1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Bebek Masajı Nasıl Yapılır ?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  bebek masajı nasıl yapılır bebek masajı resimli anlatım bebek masaj yağları hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar Kimi zaman bebeklerimizin çoğu gaz problemi yaşarlar. ozaman bazı teknikler işe yaramayabilir. bunun için bir de bebek masajını denemelisiniz melekler. bebek Masajı bebeği hem rahatlatır hemde Bebek masajı gaz problemini gidermiş olur. Peki bebek Masajı nasıl yapılır ?
  Bebek masajı, pratik yaparak ve teorik bilgilerle giderek gelişir ve bebeğinizi daha iyi anlayıp, tanımanıza yardımcı olur. Anne karnında uzun süre sıvı bir ortamda kalan bebeklerin, yaşamlarının ilk aylarında yaşadıkları yeni ortama alışmaları için kaslarının esnemesi ve hareketlerinin koordine olması gerekir. Bu gelişme döneminde masaj çok yararlı ve önemlidir.
  < Konu Resmi..>  Çünkü masaj bebeğin;
  •Kas koordinasyonunu geliştirir, esneklik sağlar,
  •Fiziksel gelişimine yardımcı olur,

  •Rahatlamasına ve uyumasına yardımcı olur, •Hareketliliğini arttırır, bedensel etkinliklerine yardımcı olur,
  •Kan dolaşımının, kalp atışlarının, solunumun ve sindiriminin düzenlenmesine
  •yardımcı olur,
  •Bağışıklık sistemini güçlendirir.

  Anne için ise bebeği okşamak, ona dokunmak, annelik hormonu diye bilinen, annenin sütünün artmasını ve rahatlamasını sağlayan "prolaktin hormonu"nun salgılanmasını artırır. Masaj bebeğinizle aranızdaki duygusal bağı güçlendiren, onun tüm bedensel sistemleri üzerinde olumlu etkisi olan güçlü bir iletişim yoludur.
  Masaja hazırlık
  Masaj boyunca bebeğinizin rahatını sağlamak için küçük bir ön hazırlık gereklidir. Yeni doğmuş bebeklerin herhangi bir şeye dikkatlerini yoğunlaştırabildikleri süre çok kısadır. Bu nedenle her hareketin bir iki kere tekrarlandığı 15 dakikalık bir masaj yeterlidir.
  Masajı her gün, bebeğin, tok, huzurlu ve masaja hazır olduğu bir saatte yapmaya çalışın. İstemediği zamanlarda ona zorla masaj yapmaya çalışmayın. Çünkü masaj yaparken amaç karşılıklı iletişim kurmak, rahatlamakve birlikte eğlenmektir. Bu nedenle dikkatinizi ellerinizde yoğunlaştırın ve gevşeyin.
  Masaj yaparak bebeğinize bilinçli olarak rahatlamayı öğretecek ve ona büyüme döneminde karşılaşacağı güçlükleri aşmada son derece yararlı olacak harika bir hediye vermiş olacaksınız.
  Dikkat etmeniz gereken noktalar
  •15 dakika süreyle rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortamda ve rahat bir konumda olduğunuzdan emin olun.
  •Rahat bir ortam yaratmak ve ikinizi de gevşetmek için hafif bir müzik çalın.
  •Odanın ılık olmasına ve masaj süresince de böyle kalmasına özen gösterin.
  •Bebeğinizi yatıracağınız yumuşak bir yüzey hazırlayın. Temiz bir altbezi ve yumuşak bir havlu masaj süresince gerekebileceğinden, masaj yaptığınız yerde bunları hazır bulundurmalısınız.
  •Masajı banyo sonrası bebek çıplakken yapmak en doğrusudur, ancak, bunun yanı sıra size uygun olan başka bir zamanda da yapılabilir.
  •Bebeğe masaj yapılırken çok fazla şeye gerek yoktur. Johnson’s Baby yağ gibi, yumuşak formüllü bir bebek yağı kullanılırsa, masaj sırasında sürtünme nedeniyle bebeğin narin cildi tahriş olmaz. Masajı uygulayan kişinin el hareketlerinin akıcı ve yumuşak olmasını sağlayan bebek yağı, masaj sırasında sürülmelidir.
  •Eğer bebeğinizin cildi kuruysa Johnson’s Baby yağ masaj için en uygun üründür.
  •Bunun yanı sıra Johnson’s Baby Bedtime losyon, ya da Johnson’s Baby ekstra nemlendirici krem gibi ürünler de cildi yumuşatmak için bebek yağı yerine kullanılabilir. Tahriş olmuş cilde kesinlikle yağ ya da losyon sürmeyin. Eğer kızarıklıklar belirirse, bu ürünleri kullanmayı kesin.
  •Ellerinizin bebeğin cildi üzerinde kaymasını sağlayacak kadar yağ kullanın. Önce hafif dokunuşlarla başlayın ve daha sonra bebeğiniz masaja alıştıkça hafifçe bastırarak masaja devam edin.
  •Bebeğinizin daha da rahatlamasını sağlamak için, onun dikkatini bedeninin birnoktasına toplamasını sağlayın ve ona nasıl rahatlayacağını öğretin. Örneğin bir kolunu tutun. Kolu hafifçe sallarken ona “rahatla” deyin ve gülümseyin.Bu hareketi vücudunun diğer kısımlarıyla da tekrarlayabilirsiniz. Bu, bebeğin dikkatini kendi vücudu üzerinde yoğunlaştırmasını sağlar. Bu ruh halindeyken de dokunuşlarınızdaki olumlu mesajları daha kolay anlar.

  Unutmayın!
  •Bebeğiniz zaman zaman yorgun olabilir ve masaj gibi bir uyarılma ona fazla gelebilir. Böyle durumlarda biraz dinlenmesini sağlayın ve onu biraz uyuttuktan sonra masaj yapın.
  •Bebeğiniz 4 -7 aylık dönemde emeklemeye başladığında daha hareketlidir ve bu dönemde masaja daha az gereksinim duyar.
  •Meme emme ve diş çıkarma dönemlerinde bebeğinizin yüzüne masaj yaparak buradaki gerilimi azaltmalısınız.
  •Siz bebeğinizin aynasısınız. Sizden gördüğü her şeyi size yansıtır, bu nedenle masaja başlamadan önce rahatlamış olmalısınız.
  •Masaj asla mekanik bir rutin olmamalıdır. Bebeğiniz masaja olumlu karşılık vermiyor ve huzursuzlanıyorsa masaj yapmamalısınız. Onu öpüp okşayarak, onunla konuşarak masaja katılmasını ve bundan zevk almasını sağlayabilirsiniz. Masaj herşeyin ötesinde size ve bebeğinize huzur veren eğlenceli bir etkinlik olmalıdır.


   
Bebek Masajı Nasıl Yapılır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebek Masajı

  Bebek Masajı

  Bebek Masajı Anne ve babanın bebeklerini okşayıp kucaklaması, ,çten gelen doğal bir davranıştır. Masajın bebeğin sağlığı için yararlı olduğunu gösteren kanıtlar giderek artmaktadır. Dokunma duyusu bebek için dış dünya ile iletişimin temelidir. Dokunmak, bebeğe güven ve sıcaklık verir. Anne bebeğiyle ilk ilişkisini ona dokunarak kurar. Yaşamın erken döneminde bebekler görme ve işitmeden çok,...
 2. Bebek Masaj

  Bebek Masaj

  Masaj, bedenin tümünü ya da belirli bir kısmını rahatlatmak için yapılan “dokunma” sanatıdır… Masaj, pratik yaparak ve teorik bilgilerle giderek gelişir ve bebeğinizi daha iyi anlayıp, tanımanıza yardımcı olur. Anne karnında uzun süre sıvı bir ortamda kalan bebeklerin, yaşamlarının ilk aylarında yaşadıkları yeni ortama alışmaları için kaslarının esnemesi ve hareketlerinin koordine olması...
 3. bebek masajı faydalımıdır

  bebek masajı faydalımıdır

  Bebek masajı, bebeğinizle aranızdaki duygusal bağı güçlendirecek ve daha çok yakınlaşmanızı sağlayacak güçlü bir iletişim yoludur. Bebeğinize sabırla, sevgiyle ve şevkatle dokunmanız, onun gelişimine büyük katkıda bulunacaktır. Dokunarak veya konuşarak iletişim doğru kurulduğunda bebeğiniz sevildiğini,...
 4. Kulak Masajı Nedir? Nasıl Yapılır?

  Kulak Masajı Nedir? Nasıl Yapılır?

  Bu sayfa; Kulak Masajı Nedir? Nasıl Yapılır? konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, daha önce duydunuz mu bilmiyorum ama bedene güç veren tüm enerji kanallarını açan bir masajdan bahsetmek istiyoruz sizlere bu sayfamızda; kulak masajı.. “Kulak; bedeninizin ısısını, sağlığını ve işleyişini kontrol eder. Duymak kulaklarınızın yaptığı en son şeydir aslında” diyen Doğal...
 5. Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

  Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

  bebek masajı nedir,bebek masajı nasıl yapılmalı,bebeğe masaj nasıl yapılır,bebeğe masaj yapmanın faydaları,bebekler için masaj hakkında bilgiler Masaja bebeğinizin vücudunda herhangi bir yerinden başlayabilir daha sonra uygun tekniklerle ve aranızdaki iletişime göre kendi yönteminizi geliştirebilirsiniz. Öncelikle bebeği rahat bir konumda karşınıza almalısınız. Daha küçük bebekleri...

Sayfayı Paylaş