Bebeklerde çıkan sivilceler

GREY

GREY

Daimi Üye
Üye
Bebeklerde çıkan sivilceler
Bebeklerde görülen sivilceler, doğumdan sonra çıkan sivilceler, bebek sivilceleri hakkında detaylı bilgi alalım.Doğumdan 1-2 hafta içinde ve bebeğin hemen hemen bütün vücuduna yayılan sivilceleri nasıl temizleyeceğimizi ve arındıracağımızı öğrenelim melekler.


Bebeklerde sivilce neden olur?

Öncelikle şu bilinmelidir ki, bebeklerde sivilcenin nedeni asla kir değildir. Bebeklerde sivilcenin nedeni deri altında yağ tabakasının oluşmasıdır. Yağtabakasını oluşturan etken ise anne karnında iken annenin hormanal durumundan etkilenmesidir.

Anne adayları tabiki bu sivilcelerden korkarlar ama korkulacak bir durum yoktur. Çünkü doğumdan hemen sonra görülen sivilceler genelde 5 aydan sonra tamamen geçer.

Bebeklerde sivilce tedavisi

Bebeklerde sivilce için ciddi bir tedavi gerekmez. Normalde yağ bezlerinin aşırı salgı yapması geçecek ve zamanla sivilceler kaybolacaktır. Bu süre çoğunlukla bir kaç hafta içinde gerçekleşir. Ancak bazı durumlarda sivilcelerin 3-4 aya kadar devam etttiği görülebilmektedir.

Yapılması gereken bebeğin cildinin her gün temiz ve ıslak bir bezle hafifçe silmektir. Eğer altı ayı geçen bir süre sivilceler kaybolmaz ise bir doktordan yardım alınabilir. Ayrıca sivilcelerin etafı pullu, cerahat birikmiş durumda ve sert ise sivilce zannettiğiniz kızarıklık aslında sivilce olmayabilir böyle bir durumda yine doktorunuza başvurunuz.
 
Üst