Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.288
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Bebekler ne zaman emekler?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bebekler emeklemeye ne zaman başlar,bebekler ne zaman oturmaya başlar,bebekler ne zaman yürümeye başlar,bebekler emeklemeye kaçıncı ayda başlar,bebeklerin emeklemesi hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>


  Bir bebeğin doğumundan itibaren yatay pozisyondan dikey pozisyona geçişini tamamlaması 18 aydır. Bebeğinizi ilk ayından itibaren sert bir zeminde yatırarak yerde zaman geçirmeye zemin hazırlamalısınız. Bebek ilk aylarda yatar pozisyonda iken başını sağa sola çevirir daha sonra yerden sekiz on santim yukarı kaldırır.


  Üçüncü ayın sonunda oturur pozisyona getirdiğinizde boyun kasları geliştiği için başını dik tutabilir. 3-5 aylarda önce yan sonra tam olarak sağa sola dönmeyi öğrenir.
  4-5 aylarda yanlarına ve sırtına destekle 6. Ayında desteksiz olarak oturabilir. İlerleyen aylarda omurgası güçlendikçe dik oturma süresi uzar. 9 aylık bebek uzun süre dik oturabilir. Oturduğu yerde oyuncaklarını alabilir.
  Her bebeğin kendine has bir emekleme şekli vardır. Her bebek kendi stilini yaratır. Kimi komando pozisyonunda kimi normal emekleme şeklinde emekleyebilir. Her bebek emeklemeyebilir. Önce takla atarak ilerlerler. Daha sonra geriye doğru emekleme pozisyonuna geçerle en son öne doğru emeklemeyi öğrenirler.


  Bebekler genellikle 8-9 aylıkken emeklemeye başlarlar. Bebekler yürümeye ise 11-18 aylarda başlarlar. Yürüme çalışmaları bir yıl kadar sürer. Yeni doğan her bebekte yürüme refleksi mevcuttur. Bebeği dik tuttuğunuzda ayakta durmaya çalıştığını görürsünüz. Bu refleks 4-5 aylıkken kendiliğinden kaybolur.
  9 aylık olan bir bebek tutunarak kendi kendini kaldırabilir. 10 -11 aylık olan bir bebek artık sıralamaya başlamıştır. Kimi bebekler o kadar erken yürümeyebilirler.
  Bebek 18 ayını doldurmadığı sürece geç yürümesinde bir sorun yoktur. Yürümeye başlamadan önce bebeğinizde huzursuzluk, iştahsızlık, uyku düzeninde problemler görebilirsiniz. Tüm bunlar bebeğinizin yürüme sinyalleridir.
  Yürümek bebek için çok büyük bir olaydır. Düşe kalka yürümeyi öğrenecektir. Düşmesini olağan karşılamalı çok müdahalede bulunmamalısınız. Bebekte bir güvensizlik oluşturabilirsiniz.
  Bebeğin motor fonksiyonlarını kontrol etmesi çok önemlidir. O nedenle yürümesini kendi akışına bırakın. Yürütece koymayın elinden tutarak yürütmeye çalışmayın. Ama onun yanında olduğunuzu ve güvende olduğunu hissettirin.
   
  mylife-17 bunu beğendi.
Bebekler ne zaman emekler? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeklerimiz ne zaman konuşur?

  Bebeklerimiz ne zaman konuşur?

  bebeklerde konuşma,bebeklerde konuşma yaşı,bebeklerde konuşma problemi,bebeklerde konuşma gelişimi,bebeklerd ekonuşma dönemi ÇOCUKLAR NE ZAMAN KONUŞUR Yeni anne ve babaların aklında, bebekleri biraz büyüdüklerinde ne zaman konuşacakları sorusu yer eder. İşte bebeklerin konuşmaya başlama süresi, bebekler kaç aylıkken konuşur cevabı… 7. 10. Ayında tekrarlanan iki heceli sesleri...
 2. Bebekler Ne Zaman Yürür?

  Bebekler Ne Zaman Yürür?

  Bebekler Ne Zaman Yürür? Kızlar merhaba bebeğimin ne zaman yürüyeceğini çok merak ediyorum siz tecrübeli annelerden ricam bebekler ne zaman yürür, yürüme belirtileri nedir acaba?=
 3. Bebekler Ne Zaman Yürür?

  Bebekler Ne Zaman Yürür?

  İnternette denk geldiğim ve çok beğendiğim bir yazı. Bebekler Ne Zaman Yürür? Bebeğiniz ilk yıl boyunca vücudunun her bölgesindeki kas gücünü ve koordinasyonu geliştirmekle meşguldür. Ayağa kalkıp yürümeden önce oturmayı, yuvarlanmayı ve emeklemeyi öğrenirler. Yürümeye başlamak ise onlar için özgüven ve denge kazanmaktır. Çoğu bebek 9-12 aylık dönemde ilk adımlarını atmaya başlar. 14-15...
 4. Bebekler Ne Zaman Oturur

  Bebekler Ne Zaman Oturur

  Bağımsız bir şekilde oturmak bebeğinize dünyaya yönelik yeni bir bakış açısı kazandırır. Sırt ve boyun kasları onu dik pozisyonda tutacak kadar geliştiğinde emekleme, ayakta durma ve yürüme için hazırlıklar hızlanmıştır. Oturma Becerisi Ne Zaman Gelişir? Bebeğiniz büyük olasılıkla 4-7 ay arasında bağımsız bir şekilde oturmayı öğrenecektir. Bu dönemde bebek yuvarlanmayı ve başını dik tutmayı...
 5. Bebekler Ne Zaman Yürür

  Bebekler Ne Zaman Yürür

  Yürüme Becerisi Ne Zaman Gelişir? Bebeğiniz ilk yıl boyunca vücudunun her bölgesindeki kas gücünü ve koordinasyonu geliştirmekle meşguldür. Ayağa kalkıp yürümeden önce oturmayı, yuvarlanmayı ve emeklemeyi öğrenirler. Yürümeye başlamak ise onlar için özgüven ve denge kazanmaktır. Çoğu bebek 9-12 aylık dönemde ilk adımlarını atmaya başlar. 14-15 aylık dönemde ise normal bir şekilde...

Sayfayı Paylaş