Bebek odası dekorasyonu yapacak meleklerin dikkatine

tesadüf

Yeni Üye
Üye
Bebek odası dekorasyonu yapacak meleklerin dikkatine
Bebek odası dekorasyonu
Bebek odası dekore ederken bilinmesi gerekenlerHamile olan arkadaşlarımdan görüyorum ki insan doğmamışta olsa çocuğu için çok özeniyor. O kadar tatlı ciciler alıyorlar ki. Bir arkadaşım bebek battaniyesi örmüş, çok beğendim. en son bebek odasını dekore ediyorlardı. Sizde bu aşamaya geldiyseniz bu yazı size yol gösterecek meleklerim. İşte rengarenk bebek odaları için öneriler;


127.JPG-246.jpgMobilya siparişi verilmeden önce anne odada vakit geçirmeli, günün değişik saatlerinde, odada ışık farklılıklarını gözlemlemelidir. Çünkü yerleşimde ışık faktörü, eşyaların konumu kadar önemlidir.

buna ilave olarak karyola, annenin kapıdan baktığında bebeğini kolayca görebileceği biçimde, cereyan yapan ve izolasyonsuz evlerde pencereye bitişik duvarlardan uzağa konulmalıdır.

Çok katlı evlerde bebek odası ayrımı nasıl yapılmalı?

Çok katlı evlerde bebek odalarının ebeveyn katında olması, ebeveynin bebeğe müdahalesinde sürat ve kolaylık sağlaması bakımından önemlidir.

buna ilave olarak anne- babanın bebekle geçireceği zamanın yoğunluğu göz önünde tutulursa, odaların eşdeğer katta bulunması onların rahatı açısından da uygundur.

Birden çok çocuk paylaşacaksa oda nasıl planlanmalı?

Çocuklar arasındaki yaş farkı elbet göz önünde bulundurulmalıdır. değişik yaşlar, değişik alaka alanları ve değişik gereksinimler demektir.

Yaşları yakın olan çocuklarda, paylaşmayı ve ile zaman geçirmeyi öğrenecekleri, yaratıcılıklarını arttıracakları ortak oyun alanları yaratılmalıdır.

Yuvarlak hatlar

Bebek odasında olması gereken eşyalar nelerdir?

Bebek odasında olması gereken esas eşyalar arasında; bebek karyolası, yatak, alt değiştirme ünitesi, dolap, tavan aydınlatması, gece kullanılmak üzere 1 abajur ya da gece lambası, bütün karanlık sağlayacak 1 perde, oyuncak kutuları ve rafları, emzirme koltuğu sayılabilir.

Bebek yatak ve karyola seçimi nasıl yapılmalıdır?

Bebek yatağında doğal malzemeler tercih edilmeli, yatağın bütün bölümlerinde yuvarlak hatlar kullanılmalıdır. Karyola butonları bebeğin ulaşamayacağı noktalara yerleştirilmeli, karyola yanlarındaki parmaklıklarda optimum ölçülere uyulmalıdır.

Ve buna ilave olarak annenin rahatı açısından kademeli yataklar tercih edilmelidir. Yataklarda ise antibakteriyel ve ortopedik yataklar, yatağın nefes alma ve bakteri barındırmama özelliğinden dolayı yararlıdır.

Renksiz ortam sıkıntıya sokabilir

Aydınlatma elemanlarında nelere dikkat edilmeli?

Bebekler daha çok uykuya gereksinim duyduklarından; direkt yüzüne vurmayan, loş aydınlatmalar kullanılması doğru olur. Bebeği kolay izleyebileceğiniz aydınlatmalar (abajur) pratik ve yararlıdır.

Odada kullanılacak renklerde nelere dikkat edilmeli?

Çocuk ve bebek odalarında renk düzeni epey önemlidir. çok renkli 1 ortam huzursuzluğa ve yorgunluğa niçin mümkün, dikkati dağıtabilir. Renksiz ortam ise çocuğa sıkıntı verebilir.

Bunun sebebiyle mobilyalardan başlayarak, duvar kağıdı, boya ve aksesuvarlar dingin, uyumlu ve birbiri ile kontrast 1 biçimde ayarlanmalı ve uygulanmalıdır. bütün biri kendilerini tamamlamalı ve uyumlu olmalıdır.
 
Üst