gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.256
  Beğenilen Mesajlar:
  2.182
  Ödül Puanları:
  113

  Bebek İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  hamile kalmadan önce dikkat edilmesi gerekenler,sağlıklı gebelik için ne yapmalıyım,hamile kalmadan önce nelere dikkat etmeliyim,hamile kalmadan önce bilinmesi gerekenler,hamile kalma hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  * Sağlıklı, sorunsuz bir gebelik dönemi geçirmek ve lı bir bebek sahibi olabilmek için gebe kalmadan önce bir Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı ile görüşüp muayene olmak önemlidir.

  * gebelik öncesi yapılan bu ilk görüşmede ayrıntılı öykü ve muayene ile gebelik esnasında sorun yaratabilecek bazı durumların erken tanısı mümkün olabilmektedir. Tedavi edilmemiş şeker hastalığı (diabet) ve guatr erken gebelik kayıplarına (düşük) yol açabileceği için gebelik öncesi açlık kan şekeri ve tiroid fonksiyon testlerine (TSH, T3, T4) bakılması önemlidir.

  * Gebelikte geçirilmesi durumunda anne karnındaki bebekte yapısal anomalilere neden olabilecek bazı enfeksiyon hastalıkları (Kızamıkçık-Rubella, CMV, Toksoplazma enfeksiyonu) için testler yapılır.

  * Ülkemizdeki alışkanlıkları nedeniyle pekçok da demir eksikliği anemisi (kansızlık) görülebilmektedir. gebelik öncesi dönemde fazla belirti vermese de gebelikle birlikte derin anemilere yol açabilen bu durum nedeni ile gebelik öncesi kan sayımı ve gerekirse demir preparatları takviyesi önemlidir.

  * gebelik öncesi muayenede rahim ağzı kanseri taraması amacı ile smear alınması gerekmektedir.

  * Annenin gebelik öncesi kilosu bebek gelişimi ile doğrudan ilişkili olduğu için anne adaylarının öncelikle ideal vücut ağırlıklarına inmeleri- ya da çıkmaları uygun olacaktır.

  * Sigara bebeğin gelişimini ve doğum ağırlığını etkileyeceği için, mümkünse gebelik öncesi bırakılması uygundur. Benzer şekilde özellikle kronik olarak alınan alkol doğumsal anomalilere neden olabileceğinden gebelik planlandığı dönemde alkol alımının kesilmesi gerekmektedir.

  * Gebelikten önceki 3 aylık dönemde günde 400µg folik asit alınması nöral tüp bozukluklarının oluşmasını engellemektedir. Doğal besinlerle alınan folik asidin yanında, folik asit tabletleri ya da multivitaminlerle günlük 400mcg folik asit takviyesi önemlidir.

  * gebelik öncesi bilinen herhangi bir hastalığı olan anne adaylarının mevcut hastalıklarını takip eden hekimlere de gebelik planladıklarını söylemeleri ve tedavilerini buna göre düzenlemeleri önemlidir.

  * Epilepsi (sara) hastalarının ilaçları ve dozları gebelik öncesinde ayarlanmalıdır.

  * Diabet (Şeker hastalığı) gebelikte pekçok soruna neden olabilir. Düşükler, gebelik zehirlenmesi (gebeliğin ikinci yarısında tansiyon yüksekliği - preeklampsi) ve bebekle ilgili doğumsal anormallikler bu sorunlardan bazılarıdır. Şeker hastalığı tanısı almış bayanların gebe kalmadan önceki dönemde kan şekeri seviyelerinin normal seyretmesi ve HbA1c değerleri normal seviyelere indikten sonra gebe kalmaları bebekte doğumsal anomali riskini azaltacaktır.

   
Bebek İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. VSD'li hastaların dikkat etmesi gerekenler? » VSD

  VSD'li hastaların dikkat etmesi gerekenler? » VSD

  Ventriküler septal defekli hastalar kalb içi iltihab riski olduğundan dolayı sünnet, diş çekimi gibi ufak cerrahi girişimlerden önce mukakkak kalp doktorlarına danışmalı ve işlem öncesi koruyucu maksatlı antibiyotik tedavisine alınmalıdır. Bu durum ameliyat sonrası dönem için geçerli değildir. Ayrıca ağır beden işi ve yüksek efor gerektiren spor faaliyetlerinden kaçınmalıdırlar .
 2. Çocukların İnternet kullanırken dikkat etmesi gerekenler

  Çocukların İnternet kullanırken dikkat etmesi gerekenler

  SİTEMİZİN BİRİCİK ANNELERİ.. MİNİK MELEKLERİNİZE BU UYARILARI MUTLAKA ANLATINN .. 1 Internette sohbet ederken, mesaj panosuna mesaj gönderirken, ya da mektup arkadaşınızla mektuplaşırken, adınız, soyadınız, adresiniz, telefon numaranız gibi kişisel bilgilerinizi ve kredi kartı numaranızı asla vermeyin 2 Diğer kişilere Internette kullandığınız adınızı ya da parolanızı söylemeyin 3 Web...
 3. saç rengini değiştirmek isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler

  saç rengini değiştirmek isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler

  rüyada saç rengi online saç rengi değiştirme rüyada rengini değiştirmek renginin değişmesi değiştirmek Saç rengini değiştirmeyi düşünenler aşağıdaki önerilere dikkat.. Ten renginizi ortaya çıkarmak için saçlarınızı gerçek renginin iki ton açığı ya da koyusuna boyayın. * Saçlarınızda ciddi renk değişimleri düşünüyorsanız çekinmeyin ancak beğenmeme riskine karşı bu tür...
 4. Diyabetli Gebelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

  Diyabetli Gebelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

  gebelikte diyabet gebelikte diyabet tedavisi Sevgili melekler, gebelik zor bir süreç ve bu süreci en sağlıklıo geçirmek hem anne adayı hem de bebek için son derece önemlidir. Bu önemli süreçte ne yazık ki bazen sorunlar da çıkabilir. Diyabeti olan kadınların gebe kalşması bu zorlu dönemleri yaşamalarına sebep olur. Zira artık her zamankindan çok daha fazla dikkatli olmak zorundadırlar. İşte...
 5. Masa Başında Çalışanların Dikkat Etmesi Gerekenler

  Masa Başında Çalışanların Dikkat Etmesi Gerekenler

  masa başı iş masa başı işleri Sevgili melekler, sağlık açısından sürekli aynı pozisyonda durmak tehlikeli olduğundan sürekli oturmak da özellikle masa başı işi yapanlar açısından zarar teşkil eder. Bu sebeple masa başı işi yapanların belli aralıklarla ayağa kalkıp dolaşması gerekir. Bunun dışında bu tip işler yapanlar için dikkat etmeleri gereken hususları yazımızın devamında anlatıyoruz......

Sayfayı Paylaş