Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Bebeklerde Aşı Sonrası Reaksiyonlar

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bebeklere aşı sonrası nasıl bakım uygulanmalı,bebeklerde aşı sonrası oluşucak durumlar,bebeklerde aşı sonrası ateş,bebeklerde aşı sonrası yapılması gerekenler hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Hepatit B aşısı: Hepatit B aşısı yapıldıktan sonra aşıya bağlı reaksiyon oluşması çok nadir bir durumdur.
  Görülebilecek reaksiyonlar; aşı yerinde kızarıklık, şişlik, ateş, yorgunluk, huysuzluk, kusma, ishal, uykusuzluk gibi şikayetler görülebilir. Bu durumlar karşısında ağrı kesici ateş düşürücü verilerek ve doktorla görüşülmelidir.


  Karma aşı: Diğer aşılara göre aşı sonrası reaksiyonlar daha sık görülür. Aşı bölgesinde kızarıklık, şişlik ve sertlik görülür ve aşıdan sonra ilk üç gün içerisinde ateş, ağrı, huzursuzluk ve ağlama görülebilir.
  Aşıdan sonra ağrı kesici kullanılması ateş ve ağrı için faydalı olur, koldaki sertlik ve şişlik içinse ilk 2 gün günde 10 dakika arayla kolonyalı pamuk ile pansuman yapılabilir. Bunlardan başka oluşabilecek diğer reaksiyonlar için doktorla görüşmek gerekir.


  BCG aşısı: Diğer adıyla verem aşısı yapıldıktan sonra reaksiyon görülmesi nadir bir durumdur. Aşı yapılan bölgede ilk 4 ya da 6 hafta sertlik, kızarıklık, kabarıklık, akıntı olabilir.
  Aşı yapılan koltuk altında beze de gelişebilir. Bunlar normaldir ancak bunlar dışında görülebilecek diğer sorunlar için doktorla görüşmek gerekir.
  Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak aşısı: Aşı sonrası reaksiyon görülmesi nadirdir. Aşıdan sonraki 5-12 gün sonra ateş, hapşırık, burun akıntısı ve deri döküntüsü görülebilir. Bebek Ağrı kesici ateş düşürücü ile desteklenmelidir.
  Suçiçeği aşısı: Enjeksiyon yapılan yerde sertlik, kızarıklık, şişme görülebilir. Aşılamadan 1-3 hafta sonra ateş ve döküntü ortaya çıkabilir. Bu durumda ağrı kesici ve ateş düşürücü verilebilir ama kesinlikle aspirin verilmemelidir.
  Hepatit A aşısı: Aşı sonrası reaksiyon görülmesi nadirdir. Aşı yapılan yerde ağrı, kızarıklık, sertlik olabilir. Hafif ateş ve baş ağrısı da görülebilir. Bu durumlarda bebeğe ağrı kesici ateş düşürücü verilmelidir.
  Grip aşısı: şişlik, kızarıklık, morarma, sertlik, ateş, terleme, halsizlik, baş ağrısı görülebilir. Bu yan etkiler kendiliğinden geçecektir. İlaç tedavisi gerektirmez.
   
Bebeklerde Aşı Sonrası Reaksiyonlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebeğin aşı takvimi!

  bebeğin aşı takvimi!

  Aşı tedavi etmez. Yani hasta olduktan sonra aşı yaptırmanın bir faydası yoktur. Bu yüzden bebeğinizi sürekli götürdüğünüz doktorun önerisine uymalı ve aşı takvimini düzenli uygulamalısınız. Ancak bu sayede çocuğun hasta olmasını engeller ya da hastalığın hafif geçirmesini sağlayabilirsiniz. Aşı takvimleri bölgelere göre değişiklik gösterebilir. Ya da doktorunuz uygun gördüğü zamanlarda aşı...
 2. Bebeklerinize aşı takvimi getirdim kızlar

  Bebeklerinize aşı takvimi getirdim kızlar

  Aşı Takvimi Hepatit B (1) : doğumdan sonraki bir haftada Hepatit B (2) : 1 aylıkken DBT+Polio+HIB (1) : 2 aylıkken BCG (1) : 3 aylıkken DBT+Polio+HIB (2) : 4 aylıkken DBT+Polio+HIB (3)+Hepatit B (3) : 5 aylıkken Kızamık : 9 aylıkken MMR (1) : 15 aylıkken DBT+Polio+HIB (4) : 18 aylıkken Su çiçeği (tek doz) : 15 aydan sonraki zamanda Hepatit A aşısı (1)+(2)...
 3. Bebeklerde Aşı

  Bebeklerde Aşı

  2 aylık bebeklerde aşı sonrası ateş bebeklerde aşı sonrası huzursuzluk şişlik huzursuzluk 2 aylık bebek ateş Enfeksiyon hastalıkları, çocuklarda ciddi sağlık sorunları oluşturan, bazen de ölümcül olan hastalıklardır. Bugün birçok çocukluk çağı enfeksiyon hastalıkları, aşılamalarla ortadan kalkmış veya çok azalmıştır. Buna en güzel örnek çiçek hastalığıdır. Çiçek, 1977 yılından sonra dünyadan...
 4. Aş ermek bebeği hastalıklardan koruyor

  Aş ermek bebeği hastalıklardan koruyor

  as ermek Gebeliğin ilk aylarında görülen aş erme olayı bazen anne adayına oldukça sıkıntılı zamanlar yaşatıyor aslında bu sizin bildiğiniz gibi kötü bir olay değil sebebi ise aş ermeniz bebeğinizi hastalıklara karşı koruması.Evet yanlış duymadınız arkadaşlar bebeği hastalıklara karşı bir kalkan göreviyle koruyan aş erme ile ilgili haberin detaylarını şimdi sizlerle paylaşıyorum Hamile...
 5. Bebeklerimize karma aşı takvimi ve zamanı

  Bebeklerimize karma aşı takvimi ve zamanı

  Bebekliğinden başlayarak, takip etmemiz gereken bir takvimde aşı takvimidir. Özellikle ilk altı ay çok yoğun olduğu için anne ve babaların titizlik göstermesi gerekir. Aşağıda Uzman ağzı ile aşı takvimini bulacaksınız. Doğumda Hepatit B aşısı 1. doz – Bebeklerin doğar doğmaz oldukları ilk aşı hepatit B aşısıdır. Bu aşı, karaciğer hasarı, siroz ve karaciğer kanserine de yol açabilen Hepatit...

Sayfayı Paylaş