1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.656
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bebek masajı nedir,bebek masajı nasıl yapılmalı,bebeğe masaj nasıl yapılır,bebeğe masaj yapmanın faydaları,bebekler için masaj hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>  Masaja bebeğinizin vücudunda herhangi bir yerinden başlayabilir daha sonra uygun tekniklerle ve aranızdaki iletişime göre kendi yönteminizi geliştirebilirsiniz.
  Öncelikle bebeği rahat bir konumda karşınıza almalısınız. Daha küçük bebekleri dizinizin üzerine yatırabilirsiniz. Masaj yaparken bebeği incitmemeli parmak uçlarınızı kullanarak kibarca masaj uygulamalısınız. Masaj yaparken asla bebeğin üzerine yüklenmemelisiniz, sert ve aşırı hareketlerden kaçınmalısınız.

  Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

  Bebeğinizin bazı bölgelerine uygulayacağınız masaj teknikleri şöyledir;

  Yüz Masajı: Bebeğin alnından başlayarak şakaklarına doğru, oradan da yanaklara doğru parmaklarınızla inerek masaj uygulayın. Başparmaklarınızla bebeğinizin göz kapaklarını dışa doğru hafifçe ovun. Daha sonra yine başparmaklarınızı kullanarak bebeğin burnunu ovun. Bunu yaparken parakalarınızı yanaklara doğru hafifçe bastırarak kaydırın. Son olarak çeneden kulak arkalarına doğru hafifçe masaj yapın. Yüz masajı tamamdır.

  Göğüs Masajı: Göğüs masajı bebeğe uygulanacak masajda büyük öneme sahiptir. Göğüs masajı yaparken her iki elinizi kullanmalısınız. Öncelikle ellerinizi göğsünün ortasına yerleştirin avuç içlerinizi hafifçe bastırarak koltuk altlarına doğru indirin. Ellerinizi kaldırmadan bir daire çizerek tekrar göğsün ortasına dönün. Bunu birkaç kez tekrarlayın. Daha sonra ellerinizi göğsün ortasından, iki omuza doğru ileri geri kaydırın. Başparmaklarınızı kullanarak göğsünü hafifçe ovun. Masaj sırasında ara sıra ellerinizi yeniden yağlayın ve masaja devam edin.

  Kol Masajı: Bebeğinizi “Hint Masajı Tekniği” adı verilen yöntemle ovun. Bu teknik şu şekildedir: Önce bebeğin kolunu kaldırın, omuzdan bileğe doğru önce bir elinizle, sonra da ötekiyle sıvazlayarak masaj yapın. Aynı hareketi bu kez tersine bilekten omuza doğru tekrarlayın. Ters yönde yapılan bu masaja da “İsveç Tekniği” denir. En son bebeğinizin kolunu avuçlarınızın içine alarak, içe doğru dairesel hareketlerle sıvazlayın.

  Bebeklerin en çok sevdiği masaj el masajıdır. Çünkü bebeklerde ellerindeki dokunma hissi daha duyarlıdır. Bu sebeple bebekler el masajına bayılır. El masajı yaparken önce bebeğin elini açın, her parmağını sırayla ovun. Elinin üstünü ve avucunun içini parmaklara doğru aşağı yukarı ovun. Bebeğin rahatladığını göreceksiniz.

  Karın Masajı: Karın masajı bebeğin gazının çıkmasına yardımcı bir masajdır. Yani bebeğin karına uygulanan masaj bebeği rahatlatmakla kalmaz, bebeğin sindirimine, gaz çıkarmasına ve kabızlığın iyileşmesine de yardımcı olur. Karın masajı oldukça eğlenceli bir masajdır. Bebeğinizin keyif aldığını görebilirsiniz. Önce ellerinizi kendinize doğru kum çeker gibi bebeğin karnından bacaklarına doğru hareket ettirin. Bebeğin bacaklarını kaldırıp dizlerden bükerek hafifçe karına doğru bastırın. Bu hareket sayesinde bebeğin karın kasları gevşeyecektir.

  Karın masajını, parmaklarınızın ucunu bebeğin göbeğinde soldan sağa doğru yürüterek tamamlayın. Bu hareketle bebeğinizin gazını çıkarmaya yardımcı olursunuz.

  Ben Seni Seviyorum hareketi: yani I Love You

  “Ben”. Sağ elinizle bebeğin karnının sol tarafını aşağı doğru tek harekette ovun.

  “Seni”. Kendi solunuzdan sağa doğru bir ters L çizin.

  “Seviyorum”. Sağ elinizle, kendi solunuzdan sağa doğru ters bir U çizin.

  Bu hareketler esnasında “Ben seni seviyorum” cümlesini sevgi dolu bir tonla tekrarlayın. Bebeğiniz bundan çok hoşlanacaktır.

  Bacak Masajı: Bacak masajı kollara uygulanan masaja çok benzer. Kollara uyguladığınız masajın benzerini uygulayın Kollara uyguladığınız burma yöntemini ellerinizi aşağı yukarı hareket ettirerek bebeğin bacağına da uygulayabilirsiniz.

  Ayak masajı da bebeklerin hoşlandıkları bir masajdır. Önce başparmağınızla topuktan başlayarak, parmaklara doğru ayak tabanını ovun. Daha sonra birer birer ayak parmaklarını ovun.

  Sırt Masajı: Masajı sırt masajı ile sonlandırmak daha güzel olacaktır. Önce bebeği bir yastığın ya da battaniyenin üzerine yüzüstü yatırın. Ellerinizi ileri geri bebeğin sırtında yanlamasına hareket ettirerek masaja başlayın. Böyle yaparken ellerinizi bebeğin sırtında aşağı yukarı kaydırın. Parmak uçları ile bebeğin sırtında küçük daireler çizin. Bebeğin tüm sırtını ovun.

  En son bebeğin sırtını boyundan aşağı doğru yavaşça okşayın. Böylece bebek o günkü masajın bittiğini anlayacaktır.


   
Bebek Masajı Nasıl Yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebek Masajı

  Bebek Masajı

  Bebek Masajı Anne ve babanın bebeklerini okşayıp kucaklaması, ,çten gelen doğal bir davranıştır. Masajın bebeğin sağlığı için yararlı olduğunu gösteren kanıtlar giderek artmaktadır. Dokunma duyusu bebek için dış dünya ile iletişimin temelidir. Dokunmak, bebeğe güven ve sıcaklık verir. Anne bebeğiyle ilk ilişkisini ona dokunarak kurar. Yaşamın erken döneminde bebekler görme ve işitmeden çok,...
 2. Bebek Masaj

  Bebek Masaj

  Masaj, bedenin tümünü ya da belirli bir kısmını rahatlatmak için yapılan “dokunma” sanatıdır… Masaj, pratik yaparak ve teorik bilgilerle giderek gelişir ve bebeğinizi daha iyi anlayıp, tanımanıza yardımcı olur. Anne karnında uzun süre sıvı bir ortamda kalan bebeklerin, yaşamlarının ilk aylarında yaşadıkları yeni ortama alışmaları için kaslarının esnemesi ve hareketlerinin koordine olması...
 3. bebek masajı faydalımıdır

  bebek masajı faydalımıdır

  Bebek masajı, bebeğinizle aranızdaki duygusal bağı güçlendirecek ve daha çok yakınlaşmanızı sağlayacak güçlü bir iletişim yoludur. Bebeğinize sabırla, sevgiyle ve şevkatle dokunmanız, onun gelişimine büyük katkıda bulunacaktır. Dokunarak veya konuşarak iletişim doğru kurulduğunda bebeğiniz sevildiğini,...
 4. Bebek Masajı Nasıl Yapılır ?

  Bebek Masajı Nasıl Yapılır ?

  bebek masajı nasıl yapılır bebek masajı resimli anlatım bebek masaj yağları hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar Kimi zaman bebeklerimizin çoğu gaz problemi yaşarlar. ozaman bazı teknikler işe yaramayabilir. bunun için bir de bebek masajını denemelisiniz melekler. bebek Masajı bebeği hem rahatlatır hemde Bebek masajı gaz problemini gidermiş olur. Peki bebek Masajı nasıl yapılır ?...
 5. Kulak Masajı Nedir? Nasıl Yapılır?

  Kulak Masajı Nedir? Nasıl Yapılır?

  Bu sayfa; Kulak Masajı Nedir? Nasıl Yapılır? konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, daha önce duydunuz mu bilmiyorum ama bedene güç veren tüm enerji kanallarını açan bir masajdan bahsetmek istiyoruz sizlere bu sayfamızda; kulak masajı.. “Kulak; bedeninizin ısısını, sağlığını ve işleyişini kontrol eder. Duymak kulaklarınızın yaptığı en son şeydir aslında” diyen Doğal...

Sayfayı Paylaş