Etiketler:
 1. ay_se_l

  ay_se_l Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2014
  Mesajlar:
  19
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  1

  Bebekler Ne Zaman Oturur

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında ay_se_l tarafından paylaşıldı.

  Bağımsız bir şekilde oturmak bebeğinize dünyaya yönelik yeni bir bakış açısı kazandırır. Sırt ve boyun kasları onu dik pozisyonda tutacak kadar geliştiğinde emekleme, ayakta durma ve yürüme için hazırlıklar hızlanmıştır.
  Oturma Becerisi Ne Zaman Gelişir?

  Bebeğiniz büyük olasılıkla 4-7 ay arasında bağımsız bir şekilde oturmayı öğrenecektir. Bu dönemde bebek yuvarlanmayı ve başını dik tutmayı da öğrenir. Çoğu bebek 8 aylık olana kadar desteksiz bir şekilde dakikalarca oturmayı öğrenmiş olur (oturmayı öğrenen bebekler bir süre sonra bu pozisyondan sıkıldıkları için devrilmeyi tercih edebilir).

  Oturma Becerisi Nasıl Gelişir?

  Bebeğinizi ilk günden itibaren oturma pozisyonunda destekleyebilirsiniz. Ancak gerçek bağımsız oturuş becerisini kazanması için kontrolü ele alması gerekmektedir. 4. Aydan itibaren bebeğin boyun ve baş kasları hızla gelişir ve böylelikle yüz üstü yatarken başını yukarı kaldırmayı öğrenir.

  Daha sonra kollarıyla kendisini destekleyerek göğsünü de yerden kaldırmayı öğrenir. 5 aylık olduğunda desteksiz bir şekilde kısa bir süre oturabilir. Bu dönemde yastık kullanarak bebeğinizin oturma pozisyonunu destekleyebilirsiniz. Ancak onu bu şekilde yalnız bırakmamalısınız.

  7 aylık olana kadar bebeğiniz desteksiz bir şekilde oturacak, otururken ellerini başka nesneleri tutmak için kullanabilecektir. 7. aydan sonra artık bebekler ne zaman oturur diye sormayacaksınız.

  Bu noktada bebeğiniz yüz üstü yatarken kollarını kullanarak oturma pozisyonuna geçmeye çalışacaktır. 8 aylık olduğunda ise desteksiz bir şekilde kolaylıkla oturabilecektir.

  Başını ve göğsünü kaldırmak bebeğinizin boyun kaslarını güçlendirir ve oturma pozisyonu için baş kontrolünü geliştirir. Bebeğinizi yüz üstü yatırarak karşısına geçin ve başını kaldırarak size bakmaya teşvik edin (bebeğinizi kesinlikle yüz üstü bir şekilde uyutmayın).

  Bebeğiniz oturmaya başladığında çevresine sevdiği oyuncakları koyarak bu pozisyonda daha uzun süre kalmasını sağlamalısınız. Bu şekilde bebeğinizin kaslarının gelişimine yardımcı olmuş olacaksınız.


   
Bebekler Ne Zaman Oturur konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebekler kaçıncı ayda oturur?

  Bebekler kaçıncı ayda oturur?

  bebek kaçıncı ayda oturur bebekler kaçıncı ayda oturmaya başlar bebekler oturur hangi oturmaya başlar bebek kaçıncı ayda oturur, bebekler kaçıncı ayında oturur, bebekler kaçıncı ayda oturmaya başlar, bebekler kaçıncı ayda oturabilir, bebekler kaçıncı ayda oturtulur Bebeğinizin kaçıncı ayında bağımsızca oturabiliceğini merak ediyor musunuz? O halde bu merakınızı giderelim Melek'ler:)...
 2. Bebeklerimiz ne zaman konuşur?

  Bebeklerimiz ne zaman konuşur?

  bebeklerde konuşma,bebeklerde konuşma yaşı,bebeklerde konuşma problemi,bebeklerde konuşma gelişimi,bebeklerd ekonuşma dönemi ÇOCUKLAR NE ZAMAN KONUŞUR Yeni anne ve babaların aklında, bebekleri biraz büyüdüklerinde ne zaman konuşacakları sorusu yer eder. İşte bebeklerin konuşmaya başlama süresi, bebekler kaç aylıkken konuşur cevabı… 7. 10. Ayında tekrarlanan iki heceli sesleri...
 3. Bebekler ne zaman emekler?

  Bebekler ne zaman emekler?

  bebekler emeklemeye ne zaman başlar,bebekler ne zaman oturmaya başlar,bebekler ne zaman yürümeye başlar,bebekler emeklemeye kaçıncı ayda başlar,bebeklerin emeklemesi hakkında bilgiler Bir bebeğin doğumundan itibaren yatay pozisyondan dikey pozisyona geçişini tamamlaması 18 aydır. Bebeğinizi ilk ayından itibaren sert bir zeminde yatırarak yerde zaman geçirmeye zemin hazırlamalısınız....
 4. Bebekler Ne Zaman Yürür?

  Bebekler Ne Zaman Yürür?

  İnternette denk geldiğim ve çok beğendiğim bir yazı. Bebekler Ne Zaman Yürür? Bebeğiniz ilk yıl boyunca vücudunun her bölgesindeki kas gücünü ve koordinasyonu geliştirmekle meşguldür. Ayağa kalkıp yürümeden önce oturmayı, yuvarlanmayı ve emeklemeyi öğrenirler. Yürümeye başlamak ise onlar için özgüven ve denge kazanmaktır. Çoğu bebek 9-12 aylık dönemde ilk adımlarını atmaya başlar. 14-15...
 5. Bebekler Ne Zaman Yürür

  Bebekler Ne Zaman Yürür

  Yürüme Becerisi Ne Zaman Gelişir? Bebeğiniz ilk yıl boyunca vücudunun her bölgesindeki kas gücünü ve koordinasyonu geliştirmekle meşguldür. Ayağa kalkıp yürümeden önce oturmayı, yuvarlanmayı ve emeklemeyi öğrenirler. Yürümeye başlamak ise onlar için özgüven ve denge kazanmaktır. Çoğu bebek 9-12 aylık dönemde ilk adımlarını atmaya başlar. 14-15 aylık dönemde ise normal bir şekilde...

Sayfayı Paylaş