Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  bebek pişiği bezden kaynaklımıdır

  Konu, 'Bebeğimiz Ve Gelişimi' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  bebek pişiği bebeklerde pişik yapan yiyecekler pişik yapan yiyecekler bebek pişiğine ne iyi gelir bebeklerde popo kızarıklığı Pişik sorunu, dünyadaki bütün bebeklerin en sık karşılaştığı sağlık problemleri arasında ilk sırada yer alıyor. Yapılan son araştırmalara göre, İngiltere'de 4 haftalığa kadar olan bebeklerde pişik görülme oranı %25, İtalya'da %15, şişe sütünün çok tüketildiği Amerika'da %75, üşümemesi için bebeklerin az banyo yaptırıldığı Japonya'da ise %87. Türkiye'de de 0-1 yaş arasındaki bebeklerin büyük çoğunluğunda pişik sorunu görülüyor.

  Pişik oluşumunda beslenme, bebek cildinin idrar ve dışkıyla uzun süre temas etmesi, alt bezinin sık değiştirilmemesi, bezlerin temizliğinde kullanılan temizleyici maddeler ( sabun, deterjan ), alt bezinin çok sıkı bağlanması sonucu cilt ile bez arasındaki sürtünme, bebeğin alt temizliğinde kullanılan ıslak bezler vb. etkenler etkili oluyor.

  Cildin bebek beziyle temas ettiği bölgede oluşan kızarıklık ve tahrişe pişik adı verilir. Bebeğinizin poposu kırmızı ve iltihaplı olur, bez bölgesinin çevresinde kabarık şişlikler görülür. Bebeğiniz, sorunun ne olduğunu size kelimelerle anlatamayacağı için duyduğu rahatsızlığı, özellikle bez değiştirirken ağlayarak ve huzursuzluk göstererek ifade eder. Gereken önlem derhal alınırsa, bu rahatsızlık herhangi bir iz bırakmadan ortadan kaybolur.

  Pişiğin nedenleri nedir?
  1. Hijyen eksikliği – bezin yeterince sık değiştirilmemesi, kalitesiz bez kullanılması, cildin tahriş edici maddelere uzun süre maruz kalması. Emiciliği yüksek olan kaliteli bezlerin kullanılması bu nedenle çok önemlidir.

  2. Sıvı dışkılar – dışkıları sıvı kıvamında çıkan bebeklerde pişik durumu daha sık ve genellikle daha şiddetli yaşanır. 3. Yetersiz temizlik – idrar ve dışkı kalıntılarının cildi rahatsız etmeyi sürdürmesi.
  4. Cildi kurutan ve tahriş eden sabunların kullanılması, özellikle cildin sabundan sonra iyi durulanmaması.
  5. Diş çıkarma – bebeğin bu süreçte ateşi yükselir ve yüksek ateş uyku bozukluklarına, iştahsızlığa, bağırsak hareketlerinde değişikliğe yol açabilir.
  6. Anne sütünden biberona geçilmesi – dışkının yapısı, asit değeri ve bakteri içeriği değişir.İdrarı parçalayan bakteriler alkali ortamda çok daha kolay çoğalırlar, biberonla beslenen bebeklerin kakaları anne sütü ile beslenenlerin aksine daha fazla alkali içerir.
  7. Katı yiyeceklerin tüketilmeye başlanması – bağırsak hareketlerinin miktarı değişir.
  8. Hastalıklar (örneğin ağızda, bronşlarda, ortakulakta, böbreklerde, sindirim sisteminde vb. iltihaplanma) – bebeğin vücut sıcaklığı yükselir ve bağışıklık sistemi zayıflar.
  9. Antibiyotik tedavisi – antibiyotikler organizmadaki bakteri florasına zarar verdiğinden mantarsı enfeksiyonların meydana gelmesini kolaylaştırır.
  10. Sıcaklığı daha yüksek ortam sıcaklıklarında cilt daha kolay tahriş olur.
  Bebeği pişikten nasıl korumalı?
  Ne kadar hassas olursa olsun, bebeğin cildinde enfeksiyonlara karşı koymasını sağlayan doğal korunma sistemi bulunur. Sizin göreviniz, gerekli cilt bakımının uygulanmasıdır. Bebeğinizin sağlıklı cilt gelişimi için;
  Kullandığınız hazır bezin sürekli kuru olmasına dikkat edin. Eğer bez ıslak ise hemen değiştirin.
  İdrarı bebeğinizin cildinden hızla uzaklaştırıp içeride hapseden ürünler kullanın, çünkü idrarla sürekli temas halinde olan ve bu sebepten dolayı nemli kalan ciltte pişik olmama olasılığı artar.
  Bebeğin altındaki kızarıklığı görür görmez, burasını ılık suyla yıkayın ve tamamen kurulayın, daha sonra çinko oksitli kremlerden bolca sürün. Böylece idrarın deriyi tahriş etmesi önlenir.
  Bebeğin altını sık sık değiştirin, her iki üç saatte bir ve ayrıca da her dışkı yaptıktan sonra temizce yıkayın. Talk pudrası sürmeyin, ıslanınca deriyi tahriş eder. Talk pudrası zamanla sertleşip deriye zarar verir.   
bebek pişiği bezden kaynaklımıdır konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebeğinizi pişikten nasıl korursunuz!!!

  bebeğinizi pişikten nasıl korursunuz!!!

  Bebek altını kirletir kirletmez, hemen değiştirilecek. Bunun için bebeğin bezi sık sık kontrol edilecek. Eğer bebek altını kirletmişse kesinlikle sabunla temizlik yapılmayacak, sadece ılık suyla yıkanacak. Cilt kıvrımları özel önem verilerek yıkanacak. Kurulamak amacıyla herhangi bir şeyle sürtünme kuvveti uygulanarak kurulama işlemi yapılmayacak, ancak yumuşak, emiş gücü yüksek bir havlu...
 2. Bebek Bezi Pişikleri

  Bebek Bezi Pişikleri

  bebek bezi değiştirme oyunları bebek bezleme oyunu alt değiştirme oyunu alt oyunları bezleme Yeni doğan bebeğin, doğduğu andan tuvalet eğitimini alana, çiş kaka kontrolünü kazanana dek bezlenmek gibi bir çözüme gereksinmesi olacaktır. Bebeğe bakan anne ve diğer kişiler de bezleme ve altını temizlemek gibi sorunla uğraşacaktır. Fakat bu sadece bebeğe bakanların değil bebeğin de ciddi bir...
 3. Bebeklerde pişik

  Bebeklerde pişik

  Bebeklerinizde pişik sorunumu var meleklerim bunlar nasıl geçer pişik olmaması için neler yapılır bakalım hep birlikte NEDEN OLUR ? Pişik sorunu bebeklerin çoğunda karşılaşılan sorunların başında gelir. Pişik her üç bebekten birinde karşımıza çıkar. Annelerin çok özen göstermelerine rağmen ilk üç aylık dönemde en fazla karşılaştıkları sorun pişiktir. Pişiğin oluşmasındaki temel etken...
 4. Yanlış bebek bezi pişik yapar mı?

  Yanlış bebek bezi pişik yapar mı?

  bebek bezi pişik yaparmı,bebek için en iyi bez hangisi,bebek pişiği için hangi bebek bezi kullanılmalı,bebek bezleri ve pişik hakkında bilgiler Bebeklerde kullanılan bebek bezi çok önemlidir. Özellikle son zamanlarda gelişen teknoloji ile üretilen bezler‚ bebeğinizin poposunu açık bırakmışsınız gibi hava almasını sağlamaktadır. Bebek bezi, bebeğinizin 2,5 – 3 yaşına kadar ihtiyaç...
 5. Bebekler de olan pişiğe ne iyi gelir ?

  Bebekler de olan pişiğe ne iyi gelir ?

  Pişik bezlenen bebeklerin ,can yakıcı en büyük cilt sorunudur.Kırmızı renkte ,kaşıntı ve yanma yapan pişik bebeği huzursuz edebilir.Sürekli bezlenen hava almayan bölge nemli kaldığı için pişiğe yol açabiliyor.Pişik olan bölge bebeğin altını ıslatmasıyla canını fazlasıyla yakabilir.Peki pişiği engellemenin yolları varmı bu konuyu detayları ile anlatıcaz; Öncesi ; Bebekler için evde pişik...

Sayfayı Paylaş