Bebek sahibi olmak için E vitamini kullanın

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Bebek sahibi olmak için E vitamini kullanın
e vitamini nedir,e vitamini hangi besinlerde bulunur,kısırlık tedavisinde e vitamini,çocuk tedavisinde e vitamini,hamilelik için e vitamini,e vitamini hakkında bilgiler

e.jpg


Ailenizi kurdunuz ve şimdi mutlu tablonuza bir de bebek eklemek istiyorsanız. Daha fazla E vitamini alarak bebek sahibi olma şansınızı arttırabilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin antioksidanlardan yardım alabileceği ortaya çıktı. Özellikle E vitaminin ve çinkonun bebek sahibi olma konusunda yardımcı olduğu 30’dan fazla yapılan araştırmayla kanıtlandı.

Uzmanlar erkeklerde üreme sorunları ile ilgili yürüttükleri araştırmalarda düzenli olarak antioksidan alan erkeklerin bebek sahibi olabilme ihtimallerinin almayan erkeklerden 4 kat daha fazla olduğunu açıkladılar. Ancak yine de kesin sonuçlar için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini de sözlerine eklediler.

Her 20 erkekten birinde görülen üreme problemlerinin %80’inin oksidatif stresten kaynaklandığı ve sperm hücrelerinin hem sayısının hem de kalitesinin düştüğü belirtiliyor. Antioksidanlar hücre metabolizmasını koruyarak sağlıklı kalmalarını sağlar.

Araştırmalarda yapılan incelemelere göre özellikle erkeklerin düzenli olarak antioksidan almaları durumunda bebek sahibi olma şanslarının 4 kat daha yüksek olduğu gözlemlendi.
E Vitamini (diğer adıyla Tokoferol), en önemli antioksidandır ve bağışıklık sistemi açısından pek çok fonksiyonda görev alan önemli bir vitamindir. Bu bölümde, E Vitamininin faydaları, önemi ve bulunduğu besinler, E Vitamini Eksikliği gibi sorularınıza yanıt bulmaya çalışacağız.

E Vitamininin Faydaları: E Vitamini çok güçlü bir antioksidandır. Hücre yapısının bozulmasını engeller. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Kansere karşı koruyucudur. Damar sertliğini ve tıkanmalarını engeller. Cildi güzelleştirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Göz sağlığı için hayati önem taşır. Vücuda alınan ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların yarattığı toksinlere karşı koruma sağlar. Yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarının (Alzheimer) önlenmesinde olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır.
E Vitamini Hangi Besinlerde ve Nelerde Bulunur? Başta tahıllar olmak üzere ıspanak, kabak, lahana, marul gibi yeşil sebzelerde, zeytinyağı, balık yağı, fındık, ceviz, ton balığı, sardalye, yumurta sarısı, domates ve patateste bol miktarda bulunur. Özelikle bir avuç fındık günlük E Vitamini İhtiyacını büyük oranda karşılamaktadır.
E Vitamini Eksikliği son derece ender görülmekle birlikte, E Vitamini eksikliğinde; başta kansızlık ve göz bozuklukları olmak üzere, kolay yorulma, yaraların geç iyileşmesi, cinsel isteksizlik ve kısırlık ortaya çıkabilir. E Vitamini eksikliği kalp hastalıkları ve kanser riskini de artırır. Ayrıca, vücutta su toplanmasına bağlı şişkinlikler görülebilir. Özellikle cinsel gelişimin hızlandığı ergenlik döneminde E Vitamini ihtiyacı yeteri kadar karşılanmalıdır.
E Vitamini Fazlalığı: Normalde fazlası idrarla dışarı atıldığı için E vitamini fazlalığı çok ender görülür. Bununla birlikte aşırı dozlarda alınması bulantı ve ishal yapabilir.
Günlük E Vitamini İhtiyacı: Bebeklerde 5 – 6 mg, 4 – 11 yaş arasındaki çocuklarda 7 mg ve 12 yaşından büyüklerde ise 8-10 mg. kadardır.
 

Benzer İçerikler

Üst