Etiketler:
  1. *BEYZA*

    *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

    Kayıt:
    21 Aralık 2011
    Mesajlar:
    16.656
    Beğenilen Mesajlar:
    2.419
    Ödül Puanları:
    113

    Bebek yataktan düşerse ne yapılmalı?

    Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

    bebeğim yataktan düştü ne yapmalıyım,yataktan düşen bebeğe ne yapılır,yataktan düşen bebeğe nasıl müdahale edilir,bebek kazaları yataktan düşme hakkında bilgiler

    < Konu Resmi..>

    En çok korktuğumuz ve paniklediğimiz zamanlardan birisi de bebeklerimizin başına olmadık işler gelmesidir. Bu tarz durumlarda çok korkar ve ne yapacağımızı bilemeyebiliriz. İlk yapılması gereken şey sakin olmak ve durumu anlamaktadır.

    Bebeklerde yataktan veya yüksek bir yerlerden düşme olasılığı, hareketlenmeye ve dönmeye başladıkları zaman daha da artar. Özellikle ilk düşüşler, bebeğin ilk dönmesini gerçekleştiği ve ebeveynler tarafından bunun bilinmediği evrede gerçekleşebilir.

    Eğer bebeğiniz yataktan düştüyse, düştüğü mesafe çok önemlidir. Eğer bebeğinizin düştüğü mesafe 50 cm’nin üzerinde ise, bebeğinizin zarar görme ihtimali yüksektir. 50 santimin altında ise, bu durumda ilk sorulacak soru bebeğinizin ağlayıp ağlamadığıdır. Bu durumda bebeğinizin ağlaması ve kusması normaldir. Çünkü bebekler ağlamanın şiddetinden dolayı kusabilir. Bebeğinizin kusması, bir kafa travması geçirdiği anlamına gelmez, bu yüzden hemen endişelenmeyin. Eğer bebeğinizi kucakladıktan sonra ağlaması kesiliyorsa, bu ağlamayı normal kabul edebilirsiniz.

    Bebeğiniz düştükten sonra yapacağınız ilk muayene önemlidir. Bebeğinizin üzerindeki giysileri çıkartıp ve neresinin üzerine düştüğünü gördüyseniz oraya yoğunlaşarak kontrol etmelisiniz. Eğer bebeğinizi düşerken görmediyseniz, kafasından başlayarak kolları, köprücük kemikleri, vücudun diğer yerleri ve bacaklarına parmaklarla dokunarak, elleyerek hassasiyet olup olmadığına bakmalısınız.

    İlk muayenenizde bir şey görmeyebilirsiniz. Ancak daha sonra, özellikle de kafa vuruşlarında darbe alan bölge morarmaya başlayabilir ve böyle bir durumda bu bölgeye soğuk kompres uygulamak gerekebilir. Soğuk kompres uygulamak, deri altı kanamasını durdurur ve morluğun ilerlemesini engeller.
    Eğer bebeğinizin genel halinde uykuya eğilim, kolunu bacağını oynatmama, herhangi bir yerinde güçsüzlük, dalgınlık gibi durumlar gözlemliyorsanız, acil olarak doktorunuzla görüşmeli ve mutlaka bir sağlık kuruluşuna götürmelisiniz.


     
Bebek yataktan düşerse ne yapılmalı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. bebeğiniz boğulur gibi olursa ne yapılmalı..

    bebeğiniz boğulur gibi olursa ne yapılmalı..

    bebek tıkandığında ne yapılır bebeğim tıkanıyor bebek tıkanırsa bebeklerde ağlarken tıkanma çocuklarda ağlarken tıkanma arkadaşlar bazen bebkelr tıkanır boğulur gibi olur . tercübeli annleer için bi sorun yaratmaz bu ama yeni annne yani acemi anneler hemen panik yaparlar böyle durumlarda..( görende beni 5 çocuk büyütmüş sanar :D) evet bebeğiniz emziriken...
  2. diş çıkartan bebeklere ne yapılmalı neler verilmeli

    diş çıkartan bebeklere ne yapılmalı neler verilmeli

    az önce sormuştum ama yeni geldi aklıma kızlar, diş çıkartan bebeklerde kusma, ateş ishal gibi belirtiler var ise, ve bebek yemekte yemiyorsa. Bebeğin iştahını arttıracak ve dişini daha rahat çıkartmasını sağlayacak ne gibi yöntemler var çok mağdurum lütfen yardımcı olun bana :S
  3. Bebeğin göbek bağı ne zaman düşer?

    Bebeğin göbek bağı ne zaman düşer?

    selam millet Bebeğin göbek bağı ne zaman düşer acaba bana bu konuda bilgi verecek arkadaşlarıma şimdiden tşkler
  4. Erkek bebek doğurmak için ne yapılmalı

    Erkek bebek doğurmak için ne yapılmalı

    En son 07.02.2012 de adet oldum.yumurtlama gunünü nasıl hesapliycam.tavsiyeleri olan
  5. Bebeği anne sütünden keserken ne yapılmalı ?

    Bebeği anne sütünden keserken ne yapılmalı ?

    bebeğinizi memeden keserken nelere dikkat etmelisiniz,bebek anne sütünden kesilirken ne yapılmalı,bebeği anne sütünden keserken yapılması gerekenler Anne sütünden kesme dönemi hem anne için hem de bebek için zorlu bir süreç. Doğru zaman ve doğru uygulamayla bu süreci biraz da olsa kolaylaştırabilirsiniz. Psikolog Eda Gökduman bu zorlu sürece ilişkin önemli bilgiler verdi. Bu sürece...

Sayfayı Paylaş