Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Bebekler Kundaklanmalı mı ?

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  bebekler kundaklanmalı mı bebek kundaklama


  Eskiler bebekleri kundak bezleriyle sıkı sıkıya sararlarmış melekler :) Ancak uzun zamandır bu uygulamanın sakıncaları konusunda doktorlar sürekli halkı bilgilendirmeye çalışıyorlar. Şimdi sözü fazla uzatmayalım ve bir bilenin sözlerine kulak verelim :)


  [​IMG]


  Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Ortopedi ve Travmatoloji Klinik Şefi Doç. Dr.Murat Bozkurt, bebeklerin kesinlikle kundaklanmaması gerektiğini, bunun kalça çıkığı riskini artırdığını belirtti.Bozkurt, Türkiye'de kalça çıkığıyla doğumlara sık rastlandığını ifade ederek, bunun nedeninin tam olarak bilinmediğini, ancak, akraba evlilikleri, genetik ve çevresel faktörlerin bunda rol oynadığını söyledi. Bebeklerin doğar doğmaz kalça çıkığı olup olmadığı yönünden kontrol edilmesi gerektiğini ifade eden Bozkurt, "Kalça hareketlerinde kısıtlılık, bacak boğumlarında eşitsizlik ya da kalça çevresi boğumlarında asimetriklik varsa, kalça çıkığından şüphelenilmelidir" dedi.

  Böyle bir durumda bir ortopediste başvurulması gerektiğini vurgulayan Bozkurt, "Bütün dünyada artık bebeklerde kalça ultrasonografisi rutin hale geldi. Türkiye'de de ailelerin bu konuda bilinçlendirilmesi lazım. Kalça ultrasonografisi de tıpkı aşılar gibi rutin olarak yaptırılmalıdır" dedi.

  İlk 6 ayda tedavinin önemi

  Doğumdan sonraki ilk 6 ayda saptanan kalça çıkığı olgularında özel bandajlamayla büyük oranda başarı sağlandığını kaydeden Bozkurt, "Bu nedenle kalça çıkığında erken teşhis, çok önemlidir. Türkiye'de en büyük sorun, tanının ileri yaşlarda konulması" diye konuştu.

  6. aydan sonra ameliyat dışı tekniklerle başarı oranının gittikçe düştüğünü vurgulayan Bozkurt, "6-12 aylık arası bebeklerde kalça çıkığı, basit ameliyatlarla tedavi edilebilir. Ancak daha ileri yaşlarda, özellikle yürüme sonrası kalça çıkığı saptanmışsa tedavi artık cerrahi yöntemlerle mümkündür. Cerrahi tedaviler yaş ilerledikçe daha sıkıntılı hale gelir" dedi.

  Kalça çıkığı nasıl anlaşılır?

  Geç yürüyen bir çocukta kalça çıkığından şüphelenilmesi gerektiğini belirten Bozkurt, şunlara dikkati çekti:

  "Kalça çıkığı olan bir çocuk geç yürür. Yürümeye başladıktan sonra da çıkık olan tarafa doğru aksar, koşarken sık sık düşer. Bacak boyları eşit değildir. Çıkık iki taraflıysa ailenin bunu anlaması zordur. Ancak bu çocuklar diğerleri gibi normal hareketler yapamaz, hareketlerinden mutlaka belli olur."

  "Bebekler kesinlikle kundaklanmamalı"

  Ülkenin bir çok yerinde bebeklerin hala kundaklanmaya devam edilmesinin kalça çıkığı için zemin oluşturduğunu belirten Bozkurt, bebeklerin kesinlikle kundaklanmaması gerektiğini bildirdi.

  Bozkurt, "Kundak yapılması halinde çıkmaya eğilimli olan kalça, belirgin bir çıkık haline gelir. Bu nedenle bebeklerde bacak aralarını geniş tutacak şekilde bezler tercih edilmelidir. Ultrasonografide risk saptanmışsa, çift ara bezi de kullanılabilir" diye konuştu.
   
Bebekler Kundaklanmalı mı ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeğiniz Kucağa mı Alıştı?

  Bebeğiniz Kucağa mı Alıştı?

  bebeğiniz kucağa mı alıştı, ne yapmak lazım, öneriler, tavsiyeler, dikkat edilmesi gereken noktalar, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Bebeklerimizi sevelim,öpelim,koklayalım derken, bazen dozu aşıp çok fazla kucağa almaya başlarız.Eh,bebekler bunu kaçırır mı,yerine koyar koymaz ağlamaya başlarlar.Sonrası malum,kucaktan inmeyen bir bebek!.. Gelin...
 2. bebeklere ninni var mı

  bebeklere ninni var mı

  Kızım uyurken benim sesimi duymayı seviyor. Sesim pek iyi olmasada ona ninni söylemek istiyorum. Bebekler için ninnileri nereden bulabilirim arkadaşlarım.
 3. Bebekler Kundaklanmalı mı?

  Bebekler Kundaklanmalı mı?

  bebekler kundaklanmalı mı kundaklanmamalı mı nedeni sebepleri kundağın zararları nelerdir faydası var mı ile ilgili bilgiler burada melekler Bir bebek doğduğunda özellikle ilk bebekse ,gelin ve kayınvalide arasında mutlaka bir kundak krizi yaşanır melekler :) Kayınvalideler eski yöntemlerin ve tecrübelerinin doğrultusunda bebeği kundaklamak gerektiğini iddia ederler.Taze anneler ise yeni usül...
 4. Bebekler de Korkar mı ?

  Bebekler de Korkar mı ?

  bebek bebek hastalıkları bebekler korkar mı bebekler korku ile ilgili bilgiler burada melekler. Çocuklar genelde rüyalarında korkarlar ya da kedi köpek gibi bazı hayvanlardan korkabilir melekler . Ancak çok merak edilen konulardan birisi bebekler korku duygusunu hissederler mi sorusudur. Hatta forumumuzda da daha önce açtığımız bir konu bebeklerin merak edilen 15 özelliği konusudur. Ee ağzı...
 5. bebekler antibiyotik kullanmalı mı ?

  bebekler antibiyotik kullanmalı mı ?

  Kızlar bebekleriniz bu kış ayında hasta olduğunda sizer antibiyotik kulanıyor musunuz = Çok fazla antibiyotik ishal yapıyor ne bilim böbreklere etki ediyor. Sizler hasta olan bebekleriniz için antibiyotik kullanımına nasıl bakıyor sunuz ? Antibiyotik kullanmıyorsanız neler kullanıp bebeklerinize veriyorsunuz. Hayırlısı ile şu kış geçse artık canımdan bezdim herkes hasta ya off offfffffff

Sayfayı Paylaş