1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Bebekler kaç saat uyumalı?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Unutmayın her bebek bizim hayat düzenimize uyamaz. Eğer bebeğiniz aşağıdaki tabloda verilen saatlerden daha kısa uyuyorsa geceleri ve doktorunuz tarafından tespit edilen tibbi bir sorun yoksa bu durumun sadece iki sebebi var:
  - Bebeğiniz kendi kendine uyumayı bilmiyor
  - O kadar yorgun ki uyuyamıyor ve sürekli yorgunluğa bağlı olarak uyanıyor.

  Aklınızda tutmanız gereken bir nokta: Bebeğinizin bir gün ya da iki gün boyunca aşağıdaki sürelerde uyuması herşeyin yola gireceği anlamına gelmez. Yorgunluk derecesi ve bu yorgunluğun ne kadar süredir devam ettiğine bağlı olarak 2-3 hafta sürecektir işlerin yoluna girmesi.Dokuz aylık rahim uykusundan henüz uyanan yenidoğanınızın gezegendeki ilk günlerinde de bol bol uykuya ihtiyacı olacak. Ancak geçiş dönemi, gelişmeye başlayan bilinç ve duygular nedeniyle biraz sancılı geçebilir.


  < Konu Resmi..>

  Bebeğimiz hangi dönemde ne kadar uyumalı?
  lk 6 hafta: Yenidoğan genellikle günde 16-18 kadar saat uyur. Bazı bebekler sık aralıklarla uyanırken bazıları 4-5 saat kadar aralıksız uyuyabilirler. İlk haftalardan itibaren bebeğinize geceyle gündüz farkını öğretmeye başlamanızda fayda var. Bunun en kolay yolu, gündüz saatlerinde uyuyorken çocuğunuzu gündelik gürültülerden uzak tutmamak, sessiz olmak için özel bir çaba sarf etmemek ve uyuduğu ortamı karanlık hale getirmemek; gece saatlerinde uyuyorken ise tam tersine mümkün olduğunca aydınlık olmayan ve sessiz bir ortam sağlamaktır.

  6-8. haftalar: Bu haftalarda bebek günde 14-15 kadar saat uyur. Geceyle gündüz farkları gözlenmeye başlanır. Beslenme aralıklarının uzamasıyla gece uykusu da uzamaya başlar. İkinci ay bebeğin günlük aile düzenine alışmaya başlaması açısından önemlidir. Artık, geceleri yatmadan önce bebeğinizi uyandırıp son bir kez besleyebilir, sabahları uyandırarak güne sizin uygun gördüğünüz zamanda başlamasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin huzursuzluk ve ağlama dönemleri de (eğer kolik değilse) artık genellikle günün sonuna denk düşer ve huzursuzluğu kaka yapmayla sona erer. Bebeğiniz emip uyumaya kendini hazırlamıştır.

  16. haftadan sonra: Bu dönemde bebeğin gece 7-8 saat kesintisiz uyuması beklenir. Bebek için “kesintisiz uyku”nun anlamı, derin uykudan hafif uykuya geçiş aşamalarını uyanmadan atlatmaktır. Gün içinde toplam 14 saat uyumalıdır. Hafif uykuya geçen bebek ağlar, sesler çıkarır, yatakta döner, ama unutmamak gerekir ki tüm bunlar olurken hâlâ uyumaktadır ve uyku içi bu geçiş aşamalarında kendi kendini sakinleştirerek/rahatlatarak derin uykuya geçmeyi öğrenmelidir.

  20. haftadan sonra: Bu dönemden itibaren bebeğin kesintisiz gece uykusunun yanında öğleden önce ve sonra birer kez olmak üzere en az iki gündüz uykusu uyuması beklenir. Uyumasa bile bu saatleri yatakta kendi başına geçirmesinde yarar vardır. Toplam 13-14 saat uyuması beklenir.

  24-48. haftalar: Gündüz toplam 3-4 saat uyuyan bebeğin gece aralıksız 11 saat uyuması beklenir. Ama çoğu ebeveyn bu kadar şanslı değildir. Çünkü bu aylarda bebeklerin, gündüz edindikleri dönme, tırmanma, emekleme gibi yetenekleri gece yatakta devam ettirmek istedikleri ve uykuya dalamadıkları görülür. Bebeğin özellikle 24-48. haftaları arasında birden yabancılara hatta sıklıkla gördüğü bakıcı veya teyze, dayı gibi tanıdık olan yüzlere karşı tepkili olmaya başlaması mümkündür. Bebeğiniz tanıdık olmayan mekanlarda kendisini huzursuz hissedecek ve özellikle annesine daha sıkı sarılacaktır. Bu duygusal tepki “ayrılık kaygısı” olarak adlandırılır. Bebeğinizin duygusal ve ruhsal gelişiminde önemli olan bu dönemde aslında bebek çevresindeki kişilerden farklı bir birey olduğunu anlamaya başlar ve anne babadan ayrılma kaygısı yaşar. Çeşitli uyku problemlerinin yaşanması son derece normaldir. Özellikle uyandığında kendini karanlık bir ortamda bulursa, anne babasını kaybettiğini düşünüp üzüntüyle ağlayabilir. Anne babaların bu kritik döneme dikkat etmeleri ve bebeğin ihtiyaç duyacağı her an yanında olmak için ayrı özen göstermeleri gerekir.


   
  prenses 1989 bunu beğendi.
Bebekler kaç saat uyumalı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kaç saat?

  kaç saat?

  ben zamanımın büyük bölümünü burda geçiriyorum siz kaç saat burdasınız? her gün giriyor musunuz?:fırtına::fırtına:
 2. Bebek hangi pozisyonda uyumalı?

  Bebek hangi pozisyonda uyumalı?

  bebeklerin yüzüstü uyuması Bebeği hangi pozisyonda yatırmak gerektiği her zaman olduğu gibi bugün de birçok anne babanın kafasını karıştırıyor. Öte yandan yapılan araştırmalar, ani bebek ölümlerinin en önemli nedeninin bebeği yanlış pozisyonda yatırmak ve bebeğin ebeveynle birlikte aynı yatakta uyuması olduğunu söyleyip duruyor... İşte, yavrunuzun uyurken de güvende olması için dikkat etmeniz...
 3. 3 - 4 yaş çocuğu kaç saat uyumalı

  3 - 4 yaş çocuğu kaç saat uyumalı

  3-4 yaşlarında bir erkek çocuğum var ama sanki bana az uyuyor gibi geldi ya melekler. Çocuğunuz varsa bana anlatabilir misiniz günde kaç saat uyumalı bu yaştaki çocuklar ?
 4. Yenidoğan Bebekler Günde Kaç Saat Uyumalı?

  Yenidoğan Bebekler Günde Kaç Saat Uyumalı?

  Bu konu bebeklerde ideal uyku saatleri hakkında bilgilere yer vermektedir. Yenidoğan bebekler için en iyi ve sağlıklı gelişim uyku esnasında olur. Bebekler ne kadar çok uyursa gelişmeleri de o kadar hızlı olur. Yeni anne olanların en sık sorduğu sorulardan biri bebeklerinin günde kaç saat uyumaları gerektiğine dairdir. Sizler için uzmanlardan bebeklerde ideal uyku saatleri hakkında...
 5. Bebeğim ne kadar uyumalı?

  Bebeğim ne kadar uyumalı?

  Farklı ekollerden uyku eğitimi uzmanlarının genelde üstünde anlaşabildiği konulardan biri de gündüz uykusunun gece uyanmalarını çok etkilediği. Aşağıdaki liste rehber niteliğinde, her çocuk tabi ki farklı. Bu listeden de faydalanarak çocuğunuzun günde toplam kaç saat uyuduğunu bir hafta boyunca gözlemleyin. 10 -11 aylık bir bebek günde 14 saat uyuyorsa ve bunun 4 saati gündüz uykusunda...

Sayfayı Paylaş