Etiketler:
 1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Bebek Karyolası Seçmenin Püf Noktaları

  Konu, 'Bebek & Çocuk Modası' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  bebek karyolası, alırkennelere dikkat etmek gerekir, resimleri için yazımza buyrun arkadaşlaar.  < Konu Resmi..>

  Bebeklerin sağlıklı ve rahat uyuması her ebeveynin arzusu. Yanlış seçimler, hem sizin hem de bebeğin uyku düzenini alt üst eder. Peki, yüzlerce çeşit arasından seçim yaparken kriterleriniz ne olmalı?

  Piyasadaki tam donanımlı yataklar, bebeğinizin ilk birkaç yılını kusursuz geçirmesi için tasarlanmış. Hem oyun parkı yataklara ilgi büyük, hem de günümüz güvenlik şartlarına uyum sağlamış eski tip bebek karyolalarına. Dikkat edilmesi gereken en önemli özellik, materyalinin ahşap veya kumaş olması. Kumaşın da plastik olmamasına özen gösterin. Aksi takdirde, kanserojen madde içeriyor olabilir.
  Uzmanlara göre, ahşap modellerin de boyanmadan, ağacın doğal rengi korunarak satılması gerekiyor. Boya ve cilanın bebeğin sağlığına kısmen zarar verdiği savunuluyor. Yatakların da lateks ve ortopedik olması gerek. En sık düşülen hata, büyüyen kardeşin yatağını, bebek için de kullanmak. Ancak, yatakların ömrü maksimum dört yıl. Karyola modeli yataklar 100-1500 lira arası, oyun parkları da 90-1200 lira arasında.

  PARMAKLIK KRİTERLERİ

  Bebek yataklarının en önemli kısmı karyolası. Keskin ve sivri hatları olmayan karyolalar tercih edilmeli. Parmaklıkların inip kaldırılabilir olması da bir başka önemli etken. Ancak, bu mekanizmaya dikkat edilmeli. Güvenli uygulanması gerekiyor çünkü. Parmaklıkların inip kalkmasını sağlayan sustanın bebeğin parmaklarını sıkıştıramayacağı alt kısımda bulunması gerekiyor. Ayrıca, karyolanın parmaklık yüksekliğinin 50 cm’den az olmaması gerekiyor.

  Parmaklıklarla ilgili dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da, iki parmak arası boşluğun ne kadar olduğu. En az dört, en fazla altı santim olmalı ki; kolu veya kafası sıkışmasın. Parmaklıkların mümkün olduğu kadar sağlam olması gerekir, lake olanları MDF veya suntadan değil de, birinci sınıf ve kuru ağaçtan yapılanlarını tercih edin.

  DÖNÜŞME ÖZELLİĞİ ŞART

  Karyolanın üç yaşından sonra da kullanılabilir olmasını istiyorsanız, modelleri daha dikkatli inceleyin. Bazı modellerin ayak ucunda iki ya da üç tane komodin şeklinde çekmece bulunur. Bebek büyümeye başladıkça, bu çekmeceler çıkartılıp, daha büyük bir yatak haline gelir. Parmaklıklar da genişletilebilir. Her ne kadar ekonomik görünse de bu modellerin bazı sıkıntıları da yok değil. Odada fazla yer kapladığı gibi, uzmanlar, üç yaşından sonra çocukların parmaklıksız yataklarda yatmalarının gelişimi açısından daha faydalı olduğunu savunuyor. Ayrıca, bu dönüşme işlemininin tadilatı, bazen yenisini almaktan daha maliyetli olabiliyor.

  TOPLAM YÜKSEKLİK 120 CM’Yİ GEÇMESİN

  Alt çekmecelerin çok yüksekte olmamasına dikkat edin. Bebeğin altını değiştirmek zorlaşır. Karyolanın toplam yüksekliği 120 cm’i geçmemeli. Bu çekmecelerin dezavantajı da var. Bebek büyüdüğü zaman onu biraz daha emniyete alıp, yatağı aşağıya indirip, böylece korkuluk yüksekliğini arttırmak isterseniz altta bulunan çekmecelerden dolayı bunu yapamazsınız. İlle de çekmece olmalı diyorsanız, uzun tek bir çekmece yerine mutlaka sağlam yapıda en az iki çekmeceli olanları tercih etmelisiniz. Çünkü uzun çekmeceler diğerleri kadar dayanıklı ve kullanışlı değildir, açıp kaparken esneme yapabilir veya altı çıkabilir.

  OYUN PARKI YATAKLAR HER YERE TAŞINABİLİR

  Klasik beşik tipi karyolaların yanı sıra, fonksiyonel park yataklar da var. Evde çok yer yoksa, sizin için iyi bir alternatif olabilir. Bebek, üç yaşına gelene kadar bu yatakları kullanabilir. Bunlarda genellikle ahşap gibi sert materyaller de kullanılmaz. Bebek altı aylık olana kadar yatak bölümü üst kısımda, park bölümü alt kısımda oluyor. Çünkü bebek çok hareketli değildir ve güvenlik riski içermez. Altıncı aydan sonra riskli dönem başlıyor. Yatağın bu dönemde alt kısma alınması gerekiyor. Böylece ayağa kalksa bile sıkıntı yaşanmıyor.

  Uzmanlara göre bebek, bir yaşından sonra kendine ait böyle eğlenceli ve güvenli bir alan olmasından memnun oluyor. Üstelik bu yatakların neredeyse hepsi taşınabilir. Bu mutlaka aramanız gereken bir özellik, çünkü; bebeğin uyku düzeninin bozulmaması ve yerini yadırgamaması gerekiyor. Seyahatlere rahatlıkla götürebilirsiniz. Titreme özelliği her ne kadar tasvip edilmese de, bebek anne karnında sallantıyla hayata başladığı için bunu isteyebiliyor. Bu modellerin büyüyebilir olanları, hem tadilat parası gerektirmiyor hem de odada yer kaplamıyor.

  İÇ YATAK (DÖŞEK) SEÇİMİ

  İç yatak seçiminde mümkünse antibakteriyel ve doğal kauçuktan imal edilmiş lateks yataklar tercih edilmeli. Visco yatakların bebekler için kanserojen madde özelliği taşıdığı söylense de, en çok tercih edilenler arasında.

  Yataklar ne sert, ne yumuşak olmalı. En uygunu orta sertlikteki yaylı yarı ortopedik yatak. Lateks ve ortopedik yataklar, kanserojen madde içermiyor. Piyasalarda, 70x130, 70x140, 60x120 olmak üzere üç farklı yatak var. Çocuk bu yatakları dört yaşına kadar kullanabilir. Yatak karyolaya tam otursun ki, bebeğin kolunu veya kafasını sıkıştırmasını engelleyebilin.   
Bebek Karyolası Seçmenin Püf Noktaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. yatak seçmenin püf noktaları!

  yatak seçmenin püf noktaları!

  mekan yatak fiyatları Günümüzün büyük bir kısmını yatakta geçiriyoruz. Bu yüzden yatağımızın konforu çok önemli. İyi bir şiltenin vücudumuzu tüm noktalardan hafifçe desteklemesi ve omurgamızı dik bir pozisyonda sabit tutması gerekiyor. Yatak seçiminde yüksek fiyat her zaman iyi bir yatağın göstergesi olmayabiliyor. Yatağın kalitesini ve sizin isteklerinize uygun olup olmadığını...
 2. Alyans Seçmenin Püf Noktaları

  Alyans Seçmenin Püf Noktaları

  yazılı alyans isim yazılı alyanslar alyanslar isim alyans modelleri platin yüzük modelleri Birlikteliğin yegâne simgesi alyans değişime ayak uyduruyor. Beyaz ve sarı altını bir araya getiren modelleri, değerli taşlar renklendiriyor. Güzel ve bekar meleklerim peki siz parmağınızda nasıl bir alyans görmek istersiniz? Aşk tutku sevgi arzu… Ve asırlardır bu kelimelerle ifade etmeye...
 3. Cımbız seçmenin püf noktaları

  Cımbız seçmenin püf noktaları

  Cımbız bakımlı bir bayanın kullandığı malzemelerin içinde olmazsa olmazlardan biridir. Bakım sırasında istenmeyen tüylerden kurtulmak, kaş, bıyık almak gibi ..... Cımbız çeşitleri, uygulama bölgesine ve kişinin alışkanlıklarına göre farklılık gösterrir. Düz ağızlı (universal cımbız), yarım ağızlı (klasik cımbız), batık cımbızı, oval cımbız (epilasyon cımbızı), İki ucunun da...
 4. Şİfonyer seçmenin püf noktaları

  Şİfonyer seçmenin püf noktaları

  şifonyer modelleri şifonyer sifonyer şifonyerler Şifonyerler özellikle küçük evlerin dar mekanların kurtarıcı ev eşyalarıdır... Gardıroplara sığmayan eşyalar, elinizin altında olmasını istediğiniz kıyafetler şifonyerlre yerleştirilir... Şimdi sizlere iyi bir şifonyer nasıl olmalıdır...Şifonyer seçmenin püf noktaları nelerdir...Onları anlatıcam melekler :tik: İyi bir şifonyeri nasıl...
 5. Yatak seçmenin püf noktaları

  Yatak seçmenin püf noktaları

  iyi yatak, nasıl seçilir, nasıl anlaşılır, püf noktaları hakkında detaylı bilgiler Günümüzün büyük bir kısmını yatakta geçiriyoruz. Bu yüzden yatağımızın konforu çok önemli. İyi bir şiltenin vücudumuzu tüm noktalardan hafifçe desteklemesi ve omurgamızı dik bir pozisyonda sabit tutması gerekiyor. Yatak seçiminde yüksek fiyat her zaman iyi bir yatağın göstergesi olmayabiliyor. Yatağın...

Sayfayı Paylaş