Etiketler:
 1. narçiçeğimm

  narçiçeğimm Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2010
  Mesajlar:
  673
  Beğenilen Mesajlar:
  283
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  Yüreğinin çarptığı yerdeyim

  Bebekler ek gıdayı neden reddeder

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında narçiçeğimm tarafından paylaşıldı.

  Ek gıdaya başladığında bebekler ek gıdayı neden reddeder? Bebekler yeni gıdaları önceleri kusar, etrafa saçarlar hatta bazen inatlaşırlar. Besleme saatleri kabusa dönüşebilir. Sizin bebeğiniz de böyleyse şunları deneyiniz:
  Kaşıkla yemeyi istemiyorsa, kaşık yerine parmak ucunuzu kullanın, tabii iyice yıkayarak. Besini parmak ucunuza alıp parmağınızdan yediriniz. Bebek parmak ucunuzu memeye benzettiğinden daha rahat emer. Meme emiyormuş gibi besini alır.
  Yemeyi öğrendikten sonra, bir miktar yiyeceği dilinin ucuna yerleştirin giderek dil ucundaki besini geriye atarak yutmayı öğrenir. Sonra da tam dil ortasına yiyeceği yerleştiriniz. Buradan daha kolay yutabilir.
  Bebekler soğuğu pek sevmez. Metal kaşıkları bazen soğuk bulurlar. Metal kaşık yerine tahta kaşık deneyin.
  Bebeğinizle İnatlaşmayın
  Verdiğiniz gıdayı almak istemiyorsa zorlamayın. Bebeğinizle inatlaşmayın. İnatlaşmanın sonunda mutlaka bebekler galip gelir. Siz ona yeni tatlar tattırmak, besleyici besinler vermek istiyorsunuz. Sabredin, sabır her zaman kazanır.
  Bebek beslenmesinde tek yönlü ileri gitme yoktur. Mutlaka zikzaklar olacaktır. Arada bebeğinizin katı yiyecekleri reddetmesi beklenen bir durumdur. Böyle zamanlarda geri çekilin, başka bir gün yeniden denersiniz. Sonra bebeğiniz mutlaka yiyecektir.
  Siz hiç sadece sulu gıdalarla beslenen ve hiç pütürlü besin yemeyen erişkin bir insan gördünüz mü!

  Sizin bebeğiniz de eninde sonunda pütürlü gıdalara alışacak. Merdivenleri üçer beşer atlamayın. Sabredin. Doktorunuzdan yardım alın.

   
Bebekler ek gıdayı neden reddeder konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebek Yemeyİ Reddederse

  Bebek Yemeyİ Reddederse

  BEBEK YEMEYİ REDDEDERSE Katı yiyeceklere başlandığında genellikle bebekler şu bilinen kuralı izler; şüphedeyse, yediklerini kusar. Katı yiyeceklere yeni başlayanlar doğal olarak yeni tadlara, niteliklere ve katı beslenmenin metoduna değişken bir tavır sergilerler. Bir hafta isterler, diğer bir hafta istemezler. Böyle bir durumda size aşağıdaki önerileri sunuyoruz : Kaşık olarak parmak ucunuzu...
 2. Bebekler mamayı neden reddeder

  Bebekler mamayı neden reddeder

  bebeğim mamayı reddediyor Bebeğiniz mamayı istemiyorsa işte yapmanız gerekenler Bunun nedeni yeni bir tat ya da sütten farklı yapıda bir yemek yemeğin sıcak olması bebeğin susaması ya da yalnızca dikkati çekmek istemesi olabilir.Bebeğe farklı biçimde hazırlanmış çeşitli yiyecekler verilerek farklı tatlara alışması sağlanmalıdır.
 3. Bebeğe verilecek ek gıdalar ve hazırlanışı

  Bebeğe verilecek ek gıdalar ve hazırlanışı

  bebeklere tereyağ verilirmi 3 aylık bebeğe ek besin verilirmi 4 aylık bebeğe ek gıda 3 pirinç unu 2 gıda Eğer sütünüz artık bebğinizin beslenmesi için yetersiz geliyorsa ve bebeğinizin artık ek besin alma dönemi geldiyse,artık ek gıdaya başlamanız gerekiyor demektir.Bebeğinize vereceğiniz ek gıdalar,hazırlanışıyla minik melekleriniz için... Muhallebi: 4-6. aydan itibaren başlanır....
 4. Ek gıdalara ne zaman geçilmeli

  Ek gıdalara ne zaman geçilmeli

  ek gıda takviyesi Şeftali püresi Selam kızlar Benim bebeğim 4.5 aylık ama doktorumuz hala ek gıdayı önermedi sadece anne sütü dedi ama genel olarak 4 aydan itibaren birçok kişi başlıyor bebekler dördüncü aydan sonra yavaş yavaş, anne sütünün yanında ek gıda maddelerine, daha koyu kıvamlı ve bebeği daha uzun süre tok tutacak besinlere ihtiyaç duymaya başlar. Anne sütü eş değeri biberon...
 5. Bebekler hangi dönem ne yiyebilir?

  Bebekler hangi dönem ne yiyebilir?

  Bir çok annede, anne sütü 6. aydan sonra bebeğin beslenme ihtiyacını karşılamaya yetmez. Bu nedenle adım adım ek gıdalara başlanması önerilir.Yenidoğan bir bebek için en iyi gıda anne sütüdür. Öyle ki, yaşamın ilk 4 ile 6 ayı boyunca, başka hiçbir ek gıda gerekmeksizin, anne sütü bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için yeter. Bu dönemde bebeğe ek olarak verilmesi gereken tek destek D...

Sayfayı Paylaş