece önemlidir. Bu önemli süreçte ne yazık ki bazen sorunlar da çıkabilir. Diyabeti olan kadınların gebe kalşması bu zorlu dönemleri yaşamalarına sebep olur. Zira artık her zamankindan çok daha fazla dikkatli olmak zorundadırlar. İşte...
 5. Kozmetik Alerjisi Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler!

  Kozmetik Alerjisi Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler!

  kozmetik alerjisi, kozmetik alerjisi hakkında, kozmetik alerjisi nedir Sevgili melekler, kadınların tamamı istedikleri gibi kozmetik malzemelerini kullanamıyorlar. Herkes ne yazıkki bu konuda aynı şansa sahip değil. Ciddi alerjilere sebep olabilen parfümler ve diğer kozmetik ürünleri karşısında bu ürünlerden uzak kalmak ve bazı gıdaları tüketmemek gerekir. Özellikle tüketilmemesi gereken bu...

Sayfayı Paylaş