Bebekler için ilk adım ayakkabısı nasıl olmalı?

Uzman SühaN

Administrator
Bebekler için ilk adım ayakkabısı nasıl olmalı?
ilk adım ayakkabısı nedir,bebeklere nasıl ayakkabı alınmalı,bebeklere ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli,bebekler için ilk adım ayakkabı modelleri hakkında bilgiler

Bebeklerin doğdukları günden itibaren başlayan büyüme süreci boyunca evebeynlerinin dikkatle takip ettiği bazı önemli gelişmeler vardır. Bunlardan birisi de şüphesiz onların attıkları ilk adımlar…

Bazı istisnalar dışında çoğu çocuk, doğumundan 12 ay sonra, yürümeyi büsbütün öğrenmeye başlar. Bebeğin hayatındaki en önemli gelişme olan yürüme evresinde evebeynleri de büyük bir telaş alır. Bu telaşın başlangıcında en çok cevap aranılan ve merak edilen soru ise bebeğin hangi marka ayakkabı giymesi gerektiğidir.

İlkadım Ortopedi, sizler için bu sorunun cevabını en detaylı biçimde açıklıyor.

Adsız.png

30 yıldır Avrupa, Asya ve Balkan ülkelerine farklı markalarda ihracat yapan firma, Türkiye’de sadece eczanelerde satılmak üzere ortopedi uzmanı doktorlarla ve üniversitelerle ortak araştırmalar yaparak ortopedik çocuk ayakakkabıları geliştirmiş ve İlkadım Ortopedi markasını oluşturmuştur.

İlkadım Ortopedi; Çocukların daha sağlıklı adım atmaları ve gelecekte ciddi ayak rahatsızlıklarıyla karşılaşmamaları için ilk adımlarından itibaren ürettikleri ayakkabıların kullanılmasını tavsiye ediyor.

AYAK SAĞLIĞINI NE ETKİLİYOR?
Yapılan bir araştırmaya göre; doğan çocukların %99’u sağlıklı ayaklara sahip bir şekilde doğmaktadır. Araştırmada kullanılan çocuklar yetişkin bir birey haline geldiklerinde tekrar incelenmiş ve yalnızca %46’sının ayaklarının sağlıklı olduğu tespit edilmiştir. Geri kalan %53’lük bölüm, giydiği ayakkabılar nedeni ile tedavisi mümkün olan/mümkün olmayan çeşitli rahatsızlıklarla karşı karşıya kalmıştır.

İYİ BİR ÇOCUK AYAKKABISI NASIL OLMALI?
Yaptığı araştırmalarla üretim yapan İlkadım Ortopedi, elindeki bilgilerle size en iyi çocuk ayakkabısının nasıl olacağını açıklıyor.

BAĞCIKLI OLMALI
Günümüzde çocuk ayakkabılarının tamamına yakını yapıştırmalıdır. Çünkü bu tarz ayakkabıları giyip-çıkarmanın daha kolay olduğuna inanılır. Fakat bu düşünce ve eylem çok yanlış.

Standart kalıplarda üretilen ayakkabılarda yapıştırma cırtlar kapatıldığında, ayak türü standarttan farklı olan çocuklarda birtakım sorunlar oluşur. Ayakkabı ayağı tamamen sarmaz ve yürümeyi zorlaştırır. İçe ve dışa basma riskleri de artacağı için tedavisi mümkün olmayan rahatsılıklara sebebiyet verebilir.

İlkadım Ortopedi, bundan dolayı yürümeye yeni başlayan çocuklarda kesinlikle bağcıklı ayakkabı kullanılması gerektiğini belirtiyor.

SOFT EFFECT İÇ TABAN KULLANILMALI
Ayaklardaki iç taban gelişimi süreci boyunca ayak kavislerinin oluşumunu destekleyen ayakkabılar kullanılmalıdır. Bu ayakkabılar ayakların düz taban olmasına da engel olmaktadır.

İÇİ VE DIŞI %100 DERİ OLMALI
Çocukların kullandığı ayakkabıların, normal şartlarda mevsime uygun olarak tercih edilmesi gerekir. Yani ayakkabılar mevsim çok soğuksa üşütmemeli, çok sıcaksa da terletmemelidir. İlkadım Ortopedi size %100 organik olan derilere sahip olan ayakkabıları tercih etmeniz gerektiğini belirtiyor. Çünkü bu tür ayakkabılar sıcağı ve soğuğu içine almamaktadır.

YÜKSEK KONÇLU OLMALI
Yüksek konçlu ayakkabılar ayakları bilekten sardığı için çocukların düzgün adım atmasını sağlar ve ayak burkulmalarını engeller. Bu yüzden yüksek konçlu ayakkabıları tercih etmeniz tavsiye ediliyor.

ÖN KISMININ DERİN OLMALI
Çocuk ayakkabılarının önünün, ayak parmaklarına ve tırnaklarına baskı yapmayacak düzeyde derin ve geniş olması öneriliyor.

ÖNÜ VE ARKASI SERT OLMALI
Çocuklar yürürken herhangi bir sert cisme de çarpabilir. Bu yüzden darbenin şiddetini azaltarak ayağa ulaşmasını engelleyen ayakkabıların tercih edilmesi gerektiği belirtiliyor.

HAFİF OLMALI
Çocuklar ayakkabı giydiği zaman onu ve ağırlığını hissetmemeleri gerekir. Çünkü uzun süre boyunca ayakkabı giymediklerinde, yürüme arzusundan vazgeçebilirler. Eğer giymiş olduğu ayakkabı ağır olursa, çocuk ayakkabıyı bir yük olarak görür. Yürümek istemediği gibi, ondan da hemen kurtulmak ister.

ESNEK OLMALI
Çocuklar ayakkabı ile yürüdüğü zaman, ayaklarının çıplak ayakla yürürmüş gibi esnemeleri gerekiyor. Bu yüzden ayakkabılar bu esnekliğe uyum sağlamalıdır.

YÜKSEK TOPUK VE THOMAS TOPUK OLMALI
Çocuklar yürümeye başladığında, giydikleri ayakkabıların onun yürümesine yardımcı olması gerekmektedir. Ayakkabının bu yardımı yapabilmesi için topuğunun yüksek olması; iç tarafa basılmaması için de Thomas Topuk olması, yani topuğun iç tarafa doğru uzaması gerekmektedir.

İlkadım Ortopedi bu gördüğünüz maddelere uygun şartlarda ayakkabılar tasarlamakta ve üretmektedir. Bundan dolayı, çocuklarınızın daha sağlıklı ayaklara sahip bir birey olmasını istiyorsanız ayakkabı alırken bu detaylara mutlaka dikkat etmenizi öneririm. Ya da zaten bütün bu özelliklere sahip olan İlkadım Ortopedi‘nin ürettiği ayakkabıları tercih etmenizi tavsiye ederim.
kaynak:ilkadimortopedi.com

Geri