Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Bebek nasıl düşürülür?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bebek düşürme yöntemleri,bebek düşürmek için ne yapmalı,evde bebek düşürmenin yolları,bebek düşürmek için ne yapmalıyım,bebek düşürme hakkında bilgiler
  Eğer hamilelik süresi 12 haftayı geçmişse, haplarla düşük, kadının tek başına asla uygulamaması gereken bir yöntemdir.
  Misoprosol, rahim kasılmalarına sebebiyet verir. Buna bağlı olarak rahim, hamileliği sonlandırır. Ağrılı kramplar, normal adette görülenden daha fazla vajinal kan kaybı, bulantı, kusma ve ishal görülebilir. Bir doktor tarafından tedaviyi gerektirecek kadar ağır kanama riski bulunmaktadır.
  Misoprostol ile bir kürtajın gerçekleşme şansı %80’den fazladır. Misoprostol hemen hemen her ülkede eczanelerde satılmaktadır.Türkiyede bu ilaca ulaşmanız maalesef mümkün değildir.2012 yılında bu ilac tüm eczanelerden amacı dışında kullanım sebebiyle toplatılmıştır.

  < Konu Resmi..>
  Misoprostol ile gerçekleşen kürtaj deneyimi ve riskleri, kendiliğinden gelişen düşük ile benzerdir. Tüm hamileliklerin %10’u kendiliğinden düşük ile sonuçlanır.
  Komplikasyonların tedavisi spontan kürtaj (kendiliğinden gelişen düşük) komplikasyonlarının tedavisi ie aynıdır. Bir problem olduğunda, hastaneye veya herhangi bir doktora rahatlıkla başvurulabilir. Doktor tedavisi, kendiliğinden gelişen düşükte olduğu gibidir.
  Buradan itibaren ilaç yardımıyla düşük (kürtaj) yapmayı planlayan her kadının mutlaka bilmesi gereken önemli bilgilere yer vereceğiz.
  Kadın, hamile olduğundan kesinlikle emin olmalıdır.
  Hamilelikten emin olmak için gebelik testi ve ultrason uygulanır.
  Misoprostol, sadece kadın hamilelik durumunu %100 sonlandırmak istiyorsa ve bundan eminse kullanılmalıdır.
  Misoprostol kullanmadan önce eğer imkan dahilindeyse mutlaka ultrason tetkiki yaptırılmalıdır.
  Ultrason gebeliğin rahim içinde olup olmadığını ve hamilelik süresini belirlemek için kullanılan bir yöntemdir.
  Misoprostol, süresi 12 hafta veya sonrasını aşan gebeliklerde asla kullanılmamalıdır.
  12 haftalık gebelik süresi, en son görülen adetin birinci gününden itibaren geçen 84 günlük zamandır. Eğer bir kadın, dokuz haftalık gebelik süresini geçmişse ya da ultason bunu gösteriyorsa, tıbbi gözetim olmadan Misoprostol kullanılmamalıdır.
  İlaç etkisini gösterse de, ağır kanama, şiddetli ağrı ve ciddi komplikasyon riski, hamilelik süresi yükseldikçe artış gösterir.
  Hamileliğini Misoprostol ile sonlandırmak isteyen kadın, bu işlemi asla tek başına yapmamalıdır.
  Düşük yaparken, tek başına olmamak büyük önem taşır. İşlem sırasında konudan haberdar eş, bir arkadaş ya da yakının varlığı, olası komplikasyonlarda müdahele edilebilmesini sağlar. Kanama başladığında kadınla iletişimde kalan birinin varlığı olası komplikasyonlarda yardımcı olabilmesi açısından mutlaka gereklidir.
  Misoprostol sadece kadının başka herhangi bir ciddi rahatsızlığı bulunmadığında tıbbi gözetim olmaksızın kullanılabilir.
  Bazı hastalıklar kullanım için engel oluşturmaz. Örneğin anemi gibi bazı ciddi rahatsızlıklar, ağır kanamalara yol açabileceğinden, ciddi sağlık problemlerine sebep olabilirler.
  Ciddi hastalıklar, kürtajı kısıtlayıcı yasalara sahip ülkelerde bile, kimi zaman, yasal kürtaj için bir sebep oluşturur.
  Tedavi sırasında alkol ya da hap kullanmayınız!!!
  Misoprostol, dış gebelik (ektopik gebelik) ihtimali bulunduğu durumlarda asla kullanılmamalıdır.
  Dış gebelik (ektopik gebelik), rahim (uterus) dışında oluşan gebeliktir. Dış gebelik ultrason yöntemiyle anlaşılabilir. Dış gebelik varlığında, kadının sağlığının temini için mutlaka jinekolog tedavisi gerekir. Dış gebeliğin tedavi edilmediği durumda, fallop tüpünün yırtılmasına bağlı şiddetli iç kanama riski mevcuttur.
  Bu durumda jinekologlar, kürtajın yasal olmadığı ülkelerde dahi, tedavi yükümlülüğü taşır. Dış gebelik durumunda Misoprostol kullanılamaz.
  Kadın Rahim İçi Araç (RİA) taşıyorsa Misoprostol asla kullanılmamalıdır.
  RİA, gebeliği önlemede kullanılan, doktor tarafından rahim içine yerleştirilen yaklaşık 3 cm.lik spiraldir ve kontraseptiftir. RİA taşıyan ve hamile bir kadın mutlaka ultrason tetkikinden geçmelidir çünkü dış gebelik riski fazladır. Eğer gebelik, olması gerektiği gibi rahim içindeyse, kürtaj işlemi öncesinde RİA’nın mutlaka çıkartılması gerekir.
  Misoprostol yalnızca hastaneye ulaşımın birkaç saat içinde mümkün olduğu durumlarda kullanılmalıdır.
  Böylelikle olası komplikasyonlarda tıbbi yardım sağlanabilir.
  Misoprostol ya da başka bir prostaglandin alerjisi olanlar Misoprostol asla kullanmamalıdır.
  Bu ender görülen bir durumdur, bu tip ilaçların daha önce kullanımında böyle bir alerji geliştiyse alerji riski bilinir ancak daha önce bu tip ilaçları kullanmamış olanlar, alerji yapıp yapmayacağını bilemez.
  Misoprostol ile kürtaj girişiminin başarısız olma olasılığı VARDIR.
  Misoprostol kullanımının kürtajı sağlama şansı sadece %90’dır. Bu ilacın kanamaya sebep olmadığı durumlarda başarısızlığı ya da kanamaya rağmen gebeliği sonlandırmadığı da görülmüştür. İlaçların kulanımı birkaç gün sonra tekrar denenebilir ancak halen başarısızlık şansı mevcuttur.
  Misoprostol kullanımından 14 gün sonrasına kadar düşük hala gerçekleşmemişse ve doktor yardımı mümkün değilse; kadının kürtajın yasal olduğu başka bir ülkeye gitmesi, ‘women on web’ ile irtibata geçmesi ya da hamileliği sürdürmesi gerekir. Bu ilaçların kullanımına rağmen hamilelik devam ederse, fetusta el veya ayak deformiteleri ya da sinir sistemi problemleri gibi, doğum defektleri bulunma riski az da olsa yükselir. Bazı doktorlar bunu, yasal kürtaja gereklilik olarak değerlendirebilir, bu durumda bunu yapabilecek bir doktor bulunması önerilir.
  Olası “Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık”lar tedavi edilmelidir.
  Klamidya veya gonore gibi cinsel yolla bulaşan hastalık (CYBH) riski varsa, enfeksiyonun tedavisi için doktor muayenesi gerekir. Bu tip enfeksiyonlara yakalanma riski tecavüz sonrası (tecavüz, hamileliğe sebep olduğunda birçok ülkede yasal kürtaj sebebidir) veya yabancı biriyle cinsel temas sonrası artış gösterir. Tedavi edilmeyen CYBH’lar rahim ve fallop tüplerinin enflamasyon (iltihaplanma) riskini arttırır. Bu tür enflamasyonlar arasında pelvik enfeksiyonu, salpinjit ve adneksit sayılabilir.kaynak:bebekduşur.com


   
  Son düzenleme: 12 Şubat 2015
Bebek nasıl düşürülür? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. trigliserid nasıl düşürülür

  trigliserid nasıl düşürülür

  trigliserit nasıl düşürülür trigliserid nasıl düşürülür trigliserid düşürücü bitkiler düşüren bitkiler trigliserit düşürücü Yüksekliği kötü sonuçlar doğuran trigliseriti düşürmek için neler yapılabilir.Buyrun öğrenelim meleklerim.:) Trigliserit ; gliserol (gliserin) ve üç yağ asidinden oluşan bir esterdir. Bitkisel ve hayvansal yağların ana bileşenidir. Normal değerleri : Erkek: 40-160...
 2. Kolesterol Nasıl Düşürülür ?

  Kolesterol Nasıl Düşürülür ?

  kolesterol nasıl düşer kolesterol nasıl düşürülür kolesterolü düşürmek için Kolsterol çağımızın en önemli ve en sık görülen problemlerinden biridir melekler. Vücutta iki çeşit kolesterol vardır. Bunlar LDL olarak bilinen kötü kolesterol ve HDL olarak bilinen iyi kolesteroldür. Kolesterol dediğimiz sorunda HDL yani kötü kolesterol seviyesi artmıştır. Bu makalemizde kolesterolün nasıl...
 3. Evde Ateş Nasıl Düşürülür

  Evde Ateş Nasıl Düşürülür

  Evde Ateş Nasıl Düşürülür - Kızım sürekli ateşleniyor ve evde tekim genelde acaba evde kızımın ateşini düşürebilirmiyim.
 4. Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?

  Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?

  Bu sayfa; Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, kış geçti gitti ancak ödenene faturalar da içimize oturdu. Hemen herkesin ısındığı doğalgaz faturaları yüklü halleriyle herkesi çileden çıkartıyor. Ancak durum düşünmek lazım, bunda bizim de payımız yok mu? Aşağıdaki makaleyi okuduğunuzda sizde hata olup olmadığını, doğalgazda tasarrufa...
 5. Bebeklerde yüksek ateş nasıl kontrol altına alınır?

  Bebeklerde yüksek ateş nasıl kontrol altına alınır?

  Vücut ısısının normalden yüksek ölçülmesi olarak tanımlanan ateş aynı zamanda vücudumuza giren bakteri, virüs ve toksin gibi yabancı maddelerin neden olduğu hastalıklara bağışıklık sistemimizin verdiği önemli bir yanıttır. Çocukluk çağında diş çıkarma ve aşı sonrası da ateş görülebilir ancak bu durumlarda genellikle ateş ciddi boyutlara ulaşmaz. Küçük çocukların ateş kontrol sistemi tam...

Sayfayı Paylaş