Etiketler:
 1. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113

  Bebek ve Bakımı

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

  bebek bakımı, çocuk bakımı, bebek nasıl bakılır, bebek sağlığı, sağlıklı bebek, anne ve bebek, yeni doğan bebek bakımı
  Yazın müjdecisi bahar mevsimi, çocuklar açısından ‘hastalık mevsimi’ olarak değerlendirilebilir.

  [​IMG]
  Bu aylarda hava değişimlerine, virüslere ve polenlere bağlı olarak minikleri etkileyen hastalıklar daha çok ortaya çıkıyor. Ailelerin, bahar hastalıklarına karşı uyanık olmaları ve gerekli önlemleri almaları gerekiyor.
  Medical Park Bahçelievler Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Balgöz Ergül; çocuklarda bahar mevsiminde sıklığı artan hastalıklarla ve alınabilecek önlemlerle ilgili bilgi verdi:


  Virüsler ve Polenlere Dikkat: Yazın müjdecisi bahar mevsimi, çocuklar açısından ‘hastalık mevsimi’ olarak değerlendirilebilir. Bu aylarda hava değişimlerine, virüslere ve polenlere bağlı olarak minikleri etkileyen hastalıklar daha çok ortaya çıkıyor.

  Alerji ve Nezle Artıyor: Bahar mevsiminin gelmesiyle beraber çocuklarda bazı hastalıklar daha sık görülür. Bunların içinde en önemlileri mevsimsel alerjik rinit ve astım gibi alerjik hastalıklardır. Ayrıca krup, nezle ve farenjit, bronşiolit gibi çoğunlukla virüslerin neden olduğu üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, çocukluk çağında görülen döküntülü hastalıklar ve yine virüslere bağlı ishallere de bahar aylarında hayli sık rastlanır.

  Kronik Öksürük Esir Alıyor: Yine bu dönemde astıma bağlı kronik öksürük, gece öksürüğü ve solunum sıkıntıları da artış göstermektedir. Ayrıca göz nezlesi olarak bilinen allerjik konjonktivit de bahar aylarında sıklığı artan hastalıklardandır. Genellikle alerjik rinitle birlikte görülmektedir. Gözlerde kızarıklık, sulanma, yanma ve ve batma hissi alerjik konjonktivitin belirtileridi. İltihaplı göz akıntıları enfeksiyon belirtisi olabilir. Mutlaka göz doktoru tarafından görülmelidir.

  Ses Kısıklığı Krup Habercisi: Küçük çocuklarda görülen ve viral bir hastalık olan krup da; bu dönemde görülen ve ilerlemesi durumunda ağır solunum sıkıntısına neden olabilen bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Virüsler bu hastalığın etkenleridir. 2-3 günlük burun akıntısı, ses kısıklığı ve hafif ateşi takiben havlar tarzda öksürükle ortaya çıkar. Nefes alma sırasında hırıltı şeklinde solunum sıkıntısına ilerleyebilir. Bazen alerjik bir reaksiyon olarak aniden de ortaya çıkabilir. Bu dönemde hastanelerin acil servislerine başvuruların sık nedenlerinden birisi kruptur.

  Nezlesiz Bahar Olmaz: Bahar mevsiminde görülen alerjik hastalıkların başında ‘saman nezlesi’ olarak bilinen alerjik rinit gelmektedir. Alerjik rinit, bahar aylarının başlamasıyla beraber ağaç polenlerini ortaya çıkması sonucu görülen bir hastalıktır. Belirtiler nezle ile karışabilir. Ancak alerjik rinitte burunda kaşıntı, hapşırık, gözlerde sulanma ve kaşıntı hissi belirgindir. Çocuğun avuç içiyle burnunu yukarıya doğru kaşıdığı (alerjik selam) gözlenir. Virüslere bağlı nezle genellikle bir haftada iyileşirken alerjik rinit bahar ayları boyunca devam eder.

  İshaller Yazı Beklemiyor: Kabakulak, suçiçeği ve 5. hastalık ile 6. hastalık gibi çocuklarda döküntü ile kendini gösteren bazı hastalıklar da bahar mevsiminde sıklıkla karşımıza çıkar. Ayrıca bazı virüslere bağlı (adenovirüsler) üst solunum yolu enfeksiyonlarının yanında ishallere de bu mevsimde yol açabilirler.

  Ateşi Varsa Doktora: Alerjik hastalıkların tanısı çeşitli kan testleri, allerjik cilt testleri ve burun akıntısında alerji hücrelerinin gösterlmesiyle konulabilir. Alerjinin en iyi tedavisi alerjenden kaçınmaktır. Ancak mümkün olmaması halinde hafif şikayetleri olan hastalarda antihistaminikler, daha ciddi ve inatçı vakalarda burun yolundan uygulanan steroidler kullanılmaktadır. Astımda ise inhalasyon yoluyla alınan steroidler ve bronş genişletici ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar çeşitli yan etkileri olan ilaçlardır ve mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bir haftanın sonunda devam eden balgamlı öksürük, koyu renkli burun akıntısı ve yüksek ateş durumlarında mutlaka doktora başvurulması gerekir.

  Kronik Sinüzite Dönüşmesin: Tedavi edilmeyen hastalarda kronik sinüzit oluşumu en önemli komplikasyonlardan biridir. Burun içinde polipler de oluşabilmektedir. Alerjik rinitli hastaların yüzde 40’a yakın bir kısmında astım, astımlıların da yaklaşık yüzde 80’inde allerjik rinit de görülmektedir. Yine bu hastalarda kronik allerjik iltihabi reaksiyona bağlı olarak geniz eti (adenoid) büyümesi, buna bağlı olarak orta kulakta sıvı birikmesi (seröz otit), orta kulak iltihabı (otisis media), bunlara bağlı işitme kayıpları gece horlamaları ve uykuda solunum durması (obstrüktif apne sendromu) gibi komplikasyonlar gelişebilir. Gece uykularının bozulması sonucu çocuğun okul başarısında düşme ve kronik yorgunluk belirtileri de gözlenir.

  Ailelere Bahar Tavsiyeleri

  Çocuğunuzu Terletmeyin: Genellikle enfeksiyon hastalıkları, hava sıcaklıklarında ani değişme dönemlerinde ortaya çıkar. Bu dönemde çocuğun sıcaklığa uygun olarak giydirilmesi gerekir. Terleten kıyafetlerden kaçınılmalı, gerekirse terli giysiler sık sık kuru giysilerle değiştirilmelidir.

  Sık Sık Ellerinizi Yıkayın: El yıkamak her dönemde enfeksiyonlardan korunmanın en basit ve en etkili yollarından biridir. Eve geldiğimizde önce ellerimizi ve yüzümüzü yıkayıp sonra çocuklarımızla temas etmeliyiz. Okula giden büyük çocuklar, küçük kardeşlerine enfeksiyon taşımaktadırlar. Çocuklara sık sık el yıkamaları gerektiğini hatırlatmalıyız.

  Gerekirse Maske Takın: Bizler de burun akıntısı, kırıklık ve hapşırık gibi hastalık belirtileri hissettiğimizde maske takarak çocuklarımıza enfeksiyon bulaşmasını önleyebiliriz.

  Ev Tozlarından Koruyun: Alerjiden korunmanın en iyi yolu ise alerjenden yani polenlerden ve yıl boyunca ev tozlarından korunmaktır. Bu dönemde bu tür alerjileri olan kişiler dışarıya çıkmaktan kaçınmalıdırlar. Antihistaminikler de alerji semptomlarının engellenmesinde faydalı olabilir.

  Yoğurt ve Kefir Yedirin: İyi ve dengeli beslenme her dönemde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Yoğurt ve kefir gibi besinler, içerdiği probiyotikler sayesinde barsak florasını güçlendirir. Başta ishaller olmak üzere pek çok enfeksiyon hastalığından korunmayı sağlar. C vitamini de bağışıklık sitemini güçlendirir. Taze meyve ve sebzeler önemli C vitamini kaynaklarıdır. Yine çeşitli vitamin preparatları da C vitamini desteği sağlamaktadır.

  Güneşe Çıkarın: D vitamini de enfeksiyonlardan korunmayı sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir. Güneşli havalarda güneşten hem kendimizi hem çocuklarımızı mahrum etmemeliyiz. Günde yarım saat güneşten direkt olarak faydalanmalıyız.

  Mağazaya Değil Parka Götürün: Havalandırması iyi olmayan, kapalı ve büyük alışveriş merkezleri yerine temiz havada dolaşmayı tercih etmeliyiz. Böyle yerlerden, çok kalabalık olması nedeniyle, hafta sonları özellikle çocuklarımızı uzak tutmalıyız.

  Bisiklete Binsin, Yürüsün: Egzersiz bağışıklık sistemini desteklediğinden temiz havada yürüyüş, bisiklete binmek gibi aktivitelere çocukları yönlendirmeliyiz. Tabii ki terledikten sonra giysilerini değiştirmek gerekir!

   
Bebek ve Bakımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeklerde Ağız Bakımı ve Sağlığı

  Bebeklerde Ağız Bakımı ve Sağlığı

  Bebeğinizin ilk dişi belirir belirmez az miktarda süt dişi, flouridli diş macunu ile ve bir miktar gazlı bez ile dişetlerini temizlemeye başlamalısınız. Daha fazla dişi çıktığında ise, ona bir "bebe diş fırçası" alın. "bebe diş fırçaları" , yetişkinlere oranla daha hassas dişleri olan çocuklar için, uçları özenle yuvarlatılmış, yumuşak kıllı ve küçük başlı diş fırçalarıdır....
 2. bebeğim prematüre bakımı ve beslenmesini nasıl yapacam

  bebeğim prematüre bakımı ve beslenmesini nasıl yapacam

  prematüre doğan ünlüler prematüre bebeğim zayıf bebeklerin beslenmesi bebek nasıl yıkanır bebeğim Gebeliğin 40. Haftasından önce doğan birçok bebek düşük doğum ağırlığına sahiptir. Ana rahminde birkaç hafta önce çıkmak bir takım gelişme basmaklarını atlamak anlamına gelir. 36-38 haftalardan sonra olan...
 3. Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı

  Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı

  Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı Hamilelik hazırlığı • hamilelik • bebek odası hazırlığı • hamilelikte beslenme • nefes egzersizleri • hamile egzersizleri • hastaneye hazırlık • doğum • doğum sonrası beslenme • loğusalık • doğum sonrası egzersizleri • bebek egzersizleri • yenidoğanın özellikleri • emzirme • aşılar • hastalıklar • seyahat • ağlama • uyku düzeni • gaz sorunu • bebek...
 4. Kullanışlı ve sevimli bebek bakım çantaları :)

  Kullanışlı ve sevimli bebek bakım çantaları :)

  bebek bakım çantası modelleri bebek bakım çanta modelleri çantaları çantası doğum Sevgili anne adayları bebeğiniz gelmek üzere, onunla yaşamak biraz sizi zorlayacak.Bazen ağladığında kendini güvende hissetmek için sizin kokunuzu duymak isteyecektir yani annesinin kucağında olmak isteyecektir.Bebeğimizle gezmeye gitmek ise epeyce uğraştırıcı bir iştir.Neden mi?Bebeğiniz gittiğiniz yerde evdeki...
 5. Bebek şampuanları ve diğer bakım ürünleri hakkında...

  Bebek şampuanları ve diğer bakım ürünleri hakkında...

  Merhabalar:) 10 aylık bir bebeğim var ve onun cildi hassaslaşınca fark ettim ki bebeklerimizin gıdaları kadar ciltlerinin de beslenmeye ihtiyacı var. O günden beri de dogal ürünler kullanmaya çalışıyorum. birkaç doğal ürün denedim. geçenlerde bir kozmetik markete girdiğimde bübchen markası hakkında bilgi verdiler dikkatimi çekti ve birkaç ürününü satın aldım iyi geldi bebeğime oldukça. belkı...

Sayfayı Paylaş