Etiketler:
 1. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''

  Bebekler meyveyi ihmal etmesin!

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

  Bebeklerinizin sağlığı çok önemlidir meleklerim.Onlar için her şeyin doğalını kullanmakta hepimizin isteğidir.Bildiğiniz gibi meyve çok sağlıklıdır bu sağlıktan bebeklerimizde nasibini alsın değil mi?
  < Konu Resmi..>


  Bebekler meyveyi ihmal etmesin!
  0-3 yaş aralığında doğru beslenme, ileriki yaşlarda obezite, kanser, böbrek yetmezliği veya kalp hastalıkları gibi risklerden korunmada büyük rol oynuyor.

  Yetişkinlere göre dört kat daha fazla C vitaminine ihtiyaç duyan bebeklerin bunu, doğal kaynağı olan meyvelerden almaları öneriliyor. Ancak yapılan araştırmalara göre Türkiye?de 0-3 yaş arasındaki bebeklerden sadece yüzde 40?ı bir günde gerekli olan miktarda meyve yiyor.
  Farklı çeşitlerde ve renklerde meyve tüketimi, farklı miktarlarda vitamin ve minerallerin alınmasında son derece önemli bir yer tutuyor.
  0-3 yaş aralığında doğru beslenme, bebeklerin ileriki yaşlarında obezite, kanser, böbrek yetmezliği veya kalp hastalıkları gibi risklerden korunmasında büyük rol oynuyor. Bu nedenle beslenme uzmanları, bebek beslenmesinde meyve tüketimine ve özellikle organik ürünlerin önemine dikkat çekiyor. Çünkü organik meyveler, daha yüksek miktarlarda C vitamini, antioksidan, kalsiyum, demir ve magnezyum içeriyor.

  Yapılan araştırmalara göre, 0-3 yaş arasındaki bebeklerin yüzde 40?ı günde bir kez meyve yerken, yüzde 60?ı şekerli ve katkı maddeli abur cuburları yiyor. Gazlı içecekler ile tanışma yaşı ise 1! Oysa bebeklerin 4-6. aydan itibaren her gün en az 70 gr meyve tüketmesi ve gazlı içecekler yerine yüzde 100 doğal meyve suyu içmeleri gerekiyor.
  Antioksidan meyveler
  Farklı meyveler, farklı antioksidanlar içeriyor. Meyvelerin içindeki farklı vitamin ve mineraller, büyüyen hücrelerin hasardan korunmasında önemli bir rol oynuyor.
  Örneğin, A vitamini deposu olan ahududu, göz sağlığı için son derece faydalı. A, B ve C vitamini içeren kayısı, mineral açısından da çok zengin. E vitamini ve kalsiyum deposu olan üzüm, folik asit kaynağı olan muz, hastalıklara karşı direnci güçlendiren bir antioksidan olan elma gibi meyveler, bebeğin sağlıklı büyümesine destek oluyor. Meyveler, çeşitli lifleri de içinde barındırıyor. Günde 2-3 kez meyve tüketimi, kabızlığın önlenmesine yardımcı oluyor.
  Doktorlar, meyve suyu tüketiminde ise yüzde 100 meyve sularının tercih edilmesi gerektiğini söylüyor. Çünkü yüzde 100 meyve suları meyvelerin sıkılması ile elde ediliyor. Oysa meyve nektarlarında meyve oranı ancak yüzde 30 - 40; kalanı aroma, şeker ve sudan oluşuyor.
  Organik meyve tercih edilmeli
  Organik meyve ve sebzeler, yüksek miktarlarda C vitamini, antioksidan, kalsiyum, demir ve magnezyum içeriyor. Organik meyve ve sebzeler, bebeklerin narin bünyelerini tarımsal ilaç kalıntıları ve hormon gibi kimyasalların yorucu etkilerinden koruyor. Organik ürünler, bebeklerin ideal oranda vitamin ve mineral almalarına yardımcı oluyor.
  Kaynak:Milliyet   
Bebekler meyveyi ihmal etmesin! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Meyve

  Meyve

  Yoksul için zenginliğe, zengin için çok mala, bekar için evlenmeye, hanıma, çocuklara, aile bireylerine, emlake, hastalıklardan şifa bulmaya, sevinç ve neşeye, yararlı işlere, ilme, nakit paraya, Yaş meyve devamı olmayan rızka, kurusu sürekli olan rızka,, Mevsiminde ve olgunlaşmış meyve çobuk hasıl olacak rızık ve hayra, mevsimi dışında görmek, o meyvenin olgunlaşma mevsiminde meydana gelecek...
 2. Bebeğinizi mutlu etmenin yolları

  Bebeğinizi mutlu etmenin yolları

  Miniği mutlu etmek çok zor değil! İlginizi ona yönlendirmeniz yeterli ve... Oyunu ihmal etmeyin! Bebeğinizle birlikte oyun oynamak onun için en büyük mutluluktur. Onunla içinizden geldiği gibi oyun oynayabilirsiniz. Bu hem sizi hem de onu son derece mutlu eder. Oyuncağın rengine dikkat! • Bebeğinizle birlikte oyun oynamak onun için en büyük mutluluktur. Onunla içinizden geldiği gibi oyun...
 3. hamiyelim seyehat etmem bebeğime zararlı olabilirmi

  hamiyelim seyehat etmem bebeğime zararlı olabilirmi

  GEBELİKTE SEYAHAT Bu konuda hekiminizin onayını almalısınız. Eğer kan basıncınız, sekeriniz veya başka herhangi bir sorununuz varsa hekiminiz bu yolculuğu onaylamayabilir. Bu kesinlikle yolculuk yapamazsınız anlamına da gelmez. Doktorunuza bir saatte...
 4. 13 bebeğin ölümünde vahim ihmal

  13 bebeğin ölümünde vahim ihmal

  "Hemşire sıvıyı ellerini yıkamadan hazırlamış" Tepecik'te 9 ay önce ölen bebeklerle ilgili raporu değerlendiren CHP'li Arıtman: Sıvı mikroplu, elini yıkamayan hemşire hazırlamış. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Ünitesi'nde 9 ay önce iki gün içinde 13 bebeğin ölmesiyle ilgili raporunu, CHP'li Canan Arıtman'a da gönderdi. Raporda;...
 5. Bebeğinizin bezini değiştirirken dikkat etmeniz gerekenler

  Bebeğinizin bezini değiştirirken dikkat etmeniz gerekenler

  bebeğin bezi nasıl değiştirilir,bebeğin bezini değiştirirken dikkat edilmesi gerekenler,bebek bezi değiştirme,bebeğin bezini nasıl değiştirebilirim ,bebek bezi değiştirme hakkında bilgiler Bebekler doğduktan sonraki ilk haftalarda idrar torbaları küçük olduğu için altlarını sıklıkla ıslatırlar. Bu yüzden ilk birkaç hafta bebeğinizin bezini sıklıkla değiştirmeniz gerekir. Uzun süre ıslak...

Sayfayı Paylaş