Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Bebeklerde anemi nasıl tedavi edilir?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bebeklerde kansızlık,bebeklerde kansızlık belirtileri,bebeklerde kansızlık nedenleri,bebeklerde kansızlık tedavisi,bebeklerde kansızlık hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>

  Test sonucunda bu hemoglobin düzeyi düşük ise bebeğe kansızlık teşhisi kesin olarak konulur. Her 100 küçük çocuktan 2 tanesinde kansızlık bulunmaktadır. Bazı bebekler ise kansızlık sorunu ile beraber doğmaktadır. Bebeklerde ve çocuklarda görülen kansızlık türü demir eksikliğine bağlı kansızlıktır.


  Bebeğinizin sindirim sisteminin son halkası olan bağırsakta bulunan parazitler, folik asit, b12 vitamin eksikliği demir eksikliğine yol açmaktadır. Kansızlık problemi bütün bebeklerde görülebilmektedir. Kansızlığın en fazla görüldüğü zaman aralığı ise 6. ve 24. aylar arasında ki bebeklerdir.
  Bu hastalığın belirtilerinden biri ise ciltte solgunluktur. Bebek ayakta durmakta zorlanır. Tırnaklarında renk kaybı yaşanır. Bebeğin kalp atımları daha hızlı olabilmektedir.

  KANSIZLIKTAN KORUMA
  – Bebek anne sütü aldığından ötürü kanında depoladığı demir zamanla tükenmekte olduğu bilinmektedir.
  – Anne sütünün yanında demir içeren katı gıdaları almaya başlayan bebekler bu açıklarını kapatırlar.


  – Prematüre ve düşük ağırlıklı olarak doğan bebeklerde kansızlık sorununa karşı demir takviye edilmiş formüller için hekime danışmak gerekir.
  – Bebeklerin bu aylardan itibaren katı gıdaları almaya başlamalarının nedenlerinden birisi de budur.

  Bebeklerinizde ki kansızlık bahsettiğimiz üzere normal bir durumdur ve bebeğiniz büyüyüp geliştikçe bu sorun ortadan yavaş yavaş kalkacak ve bebeğiniz normal sağlığına kavuşacaktır.
  İçinizin rahat etmesini istiyorsanız ve bebeklerde kansızlık belirtileri uzun bir süre devam ettiyse içinizin rahat etmesi için alanında uzman bir hekim ile görüşüp, bebeğinize gerekli hemoglobin testini yaptırmanızı öneriyoruz.
  Bebeklerde kansızlık problemi uzun vadede bebeğinizin sağlığını olumsuz etkileyecektir. Bu problemi göz ardı etmemeli ve gerekli önlemleri zaman geçirmeden almanız bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir.
  Kansızlık problemi ilerlediyse çözümü çok zor değildir ve çok fazla endişe etmeniz gerekmez. Ama yine de bu probleme zamanında çözüm bulup, tedaviye başlamak en iyisidir.
  Eğer kansızlık problemi belirtileri izlenmiyorsa dahi bebeğinize yaptırabileceğiniz rutin testler sağlık ocaklarında ve devlet hastanelerinde bulunmaktadır. Bebeğinizin sağlığı için bu tür tıbbi testleri yaptırmanızda fayda var.
  Testi yaptırdığınız yerlerin sterilliğinden ve güvenirliğinden emin olun.
   
Bebeklerde anemi nasıl tedavi edilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebeklerde pamukçuk nasıl tedavi edilir

  bebeklerde pamukçuk nasıl tedavi edilir

  bebeklerde pamukçuk tedavisi bebeklerin ağzında oluşan pamukçuk nasıl tedavi edilir bebek ağzında tedavisi Belirtiler : Bebeğin ağzında , ağzının içinde ve çevresinde süte benzer ince bir tabakadır. Yanak iç tarafları bazen dilde , damakta ve dişetlerinde peynire benzeyen çıkıntılı beyaz lekeler şeklinde...
 2. Bebeklerde Sıvı Kaybı Evde Nasıl Tedavi edilir ?

  Bebeklerde Sıvı Kaybı Evde Nasıl Tedavi edilir ?

  bebeğim sıvı kaybediyor neyle beslemeliyim,bebeğe ishal ve ateş için evde tedavi,çocuğuma evde sıvı kaybı için ne yedirmeliyim,bebeğimde sıvı kaybı var ne yedirmeliyim,sıvı kaybı olan çocuklara ne verilmeli,sıvı kaybeden çocuk neyle beslenmeli, Çoğu çocuk, viral enfeksiyonların neden olduğu ishal ya da kusma sebebiyle sıvı kaybına uğrar. Sıvı kaybı yaşayan çocuğa yardım etmenin yolu, çocuk...
 3. Pişik olan bebek nasıl tedavi edilir?

  Pişik olan bebek nasıl tedavi edilir?

  Bebeğin bezlendiği bölge çok az hava aldığından ve özellikle bu bölgenin nem oranı oldukça yüksek olduğundan, kimyasal maddelerden, dışkı ve idrardan kaynaklanan tahrişler ve bunun ile birlikte bezlerin ve giysilerin, bebeğin her hareketinde, tenine sürtünmesi isiliğe ve sonrasında pişiğe yol açmaktadır. İsilik bebeğin bezlendiği sürece devam etmektedir. Bebeğin pişik sorunu nasıl...
 4. Anemiye sebep olan durumlar

  Anemiye sebep olan durumlar

  Kan kaybı aneminin, özellikle demir eksikliği anemisinin en sık görülen sebebidir. Kan kaybı kısa süreli olabileceği gibi uzun bir zamana da yayılabilir. Menstruasyon kanamalarının fazla olması ya da sindirim kanalındaki veya idrar yollarındaki kanamalar kan kaybına neden olabilir. Cerrahi operasyonlar, travma veya kanser de kan kaybına sebep olabilir.Çok miktarda kan kaybı oluşmuşsa, vücut...
 5. Aplastik anemi nedir nasıl tedavi edilir ?

  Aplastik anemi nedir nasıl tedavi edilir ?

  Aplastik anemi, vücudun kemik iliğinin yeterince yeni kan hücreleri oluşturmadığı bir kan hastalığıdır. Aplastik anemi, kemik iliği tüm kan hücrelerinin çok azını ürettiğinde oluşur: kırmızı hücreler, beyaz hücreler ve trombositler. Azalan kırmızı kan hücreleri, hemoglobine kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve vücudun dokularına oksijen taşıyan bir protein türü düşmesine neden olur. Az...

Sayfayı Paylaş